KULTURA&MEDIA

Zenon Duda, Andrzej Martyniuk

Po przeogromnym sukcesie – wierzę prezesowi Kurskiemu, bo to przecież uczciwy, dobry człowiek i wiarygodny – benefisu Zenona Martyniuka zastanawiam się, czy aby tego artystę dobrze oceniłem i dlaczego go nie doceniłem.

Wychodzi na to niestety, że jestem gburem akulturalnym całkowicie ignorantem, który o sztuce nie ma najmniejszego pojęcia i jak nie śpiewa jakiś Pavarotti – świeć panie boże któryś nad jego duszą – albo McFarrin (na rybkę rzucam te nazwiska, pisbiomasa niech sprawdzi w Wiki kto zacz), to życia nie ma, a kultury tym bardziej.

A tymczasem patrzcie, to jest ta prawdziwa kultura.

Zenka oglądają miliony (plus Jacek Kurski z żoną Joanną, primo voto Klimek), bo co prawda brakuje mu urody, głosu, lewej górnej piątki i charyzmy, ale tak na oko równy chłop z niego jest, taki jak i my nie przymierzając. Ponieważ jednak – jak już wspomniałem – nie chwytam do końca wszystkich praw i mechanizmów współczesnej kultury, to nie chwytam też zapewne fenomenu kolegi Martyniuka. Sorry, wybaczcie mi!

Jedyne co mi przy tej okazji przychodzi na myśl, to pewna mimo wszystko analogia świata tej konkretnie odmiany kultury, ze światem polityki, specyficznej i też nieco odmiennej, bo polskiej.

Proszę o chwilowe zachowanie powagi, ale wedle mnie, klonem pana Zenka w świecie tej polityki jest bezdyskusyjnie pan Anżej. Mam tu oczywiście pewien dylemat, to znaczy nie wiem za bardzo, czy po tej śmiało postawionej tezie, bardziej pogniewają się na mnie fani Martyniuka czy może jednak fani Dudy, choć osobiście myślę, że pretensji nie powinni mieć ani jedni ani drudzy, bo to obosiecznie działający komplement. Działa w obie strony.

Nie zamierzam jakoś tej swojej tezy uzasadniać, bowiem leży to tylko i wyłącznie w gestii i w interesie każdego z Was. Sami musicie więc ocenić ile Martyniuka jest w Dudzie i czy aby nie za mało, żeby porównaniem tym ewentualnie nie obrazić „artysty”.

Bo po mojemu – tu poszukującym analogii podaje koło ratunkowe – pan Anżej również cierpi na chroniczne przypadłości dręczące pana Zenka: brakuje mu repertuaru, to co wyśpiewuje mocno już jest zgrane – na te „oczy zielone” lapie się już tylko Agata – brakuje mu też głosu i charyzmy, a kochają go jedynie niewymagający (cóż wymagać od niewymagających). Idąc dalej, podobnie jak Zenek, Anżej korzysta też ze swoich pięciu minut, które w prezencie dał mu los. Więc jak nie Zenek jak Zenek!

PS. Plus (a może minus, któż to wie) dla Zenka jest taki, że jak się zdenerwuje nie wygląda jak Mussolini. 🕷

7 komentarzy dotyczących “Zenon Duda, Andrzej Martyniuk

 1. Brokoz

  To nie teza,to aksjomat!

  Polubienie

 2. w.i.e.s.i.e.k

  Przecie każdy ,komu „słoń na ucho nie nadepnął” wie ze:
  Od urodzinowego „Sto lat” po „Mazurka Dąbrowskiego”, od świątecznych kolęd po stadionowe przyśpiewki, od „Idola” po „Eurowizję” – wszystkie znaki na niebie i ziemi zdają się świadczyć na rzecz tej przykrej prawdy: Polacy nie umieją śpiewać.
  Dowodów na muzyczną ułomność Polaków nie trzeba długo szukać. Wystarczy posłuchać, jak wierni śpiewają w kościele lub pójść na urodziny, gdzie chór podpitych głosów intonuje sto lat. Podobnych wrażeń akustycznych dostarcza wizyta na stadionie piłkarskim.
  Dlaczego tak jest niech się wypowiedzą specjaliści
  Kto winien szkoła i jej nauczanie czy dom?
  A „disko” się nie śpiewa tylko wywrzaskuje rytmicznie przy tym się kołysząc lub podskakując czasem ze wzniesionymi rekami,na igrzyskach Bo „suweren”kocha igrzyska. Chleba i igrzysk powiadali „staroświeccy” I tak pozostało
  Dzis gdy żywność staje droższa „śpiewać każdy może” a najlepiej po wypiciu flaszeczki lub kolejnych piw.By posmarować struny głosowe rzecz oczywista.
  Choc z tym gdy podrożeją decyzja prawych i sprawiedliwych „używki” A to piweczko czy flaszeczka no i niezbędne szlugi ze „śpiewem” mogą być kłopoty.
  I „suweren”zacznie” śpiewać cienko” macając się po portfelach.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Mietek

  Szanowny Revelsteinie, Drodzy Czytelnicy i Komentatorzy.
  Sądzę, że ani disco polo ani ten Martyniuk nie są właściwymi celami jakiejkolwiek krytyki.
  Dziwię się Redaktorze Naczelny – jak i Niektórzy Komentatorzy – że aż tak skupiliście się na tych „ brakach w uzębieniu i brakach charyzmy” Onego Zenka.
  Zenek zaśpiewał, kasę wziął i …poszedł śpiewać i kasę brać dalej.
  A co Szanowni moi z całą plejadą aktorstwa, którzy występują w TVPiS – nie tylko w serialach?
  Chętnie się wspomina, że w czasach Stanu Wojennego wielu wybitnych ( jak i mniej wybitnych) ludzi kultury i sztuki bojkotowało TVP. Dziś zaś wyrzucacie występowanie w TVPiS jedynie Zenkowi. A co z resztą nie bojkotujących? Chyba, że dziś bojkotu TVPiS nie ma!
  Wspomnę, że Zenka nie oglądam.

  Polubienie

 4. Idąc do banku, śmieje się…

  Polubienie

 5. Mnie Zenek nie przeszkadza, do niedawna nie wiedziałam nawet kto to jest, nie wpływa w żaden sposób na moje życie, nie muszę go słuchać, na razie nie ma przymusu. Dosyć przykre jest to, że bierze kupę kasy z TVP, a więc z moich podatków, ale trudno, jeżeli inni go słuchają, muszę się z tym pogodzić. Inna sprawa z Anżejem. Musiałam się zapoznać z jego fałszowaniem, bo włazi z brudnymi buciorami w moje życie. Zgadzam się, braki w repertuarze, głos wrzaskliwy, brak charyzmy, fałsz fałszem pogania, ale trudno go całkowicie zignorować.

  Polubione przez 1 osoba

 6. wilma47

  Nie zgadzam się z Tobą!!!
  Jak sobie wielki artysta Martyniuk śpiewa, to taka chamka niekulturalna jak ja, która przy koncertach Zenka ma mdłości, po prostu Martyniuka nie słucha.
  Co prawda, nie słucham również tego, co pan Andżej pitoli, ale to co podpisuje jednak mnie dotyka, choćbym nie wiem jak nie chciała.
  Więc jednak Andżej ma większe rażenie niż Zenek.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: