POLITYKA

Rocznica. Do czego zobowiązuje tradycja

Czekałem wczoraj do końca dnia i się nie doczekałem. Żadnych spektakularnych obchodów święta stanu wojennego. Żadnych marszów po Krakowskim Przedmieściu, żadnego widowiskowego składania wieńców przed pomnikiem twórcy Solidarności, wodza buntu sierpniowego i konstruktora porozumień z Magdalenki (ponoć wtedy nie pił, ale nie trzeźwiał) Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Nic! Po prostu nic!

Ale proszę mi wierzyć PiS o stanie wojennym nie zapomniał. Czcił go na swój własny sposób.

1️⃣ Przede wszystkim spadkobierca idei ówczesnego wodza, brat jego Jarosław, zgodnie z tradycją, tą sprzed 38 lat, znów spędził czas w łóżku, znów spał do południa. Ty razem nie chodziło o rozklekotaną wersalkę mamy na Żoliborzu, tylko całkiem ponoć wygodne łóżko w Otwocku, ale nie ważne miejsce i leżanka, ważne, że spał i tradycyjnie się ukrywał.

Niestety, podobnie jak i wówczas, nikt nie wszedł do pokoju żeby go obudzić, nikt nie przyszedł go internować, co uważam za poważne niedopatrzenie i bezsensownie powielanie błędów sprzed lat. Szkoda, ale poczekajmy do kolejnej rocznicy. Kiedyś przecież przyjdą!

2️⃣ Żeby choć trochę podtrzymać ducha tamtych czasów, PiS wiernie skopiował pewne ówczesne rozwiązania i dokładnie w rocznicę zafundował – na razie sędziom – stanowojenną ustawę kagańcowa. Teraz sędziowie za orzekanie niezgodnie z wykładnią i interesem władzy, pójdą siedzieć.

Myślę, że to dobry sposób na uczczenie rocznicy stanu wojennego, zdecydowanie lepszy niż kwiaty i wieńce rozrzucane bez składu i ładu pod pomnikami niektórych wyimaginowanych czasem bohaterów. Kwiaty proszę ja was jutro zwiędną, kagańcowe ustawy pozostaną. W ten sposób tę rocznicę zapamiętamy zdecydowanie dłużej.

3️⃣ Nie wypada nie wspomnieć o tym, że praktycznie w wigilię rocznicy, ówczesny prokurator tamtego stanu, Stanisław Piotrowicz, awansował do ekskluzywnej (na pozór) kasty sędziowskiej, mianowicie obok innych „wybitnych” prawników, zasiadać będzie w tzw. Trybunale Konstytucyjnym.

Znów będzie mógł, jak kiedyś to bywało ścigać i skazywać opozycjonistów. A ponieważ tych coraz więcej i coraz bardziej bezczelnie sobie poczynają więc Stasiu z radości zaciera ręce: „tylu skurwysynów do zgnojenia, no poczekajcie, już ja wam pokaże co to znaczy wolna Polska”.

Uwaga dla naszych następców, tych co przyjdą za jakieś dziesięć może piętnaście lat: jeśli Stachu będzie jeszcze żył i znów będzie wmawiał tak jak niektórym z nas wmawia, że on porządny człowiek był a jego życiorys jest bez skazy, może bywało, że palił, ale się nie zaciągał, to absolutnie mu nie wierzcie! On się zaciągał i to głęboko, on palił, a bywało że nawet przypalał i raził prądem. Taki z niego porządny człowiek był. To kasztan i dzban jednym słowem.

4️⃣ Co prawda od bardzo, bardzo dawna, w TVP nie ma już Teleranka, więc zaskoczenie wczoraj rano było zdecydowanie mniejsze, ale spoko, inny członek, kolega członka Stanisława, zadbał, żeby partyjna telewizja państwowa nie wypadła ze swej roli, a nawet żeby wzniosła się na wyższy poziom. Więc wczoraj, tak jak i tydzień temu, miesiąc temu, rok, dwa i trzy lata temu, kłamała, łgała i judziła, zaś w rolę Urbana sprawnie i bez kompleksów wcielił się Morawiecki.

Wypadł po mojemu przekonywająco, choć zauważam też istotne różnice. Tamten był mały, konus był po prostu, ten z kolei to pochyła tyczka. Tamten miał wielkie uszy, ten ma wielki nos. No, ale czasy się mieniają, więc i Urban nie może być taki sam jak przed laty. No i Barański jest teraz kobietą! Holecka się wabi.

Sugeruje tu przeto, że mimo pozornie braku zewnętrznych objawów czczenia rocznicy stanu wojennego, PiS natchniony tym świętem o nim jednak pamiętał i utwierdził nas tym samym w przekonaniu, że z dorobku i tradycji tamtego czasu czerpał wkrótce będzie pełnymi garściami. 🕷

1 komentarz dotyczący “Rocznica. Do czego zobowiązuje tradycja

  1. Krynolinka

    Przynajmniej Wałęsie się chce, on wzywa do protestów. Opozycja zaś leży sobie odłogiem i konsumuje diety, zaś większość z nas urządza się w tej dupie. Nigdy nie zasługiwaliśmy na wolność, jesteśmy jako naród stworzeni do tego żeby być pod butem. Naród patologicznych baranów, udających nieudolnie lub niepotrzebnie bohaterów.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: