EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, operator filmowy. Nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino. Za odwagę, konsekwencję i determinację. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Ateista. Rocznik 1963. Autor filmów „Dom zły„, „Drogówka„, „Wołyń”, „Kler„, „Wesele

„Nie tak dawno temu wydawało mi się, że kraj, zataczając się, czasem cofając, skręcając, ale jednak szedł w dobrym, bo europejskim kierunku, i wszystkim się wydawało, że już z tej drogi nie zejdziemy. Dziś tak już nie myślę. Boję się, że zmierzamy w kierunku narodowego, czyli faszystowskiego, państwa kościelnego. I od razu, wyprzedzając hejt, dodam, że nie chciałbym mieszkać ani w kraju muzułmańskim, ani wśród ortodoksyjnych żydów. Świat się zmienia, szuka rozwiązań, bo problemów przybywa, ale my po cichu zaciągamy ręczny i skręcamy w stronę Białorusi i Rosji”

↩︎

„Połowę Polaków lubię, połowy nie lubię. Remis. Kaczyński za ten podział odpowiada. Ale nie mógłbym mieszkać nigdzie indziej. To, co kręcę, jest nasączone Polską. Chociaż nigdy wcześniej też nie sądziłem, że mógłbym kibicować Niemcom, ale oglądam mecze Bayernu Monachium. Tylko dlatego, że gra tam Polak Lewandowski. Niedawno przeczytałem jednak, że środkowi pomocnicy Goretzka i Kimmich czytają książki o Holokauście, i zadałem sobie pytanie, czy bliżej mi jest do nich, do tych Niemców, czy do jakiegoś Polaka, który odpala racę w balkon z flagą LGBT w czasie Marszu Niepodległości”

↩︎

„Nie ma takiego narodu, który nie miałby w swoich kartach nierozliczonych historii, takich, o których nie ma ochoty opowiadać, albo o których chciałby zapomnieć. Tyle, że dzisiaj zaczynamy swoją historię prostować do granic niemożliwości. (…) Ze strachu, z poczucia winy i kompleksów nie potrafimy zmierzyć się z ciężarem pamięci i ciężarem odpowiedzialności. (…) I widzę, że może być jeszcze gorzej. Za chwilę pan Czarnek wprowadzi do podręczników dziesięć napisanych biblijną czcionką stron o bestialsko zdradzonych o świcie. Pogromy wygumkuje. Smoleńsk będzie jedynym punktem odniesienia w naszej historii. Następny etap to zastąpienie podręczników Biblią”.

3 komentarze dotyczące “POWIEDZIELI: Wojciech Smarzowski

 1. Z ważnych filmów Pana Smarzowskiego dodałbym jeszcze „Różę”. Mocny, świetny film.

  Polubione przez 1 osoba

 2. wiesiek

  W dodatku z beznadziejnie głupimi rządzącymi.
  Zamiast,gdy pojawił sie „problem z uchodźcami na granicy z Białorusią” zająć się nimi troskliwie,przyjąć sprawdzając i notując wszystkie ich dane łącznie z biometrycznymi,Przywołując na granice pomoc z Unii i Frontexu i gromady dziennikarzy całego świata By pokazać nasze modelowe wręcz, humanitarne zachowanie „zgodnie z wielowiekową tradycja” „Gośc w dom Bóg w dom” By pokazać naszą tradycję SOLIDARNOŚCI LUDZKIEJ postępują jak modelowi barbarzyńcy a w dodatku w ukryciu przy niedopuszczeniu nie tylko PCK,Caritasu czy dziennikarzy.Bo tak prościej i taniej wymyślili.Teraz będą budować jeszcze tańszy „mur”
  Tak to wygląda modelowo wypowiedz ich autorytetu”Cnotę stracili i rubelka nie zarobili”

  Polubione przez 1 osoba

 3. Alex R.

  Dzięki za przybliżenie tych wypowiedzi. Cudowny człowiek.Jego wszystkie opinie prawdziwe do bólu.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: