EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Jan Turnau

Jan Turnau – publicysta katolicki i pisarz, inicjator działań na rzecz ekumenii. Był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych apelu 64 naukowców, literatów i publicystów o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami w sierpniu 80. W 1990 dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej” jako autor tekstów poświęconych życiu religijnemu.

Zwierzęta interesowały mnie i lubiłem je od dzieciństwa. Chciałem być zoologiem, ale wyszło inaczej: najpierw była polonistyka, potem teologia. Różne myśli etyczne, ekologiczne. Polowanie to moralna obrzydliwość. Dalej wszystko, co zwiększa ból zabijanego zwierzęcia. Tutaj sporna jest kwestia, który ubój jest mniej bolesny. Ten zwyczajny czy rytualny żydowski? Tak czy owak, to zawsze zabijanie. Czy jednak chrześcijanie nie powinni pójść z duchem czasu radykalnie i uznać wegetarianizm za naturalny składnik swojej wyznaniowej etyki? Będą w ten sposób duchowo bliżsi wielu ludziom religijnie obojętnym”.

2 komentarze dotyczące “POWIEDZIELI: Jan Turnau

 1. sugadaddy

  Osobiście czuję awersję do wszystkich teologów i nie zmienia tego fakt, że czasami powiedzą coś do rzeczy.
  Generalnie produkują kocopoły.

  Polubione przez 1 osoba

  • Anonim

   Zgoda, tez tak uważam ale akurat Turnau to wyważony bardzo i sympatyczny w kontakcie człowiek. Bez tego charakterystycznego dla teologów Poczucia nieomylności

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: