HISTORIA

Kłopoty nie tylko z prawem

Anżej Duda podczas konferencji Giełd Trójmorza:

Ostatni raz Polska taką siłę jak dzisiaj miała w XVII wieku.”

Już widzę tych historyków, którzy rwą sobie włosy z głów garściami. Pierwsze komentarze są takie, że Dudeł naczytał się za dużo Sienkiewicza i całą swą historyczną wiedzę czerpie z dzieł tego zdolnego bajkopisarza. Więc niby cały czas się uczy, uczy gdzie popadnie jak pamiętamy, bo i w samochodzie, na nartach, a i pewnie w toalecie na kibelku się uczy, ale niewiele z tego wynika, niewiele się nauczył. Ma ewidentne kłopoty z prawem a teraz jeszcze na dodatek z historią. Więc psu na budę to uczenie, szkoda czasu, lepiej niech z kumplami napije się wódki.

W skrócie zaś co do faktów, no to ów XVII wiek to był przyspieszony zjazd po równi pochyłej. Postępująca chujnia i degrengolada. Ostatnim momentem w którym Polska (Rzeczpospolita Obojga Narodów) miała się jako tako,
a nawet potęgą jeszcze była, to II połowa XVI wieku, kiedy to Batory spuścił manto Iwanowi w tzw. wojnie północnej i ustabilizował pozycję Polski. Potem wplątaliśmy się w różne wojny i zatargi a potęga i autorytet państwa systematycznie popadał w gruzy. Leżeliśmy gospodarczo i politycznie, traciliśmy ziemie. Obrady sejmu stały się coraz mniej śmieszną parodią parlamentaryzmu, skutkując całkowitym paraliżem ustawodawczym, czego w zasadzie nigdy nie udało się opanować, aż do smutnego końca.

Więc pytam raz jeszcze, o czym mówi pan Duda, o jakich sukcesach i o jakiej potędze, o jakiej sile? No chyba, że mierzy on tamte czasy przez pryzmat dzisiejszych osiągnięć PiS, bo wtedy jakoś to się układa w klarowną całość. Dziś rzeczywiście jesteśmy na najlepszej drodze, żeby znów powtórzyć ów „sukces” XVII wieku. 🕷

2 komentarze dotyczące “Kłopoty nie tylko z prawem

  1. Moim zdaniem Adrian wybiega w niedaleką już przyszłość. Wie, że w XVIII wieku nastąpił kres I RP i przygotowuje IV RP na tragedię : trzeba będzie spłacać długi !!! Wiadomo zaś, że kłopoty nie dotkną beneficjentów „Dojnej zmiany ” lecz szaraczków. I to będzie wreszcie triumf sprawiedliwości .

    Polubienie

  2. Anonim

    Chętnie pewnie napiłby się wódki, jak na harcerza przystało, ale przecież on nie ma kolegów. Ktoś zna chociaż jednego? Poza tym Agata mu nie pozwala, wiadomo, jak to belferka.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: