EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Rafał Jabłonka

Rafał Jabłonka – marszand, historyk sztuki, kurator i kolekcjoner. Rocznik 1952. W Niemczech, gdzie mieszka, kupił kościół i urządził w nim niezwykły prywatny salon artystyczny. Polak należy do światowej ligi kolekcjonerów sztuki.

Polska to kraj nizinny – nie trzeba wielkich maszyn, urządzeń, żeby rozbudować drogi, rolnictwo, przemysł. Tymczasem jest krajem średnio rozwiniętym. Popatrzmy na Szwajcarię, gdzie żeby się dostać ze wsi do wsi, trzeba zbudować tunel – a to tak świetnie funkcjonujące państwo. Polska chyba po prostu nie wierzy we własną państwowość. I może jedną z przeszkód, aby uwierzyła, jest właśnie Kościół. Macron powiedział, że państwo i Kościół – jakikolwiek – to dwa odrębne światy, które nie mogą się stykać. Człowiek może wierzyć, w co chce, to jego prywatna sprawa i powinna mu to gwarantować każda konstytucja. Ale Kościół nie może kształcić dzieci, nie może za pośrednictwem państwa wtrącać się w tematy poniżej pasa i powyżej kolan – a to Kościół głównie interesuje. Moim zdaniem to Kościół jest winny temu, co teraz dzieje się w Polsce. Cały Kościół, nie tylko polski. Bo jeśli jesteś członkiem mafii, to jesteś człowiekiem mafii – nieważne, lepszym czy gorszym. A Kościół to organizacja niedostępna dla prawa, unikająca publicznej odpowiedzialności. Nawet taki ktoś jak ksiądz Dziwisz, który był sekretarzem świętego, ma, jak się dowiadujemy, nieczystą przeszłość, a może i teraźniejszość.
Taka mała sprawa, krakowska – do Kościoła należą wielkie ogrody w centrum Krakowa, w mieście, w którym jest duże zanieczyszczenie środowiska, a w tych ogrodach spacerują ze dwie zakonnice tygodniowo. Czy Kościół miłosierny wpadł na pomysł, żeby w soboty i niedziele udostępnić ogrody np. dla kobiet z dziećmi? Nie. Ale krzyczy, żeby rodzić dzieci. Na czym, polega dzisiaj miłosierdzie Kościoła? Bo nie ma miejsca w Kościele na czyny miłosierne. Kościół jest zainteresowany kasą i dupą”.

Bitwa pod Grunwaldem naturalnie ma dla Polski znaczenie patriotyczne, ale dla świata żadnego. I była 600 lat temu. Zapomnijmy w końcu Witolda z mieczami i sceny, które nam przekazywano w komunistycznej szkole jako aspirynę na nasze kompleksy.(…) Zadziwia mnie, że to, co się dzieje w Polsce, popierają też ludzie wykształceni. Oni wierzą, że jeśli dziecko po urodzeniu nie będzie polane wodą, to jest to grzech ciężki i ono nigdy nie pójdzie do raju. Co za zacofanie. Nie znam żadnego inteligentnego Polaka, który by kolaborował z tym rządem„.

❗️ „Co, jeśli Polski wcale nie będzie? Część pójdzie tam, gdzie idzie, z Putinem, a część na Zachód – i może Polska się rozleci. Z drugiej strony: czy to miałoby jakieś znaczenie dla konfiguracji świata? Obawiam się, że niewielkie”.

„zakochałem się w tym budynku i przekształciłem go w miejsce nadające się do wystawiania sztuki współczesnej. We współpracy z jego architektem – Gottfriedem Böhmem – przywróciliśmy mu jego oryginalny wygląd. Wokół budynku założyłem ogród, a do kampanili powróciły nowo odlane dzwony. Brak elektrycznego oświetlenia to nie zabieg konceptualny, tylko naturalna kolej rzeczy: tam jest po prostu mnóstwo światła! Światło dzienne jest najpiękniejsze, a przecież sztuki nie ogląda się w nocy”

A tu coś dla chętnych w Polsce. Myślę, a nawet mam taką nadzieję, że oferta z czasem będzie coraz bogatsza.

Nowy trend w Polsce. Kościół na sprzedaż

6 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Rafał Jabłonka

 1. wujcio

  W 2003r. Urban już raz napędził stracha katotalibanowi w Dalikowie.

  Polubienie

 2. Ja Polak

  Myślę ze w Polsce do takiej profanacji kościołów nie dojdzie. Ostatecznie to jest dom boży i lepiej niech juz stoi pusty zamiast miałby ktoś nim urządzić sobie biuro, dom, czy nie daj Boże jakiś klub. W Polsce ciągle obowiązują jakieś zasady i mam nadzieje że żaden kościół nie zostanie zdegradowany do roli burdelu. W Niemczech to co innego, tam od dawna nie obowiązują żadne cywilizowane zasady jeśli chodzi o szacunek do wiary. Zresztą nie tylko u nich. We Francji, w Anglii, Holandii… długo by wymieniać. Zaś ten pan, pożal się Boże pOlak niby, sprofanował świątynie i koniec dyskusji, powinien za to ponieść karę i żadne ględzenie o i takich czy innych intencjach tu nie pomoże. To po prostu niedopuszczalne!

  Polubienie

  • Anonim

   chachacha……

   Polubienie

  • tumber456

   Ty sie mienisz polskie,a glupia jak but.Nie ma nic zlego zeby zamienic kosciol na galerie czy cos takiego.
   A o kulturze inych krajow to ty sie nie wypowiadaj bo nic o tym nie wiesz.Mieszkach na zadupiu.

   Polubienie

  • Anonim

   Kościół przerobiony na burdel? Ciekawa koncepcja, tylko że nie bardzo wiem, co tu jeszcze przerabiać? Wszystko gotowe. JP2 i panowie biskupi zaprojektowali to doskonale. Nie bez znaczącego udziału poprzedników. Koncepcja „burdel w kościele”, to gotowy i spełniony projekt, bynajmniej nie artystyczny, chociaż… I w tym dziele bożym można dopatrywać się przepięknej alegorii.
   Ty głupi (ostatnio modne słowo używane przez ministra zdrowia) Japolaku. Mylisz wiarę z patriotyzmem. Masz kompletnie nasrane i niewymieszane we łbie. Podobnie jak cały pisowski lud.

   Polubienie

 3. Mietek

  Drogi Revelu. U nas w Polszy gdy ktoś chce podkreślić swoje wyjątkowe znaczenie i swoje zdanie(opinie) wyraźnie zaznacza, że on jest Polak. Zapomina, że obok jest może połowa substancji (lub więcej) którzy też są Polakami ale mają zdanie całkowicie inne. I oczywiście najlepiej by takiego o innych poglądach skazać – może spalić? Polska Odkupicielem świata?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: