EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Andrzej Żuławski

Andrzej Żuławski – reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, pisarz. Twórca między innymi głośnych filmów „Trzecia część nocy”, „Na srebrnym globie”, „Kobieta publiczna”. Autor wielu książek, w tym zaaresztowanego przez sąd „Nocnika”. Rocznik 1940. Zmarł w lutym 2016.

„…jeżeli pan by mi powiedział, że powstanie warszawskie było czynem heroicznym, to ja się z panem w życiu nie zgodzę. To była najgłupsza rzecz, jaką mogliśmy zrobić. Bo widzi pan, ja chcę sprecyzować, to nie chodzi o to, że kwiat młodzieży polskiej łącznie z Baczyńskim zginął w bezsensownych szturmach. Chodzi o to, że kilku zasranych politykierów, w zasranym Londyniszczu, chciało opanować stolicę Polski przed Sowietami, którym zarzucano, że nie przyszli z pomocą. I w tej pętli znalazł się kwiat młodzieży polskiej i bezradna ludność. I ci ludzie powinni wisieć za to, co zrobili, ci tam, w Londynie, i Bór-Komorowski, który był, jak wiadomo, kretynem, od A do Z. Całe swoje życie był idiotą. Endekiem, antysemitą, kretynem. W takich wypadkach co to znaczy heroizm? Heroizm to by było wyjąć pistolet i ubezwłasnowolnić Bora-Komorowskiego, to byłby heroizm”

„… ja się tak strasznie zżymam na to, co się odbywa wokół powstania warszawskiego w Polsce. Mamy muzeum, z którego dzieci wychodzą przekonane, że widziały wielkie zwycięstwo polskiego oręża, zupełnie jak Sobieskiego pod Wiedniem. A to była katastrofa i zrobienie filmu o tej katastrofie byłoby rzeczą ciekawą. Zrobienie filmu o tym, jak ludność nienawidziła powstańców na końcu, jak ich chcieli wieszać na podwórkach i kamienować, żeby to się skończyło. 230 tysięcy cywilów zabitych i 19 tysięcy powstańców. To coś mówi, prawda? Zobaczy pan taki film w życiu? Nigdy.”

6 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Andrzej Żuławski

 1. w.i.e.s.i.e.k

  A mnie cholera bierze gdy powiadają” Rosjanie stanęli nad Wisła.Tak jakby operacja Bagration byla dla nich spacerkiem.I za cholerę nie kojarzymy iz były obozy robót fortyfikacyjnych powstałe w 1944 r. W związku z potężną ofensywą Armii Czerwonej. Liczba takich obozów założonych na ziemiach polskich szacowana jest na około 100. Przetrzymywano tam ponad 30 000 robotników przymusowych zaangażowanych w budowanie umocnień polowych, głównie na linii Bugu i Sanu. Placzemy ze Niemcy „wyganiali na okopy” wszystko co żyje Do pracy wyznaczali ich miejscowi włodarze: sołtysi, wójtowie, burmistrzowie. Często wśród mieszkańców obozów były też osoby zatrzymane w łapankach.I te okopy bunkry i zasieki należało jakoś pokonać.
  Nie te ruskie szli spacerkiem.I stanęli pod Warszawą.By nie pomoc. I to im dzis mamy za złe Natomiast największe q-restwo ,odmowa Stalina dotycząca lądowania w Połtawie i innych frontowych lotniskach samolotów aliantów lecących”na pomoc”powstaniu pozostaje dalej w cieniu.
  I jeszcze nasze .Kombatantów nam rośnie Dzis o powstaniu powiadają ci co w czas powstania mieli po 12 -14 lat.

  Polubienie

  • Krzycho45

   Czytając dawno prawicowy szmatławiec „Sieci” tam po staremu,winowajców klęski powstania tropiono tylko na wschodzie.”J.Stalin nakazał wstrzymać ofensywę 1 Frontu Białoruskiego na Warszawę”.Jak zwykle autorzy „Sieci” szybko rozwiązali teorię spiskową:”W kierowniczych kołach Rządu Emigracyjnego działali Agenci Moskwy a może i Żydzi o których na razie nikt jeszcze nie mówi.” Fakty:Według obszernej monografii biograficznej marszałka Konstantego Rokossowskiego pióra Borysa Sokołowa,historyka, natarcie na dzielnicę Pragę nie zostało wstrzymane rozkazem Stalina,lecz innymi czynnikami.Kontrnatarcie Niemców 30 lipca,które zadało 2 armii pancernej ogromne straty.Niemcy odzyskali Radzymin i Wołomin.Niemcy poważnie osłabili 2 armię,a jeden z jej trzech korpusów znalazł się w okrążeniu.Bitwa w rejonie Radzymina trwała do 8 sierpnia a 2 armia pancerna straciła 418 czołgów,oraz ponad 4 tysiące żołnierzy.W rezultacie została wycofana w celu uzupełnienia.Spowodowało to korzystne dla strony niemieckiej stabilizację frontu i „zajęcie się” Powstaniem Warszawskim.Rokossowski zajął Pragę dopiero w połowie września.Powstańcy w Warszawie o tej sytuacji na wschodnim froncie gówno wiedzieli.

   Wykorzystanie sowieckich lotnisk w rejonie Połtawy.Umożliwyły one włączenie się amerykańskiego lotnictwa stacjonującego w Wielkiej Brytanii do akcji pomocy Warszawie.Propozycja Winstona Churchilla, aby alianckie samoloty po dokonaniu zrzutów w Warszawie lądowały na sowieckich lotniskach, została odrzucona przez Stalina.Po długich targach taką zgodę uzyskali Amerykanie.18 września dotarła nad Warszawę i dokonała zrzutów amerykańska wyprawa lotnicza.Wystartowało 110 ciężkich bombowców B-17 „Latające Fortece”, eskortowanych przez 73 myśliwce Mustang.Dwie „Latające Fortece” musiały zawrócić z powodu usterek technicznych,a jedna została zestrzelona w rejonie Puszczy Kampinoskiej.Tylko trzecią część zrzutu przejęli powstańcy, reszta spadła na pozycje niemieckie.Amerykańskie samoloty wylądowały na lotniskach w rejonie Połtawy i następnego dnia wróciły do Wielkiej Brytanii.Pod koniec Powstania, między 13 a 28 września kilku zrzutów dokonało lotnictwo sowieckie.Ponieważ pojemniki z bronią, amunicją i żywnością były zrzucane na niskich wysokościach bez spadochronów,dlatego część ładunków uległa zniszczeniu.W czasie dwumiesięcznej akcji pomocy dla Powstania, polskie, brytyjskie,amerykańskie, południowoafrykańskie załogi latające nad Warszawę wykazały się wielką ofiarnością i bohaterstwem.

   Polubienie

 2. Asystentka Revelsteina

  W imieniu Iwonek informuje ze wszelkie komentarze sławiące faszyzm, gloryfikujące polskie formacje faszystowskie i postawy nacjonalistyczne nie mają szans na zatwierdzenie.

  Polubienie

 3. Krzycho45

  „Powstanie zakończyło się straszliwą klęską, katastrofą i ruiną, która nie dotknęła żadnej innej stolicy w Europie od czasu najazdu Hunów na Rzym. 200 tys. ludzi zginęło, 500 tys. wygnano i skazano na poniewierkę. Miasto zrównano z ziemią” – mówił prof. Ciechanowski”.
  Cel powstania był w ogóle nieosiągalny,zginęło 200 tyś, mieszkańców miasta.Zburzenie Warszawy,operacja planowego wyburzania i palenia Warszawy przeprowadzona przez Niemców po upadku powstania warszawskiego.Powstanie Warszawskie było zbrodnią, walką beznadziejną, walką o sprawę z góry przegraną.Wywołała u ludności szok i gniew.Ludzie,którzy do niej doprowadzili nigdy nie byli za tą decyzję osadzeni.Bór Komorowski nie był żadną wybitną indywidualnością,nie górował nad podwładnymi charakterem ani żadnymi walorami,które predysponowały go na przywódcę.Po przybyciu Bora Komorowskiego do Londynu,(12 maja 1945) doszło do ostrego sporu miedzy nim a Władysławem Andersem.Anders Kwestionował nie tylko zawodowe kwalifikacje Bora,ale również opierdolił go za wywołanie powstania w Warszawie.Anders uważał to za zbrodnię i sądził że Komorowski i inni powinni stanąć przed sądem.

  Polubienie

 4. Czy ktoś wie : jak przekonać narodowców, że Adolf Hitler nie był najdzielniejszym z Powstańców Warszawskich ?

  Polubienie

 5. jantex

  Co tutaj dodawać?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: