EXTRASY okruchy życia

Prośba o precyzję

Protestuję przeciwko nadużywaniu terminu „ważne dla wszystkich Polaków”. To dość powszechna praktyka, z którą absolutnie się nie zgadzam.

Kiedy słyszę, że „Jasna Góra to miejsce niezwykle ważne dla wszystkich Polaków”, albo „Jan Paweł II Drugi to postać ważna dla wszystkich Polaków”, to nie tylko się z tym nie zgadzam, ale wręcz dostaję furii, bo to absolutnie niedopuszczalne uogólnienie i uproszczenie.

Być może Jasna Góra to rzeczywiście jakieś ważne miejsce, a Wojtyła to ważna postać, ale tylko dla niektórych Polaków, i to jeszcze szczególnego sortu. Inni, a tych całkiem sporo, mają do tego stosunek bez stosunku, czyli mówiąc wprost i po męsku serdecznie jedno i drugie pierdolą.

Osobiście też jestem w tej grupie. Zwisa mi Jasna Góra, zwisa mi czy ona jest czy jej nie ma, tak samo zresztą lata mi a nawet powiewa i furczy cały ten Jan Paweł II plus do kompletu te jego nauczanie mi furczy. Powiedziałbym nawet więcej, do Wojtyły czyli tego JP2 stosunek mam bardzo określony, o czym otwarcie po wielokroć tu już pisałem.

Więc na przyszłość tym i owym proponowałbym, aby wygłaszając jakieś opinie i formułując wyszukane tezy, używali raczej określenia „ważne dla niektórych Polaków”. Unikałbym też określenia „dla większości Polaków”, bo ta większość to bardzo wątpliwa może być a w związku z tym znów mijać się będziemy z prawdą. 🕷

6 komentarzy dotyczących “Prośba o precyzję

 1. Dobrze,Revelu,że zwróciłeś na to uwagę,bo mną też rzuca gdy ktoś mnie zalicza do zachwyconych JP2 ijego „nauczaniem”.Obojętna mi też Jasna Góra z jej ciemnymi interesami.Ktoś pamięta o pożyczce jakiemuś gangsterowi szmalu na kaucję?Albo tajnym spotkaniu Kulczyka z Giertychem?

  Polubienie

  • Krzycho45

   Dla przypomnienia niektóre największe afery Kościoła: Afera „Stella Maris”, zbieranie przez Rydzyka pieniędzy na ratowanie Stoczni Gdańskiej.Nieco zapomniana afera,w której Salezjanie z Lublina wyłudzili z banku kredyty na ponad 400 mln.zł. Lub taki ludzki gest,jak pożyczenie przez Paulinów z Jasnej Góry 2 mln,zl. na poręczenie członków mafii paliwowej.

   Polubienie

 2. Wielka racja zgadzam sie macie calkowita racje. O Rydzyku I stoczni dzis juz niewiele osob pamieta a poza tym on jest ponad prawem wiec jest bezpieczny

  Polubienie

 3. Piotr Smaga

  A ja się nie zgodzę! Nienawiść, która zżera ten kraj ma wpływ na wszystkich i dla wszystkich jest ważna, chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego.A źródła tej nienawiści każdemu są znane, chociaż nie dla każdego są ważne.

  Polubienie

  • Piotrze, ale ten tekst akurat nie ma nic wspólnego z nienawiścią. Po prostu nie czuję się członkiem pewnej wspólnoty i nie bardzo mi się podoba że ktos mnie z automatu kwalifikuje do tej grupy. Pozdrawiam.

   Polubienie

   • Pił Suski

    Zgadzam się. I cały czas pamiętam, że ów JP2 miał największy wpływ na cofnięcie się cywilizacyjne Polski i Polaków. To przez niego mamy teraz cały ten syf. Poza tym była to dość pocieszna postać, z tym jego zadufaniem i wiarą… we własną wielkość i nieomylność.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: