EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Jan M. Piskorski

Jan Maria Piskorski – historyk, profesor doktor habilitowany, Kierownik Zakładu Europejskich Studiów Porównawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Wciąż staram się wierzyć, że mamy do czynienia nie z celową próbą zasiania zbiorowego lęku, lecz ze zwyczajną niefrasobliwością władzy, która nie dysponując racjonalnym planem, odwołuje się do najprostszych tradycji polskich: paternalistycznego i despotycznego świata folwarków. Tyle że niewolnikiem kieruje się trudniej niż człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym. Starczy, że nadzorca się odwróci, on będzie robił swoje, bo nie uwierzy w dobrodziejstwa ciemiężyciela. W warunkach głębokiego podziału społeczeństwa taktyka przyjęta przez rząd przypomina rozwijanie lontu. By go podpalić, wystarczy przypadkowa iskra. Prochu władza dostarcza co dnia, zarówno swoją niekompetencją, jak i demonstracją pogardy. Podczas gdy ja, po przeszczepie szpiku, podobnie jak tysiące innych, młodych i starych, drżę przed kontrolą w pustych parkach i lasach, najwyżsi urzędnicy państwowi (razem z ochroną kilkadziesiąt osób) urządzają ryzykowne zgromadzenie w środku Warszawy. Wolno im też wejść na cmentarz dla innych zamknięty. Stoją nieomal ściśnięci. Nie tylko we mnie budzi się do nich szczera obywatelska odraza.”

8 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Jan M. Piskorski

 1. Tą wycieczkę na cmentarz musiał doradzić Kaczyńskiemu tajny agent opozycji, aby jeszcze bardziej obrzydzić Kaczyńskiego i PiS społeczeństwu !

  Polubienie

 2. ereglo

  A we mnie, jak widziałem całe to dobrane towarzystwo, stłoczone wokół ojca chrzestnego jak sardynki w puszce, budziła się szczera nadzieja (wiadomo na co). Niestety, jak dotąd, to tylko nadzieja…

  Polubienie

 3. wujcio

  Widok Jarusia przechadzającego się wśród ław sejmowych i tych jego przydupasów, którzy boją się odmówić podania mu ręki jest na swój złowrogi sposób budujący.

  Polubienie

 4. Prawdziwemu władcy kraju wolno więcej niż ciemnemu narodowi.

  Polubienie

 5. Prosze o wiecej takich artykulow przedstawiajacych rozsadnych ludzi, wyrazajacych jasno swoja krytyke, ale bez warczenia i szczerzenia zebow!
  Jak sie czyta glownie o szalencach oraz komentarze „przegryzajace grdyke” tym pierwszym, to kraj ojczysty wydaje sie odwzorowaniem… ach, nie napisze czego, bo elokwencja zahacza mi sie o wysuniete kly.

  Polubienie

 6. Premier Wielkiej Brytanii też nie bał się koronowirusa.

  Polubienie

 7. Byli jeszcze na Wawelu (specjalnie otwartym dla JK). Nie wybaczam tego Wawelu arc.Dziwiszowi.

  Polubienie

 8. Koleżanka córki, mieszkanka budunkow socjalnych( oczywiście posiadaczka dzieci, i partnera jednak), najbardziej boi się że obecna sytuacja zabierze 500+”. Namawia, zdecydowanie głosować na du. ę, sorry Dud.ę. Nie mamy szans

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: