EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Nergal

Adam Michał Darski – pseudonim artystyczny Nergal, również Holocausto i Howlin’ De Ville. Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w black-deathmetalowym zespole Behemoth.

„Będziemy walczyć o to, by ten paragraf zniknął z polskiego systemu prawnego, bo – to eufemizm – jest nadużywany. Między 2018 a 2020 r. liczba pozwów z art. 196 wzrosła dwukrotnie. A liczba ludzi skazanych za bluźnierstwo jest największa w historii istnienia tego artykułu. Tu już powinna się zapalić czerwona lampka; coś jest nie tak. Jakaś równowaga zostaje w społeczeństwie nadwerężona. Jest nagminnie wykorzystywany przez jakichś szemranych prawicowych aktywistów, którzy bezustannie doznają „religijnej obrazy”. Co jest dość symptomatyczne, nigdy pod takimi oskarżeniami nie podpisują się hierarchowie Kościoła. Oni nie chodzą do sądu z tym artykułem na sztandarze; tylko jacyś oportuniści, pieniacze, krzykacze. Konfrontujemy się z falą Nikodemów Dyzmów.”

↩︎

„Proces korozji Kościoła jest mocno zaawansowany. Coraz więcej ludzi odchodzi od Kościoła. Budzą się z letargu. Protesty przybierają coraz bardziej agresywną formę, ocierającą się o wandalizm. (…) Myślę, że Kościół na zasadzie implozji sam się wykończy, tylko dajcie mu czas. To kolos na glinianych nogach. Padnie i się potłucze. Liczba kryminogennych sytuacji, które są ujawniane każdego dnia, jest przytłaczająca. Trzeba tylko na zasadzie mrówczej pracy regularnie obnażać te ich „autorytety”.

↩︎

„Uważam się za patriotę, chociaż nie potrzebuję do tego wspomagania w postaci Sienkiewicza czy Matejki. Mało tego, uważam się za pożytecznego obywatela. Mam dopiero 40 i 4 lata. Przede mną jeszcze parę lat witalnej, męskiej siły, żeby nawalać się z niesprawiedliwością. Później może osiądę sobie w Grecji czy Włoszech i z perspektywy słonecznej aury i kultury będę patrzył na ten polski kurwidół.”

1 komentarz dotyczący “POWIEDZIELI: Nergal

  1. sugadaddy

    W ostatnim zdaniu, Nergal ma rację, bo tu się nic nie zmieni; pozostałe postulaty i zamierzenia to raczej pobożne życzenia.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: