KULTURA&MEDIA

Zafundujmy sobie lżenie

Janusz Rudnicki, też nie ma co, pierwszej wody skandalista (vide jego bulwersujący tekst o Kosińskim), pisząc o debiutanckiej sztuce noblisty Petera Handke pod tytułem ”Publiczność zwymyślana” (premiera Frankfurt 1966) sugeruje, że owe słynne, końcowe wymyślanie publiczności (autentycznie, sztuka ma taki finał ) po latach nie robi już wrażenia.

Nie robi wrażenia, bo czasy w których żyjemy są zupełnie inne, innym operujemy językiem, choć sam pomysł nadal pozostaje świeży i budzić może emocje.

Żeby jednak polska, dzisiejsza narodowo i patriotycznie dojrzała publiczność, mogła zrozumieć idee a także sens i ciężar tego wymyślania, żeby mogła poczuć się zelżona i skopana, godnościowo poraniona, należałoby sztukę tę po raz kolejny wystawić w Polsce, być może w tym samym Teatrze Powszechnym, w którym w roku 1994 miała miejsce polska premiera.

Język lżenia należałoby jednak bezwzględnie dopasować do naszych czasów, Polski AD 2019, to znaczy nadać mu odpowiedni sznyt i symbolikę, tak aby wszyscy Polacy, zwłaszcza ci lepsi, go zrozumieli i co najważniejsze, aby poczuli się autentycznie zelżeni i obrażeni. Lżenie – sugeruje Rudnicki – mogłoby więc zaczynać się w ten sposób:

„Wy mistrzowie Polski w kopaniu odciętą głową żydowskiej dziewczynki. Wy, co wyssaliście antysemityzm z mlekiem matki i spermą ojca. Wy parszywcy, którym wali z ryja spaloną stodołą. Wy chciwa bando dentystów z obcęgami do złotych zębów…”

I tak dalej i tak dalej, w tym mniej więcej stylu, odwołując się do doświadczeń znakomicie znanych Polakom, choć nie zawsze mile widzianych. No, ale na tym właśnie polega lżenie, żeby celne i mocne dobrać słowa. Mogłoby to być w sumie naprawdę piękne widowisko.

Wtedy, we Frankfurcie, ludzie autentycznie zaskoczeni, w panice uciekali z widowni. Ciekaw więc byłbym reakcji publiki tego powiedzmy wspomnianego tu „Powszechnego”. Uciekli by, czy może rzucili na aktorów? Wszystko zależałoby pewnie od tego, kto zasiadł by na widowni. Czy na przykład służbowo na spektakl nie przyszedłby pan Międlar, pan Rybak z kukłą Handkego gdzieś po teatralnym foyer by się nie pętał, a z balkonu, w swym ulubionym dresie, sztuki (antysztuki w zamyśle) nie oglądałby pan Kowalski. To dopiero byłaby uczta! A te recenzje w dzień po premierze… Gęba mi się śmieje już na sama myśl o tym. 🕷

Pan Kowalski w chwilę po obejrzeniu spektaklu

1 komentarz dotyczący “Zafundujmy sobie lżenie

 1. w.i.e.s.i.e.k

  Wielce Szanowny Redaktorze naczelny /jak pisał dawniej „sobiepan”/tak w nawiasach co u Niego bo do szpitala się udawał?/
  Co piłeś /czy zażywałeś/bo odleciałeś.
  W świetle badan z 2014 r
  „Zdecydowanie najwięcej Polaków nie było wcale w teatrze (84%). Co szósty badany (16%) przynajmniej raz obejrzał „na żywo” sztukę teatralną, przy czym częściej niż trzy razy w roku tego typu rozrywkę kulturalną wybrało 2% badanych. Co najmniej jednorazową wizytę w teatrze w 2014 roku częściej deklarują kobiety (21%) niż mężczyźni (11%). Teatr częściej niż inni odwiedzali raz w roku nastolatkowie (15%, w stosunku do 7% dla ogółu), co jest być może związane z uczestnictwem w wycieczkach szkolnych. Osoby z wykształceniem podstawowym (96%, w stosunku do 84% ogółu) oraz zasadniczym zawodowym (94%, w stosunku do 84% ogółu), jak również osoby, które mieszkają na wsi (88%, w stosunku do 84% ogółu) częściej przyznają, że nie były ani razu teatrze w 2014 roku”Sądzę ze w 2019 jest gorzej
  Czyli proponujesz zelżyć tych nielicznych co im się chce wydać pieniądze na sztukę.”Od ust sobie odjąwszy!!”
  Tych którzy dobrze wiedzą i znają historie, tego kraju Lub dzieciaki, ktorych”pani od polaka” namówiła na wizytę w teatrze a „komitet szkolny” /bo nie minister/zrefundował ceny biletów
  Zapomniałeś to przypomnę TU JEST POLSKA
  Jeśli juz to wykrzyczeć to przez gigantofony zainstalowane na „marszach wolności”i hurrapatriotycznych konwentyklach” Ale byłaby rozpierducha!!!
  Tylko kto się odważy, mając na uwadze „wektorową chyżość”naszej prokuratury.No kto?
  Artyści ??

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: