EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Marcin Matczak

Marcin Matczak – prawnik i radca prawny, specjalista od teorii i filozofii prawa, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego. Rocznik 1976.

↩︎

„Gdy wojna się zaczęła, wypomniano mi fragment tekstu, w którym pisałem do naszych dzieci: „nie umierajcie już nigdy za Warszawę!”. Wyhodowane na wojnie emocje czytają te słowa jak zdradę. Nie widzą, że po tym zdaniu pada: „żyjcie dla niej!”, bo śmierć uznają za bardziej sensotwórczą niż życie. To groźne myślenie. Od siedmiu lat naszym dzieciom pokazujemy jako wzór osobowy „Łupaszkę”, nie Kopernika, Inkę, nie Curie-Skłodowską. Przysposobienie obronne staje się ważniejsze niż angielski, religia skupiona na martyrologii istotniejsza niż przyroda. Teraz będzie jeszcze gorzej, bo szaleństwo Putina to prezent dla ludzi, którzy uważają, że życie to walka, nie współpraca, a żeby zapewnić pokój, trzeba ciągle szykować się na wojnę”

↩︎

„Dla bezpieczeństwa ważniejsze są sojusze niż czołgi, umiejętność rozmowy, nie walki. Stąd pierwsza myśl, która przychodzi Finom i Szwedom do głowy, to nie jak przygotować swoje dzieci na poświęcenie, ale jak wejść do NATO. Nasz rząd, wspierając Le Pen i Trumpa, robił wszystko, żeby ten sojusz rozwalić. Stać nas, prawda? Przecież zawsze mamy w zanadrzu nasze dzieci, które znowu pójdą na tygrysy, mając w ręku tylko visy. Dzieci hodowane do śmierci, nie do rozmowy, dzieci nauczone, że ważniejsze jest to, by godnie umrzeć, niż to, by godnie żyć”.

2 komentarze dotyczące “POWIEDZIELI: Marcin Matczak

  1. heretyk 46

    Bo PIS chce tworzyć takie samo społeczeństwo jak w Plestynie ,rodzić dzieci aby później zabijać .

    Polubione przez 1 osoba

  2. krzycho45

    „Pisowska polityka historyczna, polega na histerycznym przekonywaniu ludzkości, że jesteśmy herosami, a nie szmalcownikami co przynosi skutki odwrotne od zamierzonych. Ludzie chorzy na nacjonalizm albo na głowę, ukazują martyrologię, obrazy ukazujące cierpienie Polaka i tragizm sytuacji. Odtwarzają różne bitwy, powstańców warszawskich, styczniowych, żołnierzy przeklętych. Program PiS to również czczenie, potępianie, lub lustrowanie trupów. Brakuje marzeń, radości i przekonania że przyszłość jest ciekawsza od przeszłości bo można ją kształtować lub zmieniać. W/g PiS, wzór Polaka to martwy Polak.”.Oni wiedzą, że większość Polaków to lubi. Lepiej czuć się pokrzywdzonym niż nieudolnym. Historia jest dla PiS barem samoobsługowym w którym wybieraja co im smakuje.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: