EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Bill Browder

Bill Browder – założyciel Hermitage Capital Management, do 2005 największy inwestor zagraniczny w Rosji. Prowadzi kampanię demaskującą powszechną wśród rosyjskich elit korupcję. Jest inicjatorem tzw. ustawy Magnickiego, która pozwala na zamrożenie majątków osób łamiących prawa człowieka. Ścigany przez Rosję, która wydała nakaz aresztowania. Rocznik 1964.

↩︎

Przyczyny wojennej klęski Rosji są całkowicie jasne. To najbardziej skorumpowany kraj na świecie. W każdej agencji rządowej 80 procent pieniędzy jest rozkradanych. I nie inaczej jest w wojsku. Gdy Ukraińcy proponowali im 20 tys. dolarów za czołg, który kosztuje 2 miliony dolarów, od razu się zgadzali. Inni zarabiali na sprzedaży paliwa z baków czołgów. W rezultacie kończyło im się, zanim przekroczyli granicę Ukrainy. I ci ludzie mają walczyć z żołnierzami, którzy są gotowi umrzeć za swój kraj. Nic dziwnego, że to totalna katastrofa.

↩︎

Putin dziś tę wojnę przegrywa. Czuje się upokorzony, zrobiony na szaro. I dlatego nie ma żadnych szans na to, żeby ta wojna skończyła się szybko. On musi wyjść z tego jako zwycięzca. Możemy więc spodziewać się bardzo poważnej eskalacji. (…)
Świat, w którym on żyje, jest jak spacerniak więzienia o zaostrzonym rygorze. Aby utrzymać swoją pozycję, musisz być najgorszy, najokrutniejszy ze wszystkich. Chce zniszczyć Ukrainę i w ten sposób pokazać, jaki jest potężny. Ale Ukraińcy bronią się skutecznie i wszyscy widzą, że Putin wcale nie jest taki mocny. Dla bandyty ze spacerniaka to najgorsze, co może się przytrafić, dlatego jest gotów na wszystko, by zmyć tę zniewagę… Następnym krokiem będzie np. wielka masakra bezbronnych ludzi, może użyć broni masowego rażenia wobec cywilów. Może też napaść na Mołdawię. Albo zwerbować 2 miliony młodych żołnierzy, którzy wyruszą na Ukrainę.

↩︎

Jeśli będziemy tak głośno mówić o naszym absolutnym pragnieniu uniknięcia konfliktu z Putinem, to jedynie go ośmielimy. Strefa zakazu lotów zredukuje ryzyko eskalacji konfliktu, a nie zwiększy (…) Jeśli powiemy Putinowi, że chcemy się wycofać, bo bardzo boimy się scenariusza typu trzecia wojna światowa, on będzie nadal nam groził. Aż dojdzie do realizacji tego scenariusza (…) Putin jest psychicznie chory. Nie uznaje tych samych wartości co my i nie ma takich odczuć co my. Nie przejmuje się ani trochę, czy zabije jednego człowieka, stu ludzi, tysiąc… czy nawet milion. Nie ma w nim żadnej zdolności do empatii. Jeśli ktoś byłby torturowany na jego oczach, jego serce nie biłoby ani o ułamek sekundy szybciej. Jest uosobieniem socjopaty. Jego najbliższym odpowiednikiem jest Hannibal Lecter. Tyle że Putin nie lubi ludzkiego mięsa…

↩︎

Wszyscy mówią, że Putin nie zaatakuje państw bałtyckich, ponieważ mamy artykuł 5. Ale artykuł 5 to tylko pewna koncepcja. Jeśli ktoś nie chce go realizować, po prostu nie musi brać udziału… Jest spore ryzyko, że jeśli Putin zagrozi Estonii, USA nie pójdą na tę wojnę.

1 komentarz dotyczący “POWIEDZIELI: Bill Browder

  1. Anonim

    Ostatnia wypowiedź to złoty cytat, a nawet platynowy. Dokładnie tak będzie. Nikt nie miał ochoty umierać za Gdańsk i nikt nie będzie umierał za państwa bałtyckie oraz Polskę. Kto nie rozumie historii, nie wyciąga z niej wniosków na przyszłość, wychodzi na tym jak Zabłocki na mydle. A przecież wtedy nasi sojusznicy byli o wiele bliżej 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: