EXTRASY okruchy życia

Służba zdrowia

Fragment opisujący stan tzw. polskiej służby zdrowia. Autor – Leopold Tyrmand, autor m.in. „Złego” i „Dziennika 1954”, z którego fragment ów pochodzi:

„Po południu poszliśmy się z Bogną prześwietlać. Trzeba uważać, socjalizm budowany jest na gruźlicy. Brak jest dokładnych statystyk, ale można wnioskować z życia wokoło. Wycieńczenie, niedożywienie, brak witamin, warunki mieszkaniowe robią swoje. Lecz upaństwowiona medycyna, jakoby nasza największa zdobycz w socjalizmie, wydaje się organizmem w stanie dysfunkcji, jeśli nie rozkładu. Tłumy ludzi oklejające bezradnie przychodnie, kilometrowe kolejki do każdego okienka, konsultacji, aparatu; wielodniowe wyczekiwanie na najprostszy zabieg diagnostyczny i leczniczy; ankiety, kwestionariusze, skierowania, przekazy, których samo wypisywanie może złożyć niemocą człowieka zdrowego. Biurokracja dobija powalonego chorobą, lecznictwo zwane bezczelnie uspołecznionym szarpie na strzępy wolę ratowania się, resztki fizycznej odporności, wyczerpuje chęć życia wyczerpanego. Ale któż może sobie pozwolić na leczenie prywatne, prócz elit, partyjnych wielkorządców i ich intelektualnych lokai? A ci i tak mają wszystkie wejścia poza kolejką.”

Brzmi znajomo? Owszem, jak najbardziej. Ale to nie refleksja z wczoraj czy sprzed tygodnia może nawet miesiąca. To rok 1954! 65 lat minęło a dalej to samo i ekipa znów jakby ta sama. Pytacie gdzie jesteśmy? W tej samej dupie co i wtedy.

Panie Kaczyński, pan jako partyjny wielkorządca to wiadomo, bez kolejki. Panie ministrze Szumowski pan też z tych wielkorządców, a więc również poza jakąkolwiek kolejnością, na gwizdek lekarz do pana przyjeżdża, ale reszta… reszta to znów „tłumy ludzi oklejające bezradnie przychodnie„. 🕷

2 komentarze dotyczące “Służba zdrowia

 1. w.i.e.s.i.e.k

  „To rok 1954! 65 lat minęło a dalej to samo”
  Bo pozostało przeświadczenie ze „Polak jak nie kradnie to kombinuje jak tu zarobić”
  Czy bezpodstawnie ?
  Gdy”mafia lekowa” gdy lewe recepty”gdy wpisywani „lewi pacjenci” „martwe dusze”lub zabiegi ktorych nie było itp itd.
  Nie dziw ze „panienki z NFZ ” które maja kontrolować, tworzą bariery stosy papierów i sprawozdań i innych”dupochronów”które w ich zamyśle maja pomoc w wykryciu a „sprawcom” uniemożliwić.
  Ale Polak potrafi i tak nam rośnie narodowa piramida,pomysłów, jak przechytrzyć, jak przekręcić i jak wykryć, czy złapać.Taka narodowa karma .
  A pacjent?
  Jak ma szczęście to przeżyje, jak go nie ma, umrze Ot jak w życiu tj”naturze”

  Polubienie

 2. pablobodek

  Jakieś uwagi do „służby zdrowia”?
  Reklamacje proszę składać do Przenajświętszej Panny Marii Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski Zawsze Dziewicy. Przecież minister Szumowski właśnie Jej powierzył zdrowie Polaków i całą „służbę zdrowia”.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: