EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Slavoj Žižek

Slavoj Žižek – słoweński socjolog, filozof i krytyk kultury. Cechą charakterystyczną jego książek są częste odwołania do kina, literatury i sztuk wizualnych, a także kultury masowej. Jest profesorem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Lublanie, wykłada także na uniwersytetach amerykańskich. W roku 1990 był jednym z kandydatów do stanowiska prezydenta Republiki Słowenii. Rocznik 1949.

↩︎

„Wielu jest jeszcze idiotów na lewicy, którzy za głównego wroga uważają USA i amerykański imperializm. Moja odpowiedź: to bzdura. To przecież Putin ogłosił, że Ukraina jest wymysłem Lenina. Leninowi można dużo zarzucić, ale akurat zasadę samostanowienia narodów traktował poważnie. Kultura Ukrainy rozkwitła w latach 20. XX wieku. Potem została zniszczona. A dzisiaj Ukraina wskutek najazdu Rosji stała się narodem pełną gębą”

↩︎

„Istnieje takie skrywane rozczarowanie, że Ukraina się Rosji nie dała. Nikt się tego właściwie nie spodziewał. Ten zawód widać wśród szerokiej opinii publicznej i na lewicy. Ci ludzie, zamiast podziwiać Ukraińców za ich bohaterstwo, mówią: – Oni nie mogą wygrać. To szaleństwo, samobójstwo. Wcześniej czy później padną. Nie prowokujmy już Putina, bo pójdzie jeszcze dalej! Ja nienawidzę tego integralnego, idiotycznego pacyfizmu! Pacyfizm? Dla kogo i w jakim celu? Pacyfizm w imię ofiary czy napastnika? Poczęstuję ich Leninem. Lenin pytał: – Wolność? Dla kogo i w jakim celu?”

↩︎

„Mam nadzieję, że Rosja jest w fazie schyłkowej. Ale nowoczesna broń i wielka armia oraz ambicje, by żywnością szachować świat w dobie ocieplenia klimatu, to wciąż realna groźba. Prawdziwą katastrofą Rosji jest teraz masowa ucieczka wykwalifikowanych ludzi. Nie ludzi kultury, to Putina nic nie obchodzi, ale cyfrowych specjalistów od komputerów i programowania. Wyjeżdżają setkami tysięcy. To świetna wiadomość! Podobno reżim przeczesuje już łagry i więzienia w poszukiwaniu specjalistów. Niech siedzą dalej, ale pracują dla kraju”

↩︎

„Uważam, że powinniśmy im narysować czerwoną linię. Ani kroku poza Donbas, bo będziemy interweniować. Jak nie odblokujecie Odessy, przez którą idzie eksport ukraińskiego zboża, to będziemy interweniować. To wcale nie musi oznaczać nowej wojny światowej. Tylko nowy poziom konfrontacji. Moi lewicowi koledzy nie pojmują, że trzeba brutalnej siły, żeby powstrzymać brutalne reżimy. Ukraina walczy o swoją wolność, o wolność Europy i o wolność samej Rosji”

↩︎

„Jądro liberalizmu ma moc ocalenia świata. Całkowicie podzielam zasadnicze wartości liberalne. One są sednem ludzkiej wolności. Dzisiaj liberalizm potrzebuje socjalistycznych podstaw materialnego dobrobytu. Musi znaleźć receptę na prywatne monopole, które nami skrycie zarządzają za pośrednictwem internetu. Nie lubię terminu „technofeudalizm”, ale jak taki bałwan jak Elon Musk mówi, że kupuje Twittera, by ocalić ludzką wolność, to jawna kpina. Dzisiejszy socjalizm nie ma dążyć do stworzenia nowego porządku, ale musi zapewnić materialne podstawy ludzkiej wolności. Nie odrzucać tzw. formalnych wolności w imię tzw. prawdziwej wolności, jak twierdzili komuniści (…) Więcej powiem: potrzebujemy również uczyć się od umiarkowanego, rozumnego konserwatyzmu, np. w kwestiach moralności. Gospodarka, wolność i moralność (…) Trzeba dążyć do takiego ładu, w którym wszystkim da się żyć”

↩︎

„Ja często głoszę wariactwa. Nie dbam o to. Nie chcę ani pseudolewicowego puryzmu, ani prawicowego trumpizmu. W tych kleszczach zginiemy”.

4 komentarze dotyczące “POWIEDZIELI: Slavoj Žižek

 1. „Trzeba”, „musi”, „powinien”, moje trzy ulubione słowa. Skleć zdanie bez użycia któregokolwiek z nich to pogadamy. Na razie nie kupuję tego bełkotu. Konserwatyzm jest niedomaganiem rozumu.

  Polubienie

 2. sugadaddy

  No nie wiem; jakieś to nie spójne i zbyt życzeniowe.

  Polubienie

 3. Dobrze się podsumował w ostatnim akapicie. W jednym kotle miesza liberalizm, socjalizm i konserwatyzm. Do tego ludzi czynu, popychającymi do przodu cywilizację (a przynajmniej technologię), nazywa bałwanami. Ale z tym o Rosji i Ukrainie zgoda.

  Polubienie

 4. Anonim

  Mieszane mam uczucia, ale w zasadzie to i racja.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: