EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Jan Peszek

Jan Peszek – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach. Jest ojcem aktorki i piosenkarki Marii, oraz  aktora Błażeja.

↩︎

„Rozstałem się z Bogiem i z Kościołem – świadomie, na moich warunkach – jako student, czyli człowiek dojrzały, w połowie lat 60. Zrozumiałem, że polski katolicyzm, religia, wiara to były pęta, które tłumiły mnie od wewnątrz, nie pozwalały mi żyć na własnych warunkach. Przysłuchiwanie się rozmowom dziadków, sposób, w jaki afirmowali życie, wszystko to sprawiło, że bardzo szybko przestała interesować mnie jakakolwiek wieczność. Przestałem wierzyć w obietnicę czegoś po, podobno lepszego. Nie, zapragnąłem, żeby dobre było to jedyne życie, jakie mam, i postanowiłem go nie marnować – w żadnym z jego przejawów. Postawiłem na tolerancję, akceptację odmienności i praw do niej, czyli w rzeczywistości  na wolność. To stopniowo pozwoliło mi uświadomić sobie, że instytucją najbardziej nietolerancyjną, homofobiczną, niszczącą wolność człowieka jest – paradoksalnie, bo przecież w innym celu został stworzony – Kościół”

↩︎

„Polak, cierpiąc, ma poczucie, że posiadł straszliwą władzę i ta władza go opanowuje. I niszczy wszystko. To się bierze oczywiście z naszej strasznej historii katolicyzmu, który jest najciemniejszą religią na świecie. A w polskim wydaniu to jest w ogóle piekło. I jeżeli szatan istnieje, to jest nim instytucja polskiego Kościoła”

8 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Jan Peszek

 1. Mietek

  Jeden z wielkich ludzi, którzy w tak krótkich słowach zawarli całą prawdę o kościele katolickim w Polsce.

  Polubione przez 1 osoba

  • Wielki Ojciec wielkiej Córki.

   „Przyczyną cywilizacyjnego zapóźnienia Polski jest jej skatoliczenie”, Jan Stachniuk, „Dzieje bez dziejów”

   Polubione przez 1 osoba

 2. czynnarezerwa

  Dlatego ważne są takie deklaracje osób z dorobkiem, znanych i szanowanych, bo może to przynieść pozytywne efekty w wyzwalaniu naszych Rodaków od okupantów watykańskich.

  Polubienie

 3. Szkoda. Fajny aktor, dla mnie jeden z lepszych artystów teatralnych. A Ty właśnie (przynajmniej dla 1/3 społeczeństwa) zrobiłeś go „marnym aktorzyną”, „komediantem” i „żenującym potomkiem żydokomuny”.

  Polubienie

 4. czynnarezerwa

  Każdy katolik wypowiadający się z pogardą o Żydach nie zdaje sobie sprawy, że to odnosi się też do jego Jezusa, Maryi i innych Piotrów, Pawłów i samego boga narodu wybranego…:-)

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: