EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Henryk Grynberg

Henryk Grynberg – prozaik, poeta, dramaturg i eseista. W 1967 wraz z zespołem Teatru Żydowskiego w którym pracował, wyjechał na występy do USA i pozostał na emigracji. W swoich książkach podejmuje głównie tematykę Holocaustu i losu polskich Żydów. Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym angielski, francuski, niemiecki, hebrajski i niderlandzki.

„Stoję po stronie Izraela, bo to jest słuszna strona. Media liberalno-lewicowe stoją po stronie Arabów, bo nie wiedzą, co czynią, a jeśli wiedzą, to tym gorzej. Opinie ONZ są dla mnie zupełnie nie miarodajne, bo ile naprawdę praworządnych państw tam zasiada? Odpowiedzialność za sytuację uchodźców palestyńskich ponosi ONZ, uznając ich za wieczystych uchodźców. Dlaczego nie ma problemu milionów polskich i niemieckich uchodźców z 1945 roku? Za kryzys humanitarny w Gazie odpowiada wyłącznie banda terrorystyczna, która nielegalnie tam rządzi. (…) „Nieletni Palestyńczycy” dopuszczają się nie mniej brutalnych napadów i morderstw niż pełnoletni i policja nie może sobie pozwolić na podsuwanie im „Paris Soir” do wąchania. Opowiadam się i zawsze będę się opowiadał po stronie Izraela, bo jest on wyzwolicielem i azylem mojego narodu, i dlatego, że świat, który dwa tysiące lat się nad nim znęcał, nie wstydzi się stawać po stronie jego wrogów”

Po to żebyśmy pamiętali gdzie żyjemy, w jakim kraju, dwa przykłady charakterystycznych komentarzy pod wywiadem Henryka Grynberga z którego pochodzi cytowany powyżej fragment:

„Powiem ci tak, biedny 80-letni żydzie (bo Polakiem nigdy nie byłeś), że wy, żydzi, zasłużyliście na wszystko, co was ze strony Polaków spotkało”.

„Czy to obowiązek pomagać żydom? Jako najbardziej parszywa nacja na świecie i nielubiana i tak ma szczęście, że genetycznie przeżyła, ale jak to mówią, »co się odwlecze«…”

12 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Henryk Grynberg

 1. Anonim

  Co tu komentowac, wszyscy jestescie tacy sami

  Polubienie

 2. Henryk ma racje polaczki to atysemici, ONZ tez.Jestem zydem mimo ze urodzony w polsce od 51 lat mieszkam na zachodzie i nie uwazam zebym tam kiedykolwiek wrocil.Papalandia To nie kraj do mieszkania dla normalnych ludzi.Szkoda mi moich wspanialych Polakow przyjaciol co nie maga emigrowac.

  Polubienie

 3. sugadaddy

  Bogiem, a prawdą to nie spotkałem Polaka, który w jakimś, choćby minimalnym stopniu, antysemitą nie był. To są takie niby żartobliwe stwierdzenia, ale antysemityzm z nich wyłazi. A im więcej ktoś zapewnia, że antysemitą nie jest, tym bardziej widać, że jest. Polacy nawet maja pretensje do Żyda, który im na zeszyt w sklepie sprzedawał.

  Polubienie

 4. maczupiqczu

  @barbarela53
  A zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest? Dlaczego wszędzie gdzie istniała większa grupa Żydów i to nie tylko w Polsce, ale praktycznie wszędzie w Europie dochodziło do pojawienia się nastrojów antysemickich? Może trochę autorefleksji?

  Polubienie

  • krzycho45

   Mark Twain pisał: „Wszystkie narody nienawidzą się wzajemnie, a każdy z osobna nienawidzi Żydów”. Kogo najczęściej nienawidzimy? Obcych, którzy żyją tuż obok. „A kto przez ostatnie dwa tysiące lat żył obok prawie wszystkich narodów? Żydzi oczywiście. I tu masz pierwszą odpowiedź na to przeklęte pytanie. Zawsze byli niezastąpionym obiektem nienawiści i kozłem ofiarnym („Heroiczna to postać, kozia morda”, jak powiadał Wysocki), bo nie mieli własnego państwa, własnej ziemi, wojska ani policji, a co za tym idzie, żadnej możliwości, aby się bronić. Silny zawsze zrzuca winę na bezsilnego. Bezsilny ściąga na siebie powszechny gniew i szlachetny niech uderza gniew, niech bije, bije w pysk.” Dlaczego w Polsce nie lubią Żydów? Polacy są ksenofobami, hipokrytami, dewotami, seksistami i nieukami.

   Polubienie

   • krzycho45

    Ps.”Żydzi są narodem Księgi. Lubią czytać i już! A.P. Czechow, opisując życie w powiatowych miasteczkach Rosji, wielokrotnie stwierdzał, że w takiej zapadłej dziurze można byłoby spokojnie zamknąć bibliotekę, gdyby nie panny i żydowska młodzież. Dzięki namiętności do czytania, Żydzi włączali się w kulturę innych narodów.”

    Polubienie

  • ka-mi-la789

   Ciekawe, że do autorefleksji nawołuje element, który do autorefleksji bynajmniej skłonny nie jest, a przejawy niechęci ze strony autochtonów na terytoriach, na których się osiedla, uważa za kolejną niezasłużoną krzywdę (z pierdyliona doświadczanych permanentnie od tysiąca lat) i kolejny dowód, że cały świat się przeciw niemu zmówił (a przecież świat ma obowiązek go kochać, uwielbiać i utrzymywać, bo papieżpolak, bo nas sprzedali w Jałcie i bosienależy). Dziadzia Freud nazywał to projekcją.

   Polubienie

  • wujcio

   @maczupiqczu
   Prosty mechanizm w odpowiedzi na twoje pytanie, tak dla refleksji. Gdy potrzeba było pożyczyć kasę to się szło do Żyda. Jak nie było z czego oddać, to zawsze można było zorganizować pogrom. W końcu, przy okazji za Jezusa im się zawsze manto należało.

   Polubienie

 5. krzycho45

  Prezydent Duda nie pojechał do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu. Gdyby pojechał, miałby jednak co o antysemityzmie opowiadać. „W powszechnym mniemaniu, zgodnie z koncesjonowaną przez IPN linią wtłaczaną małolatom w szkołach, Polacy, jeśli już w historii wchodzili w kontakt z Żydami to wyłącznie po to, aby ich ratować.”

  Polubienie

 6. Drogi Revelsteinie !
  W zasadzie to ubiegłeś mnie swoim wpisem, gdyż zamierzałem zapytać Ciebie o zniknięcie z bloga wpisu, który mniej więcej brzmiał tak : Popieraj Izrael, zwalczaj terroryzm ! Przez ładnych kilka lat widniał on po prawej stronie. Myślałem, że jego zniknięcie jest świadectwem tego, że zrozumiałeś oczywisty fakt, że nic nie jest białe czy czarne do końca. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i żadna broń nie zapewni bezpieczeństwa Izraela. Tylko rozmowy mogą doprowadzić do obniżenia zagrożeń na Bliskim Wschodzie. Gdy pojawiły się doniesienia o zbrodniach popełnionych przez Izraelczyków, to Szymon Wiesenthal powiedział : To świadczy, że Izrael jest normalnym państwem. I moim zdaniem tak powinien być traktowany, bez szantażu Historią.
  Gdy Żydzi przybyli na teren obecnie Polski, to zostali potraktowani bez wrogości. Gdy wieści o tym dotarły do Watykanu, to w XIII ( o ile dobrze pamiętam ) wieku został wysłany specjalny nuncjusz apostolski, aby to zmienić . I jego misja wydała wkrótce owoce, które spożywamy po dzień dzisiejszy.
  Jestem ” honorowym Żydem”, gdyż tak jestem nazywany na kilku portalach, gdy krytykuję antysemityzm.

  Polubienie

 7. maczupiqczu

  Niestety drogi Revelstein to spory cenzurator. Wszystko wylatuje, co nie po linii. Rozczarowywujące to. To już nawet Do Rzeczy więcej przepuszcza.

  Polubienie

 8. Do Rzeczy … i wszystko jasne.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: