duperele EXTRASY

Za chwilę nie będzie odwrotu

Minęło parę dni, zatroskany śledzę sytuację i na razie, na szczęście, nie ma doniesień, że policjanci kogoś już zastrzelili, albo chociaż aresztowali. Bo umówmy się, ten wymóg trzymania rąk na kierownicy to wymóg cywilizacyjny, wynoszący nas na zupełnie inny, wyższy poziom, ale też mogący skutkować przypadkowymi ofiarami.

Jak wiecie przyszło nowe. Policjanci mogą teraz wystawiać – sądzę, że z lubością i przyjemnością – 500-złotowe mandaty za brak trzymania rąk na kierownicy. Statystyki drgną, posypią się premie. Mogą też bez przeszkód parkować na zakazach, w sumie gdzie popadnie i co im fantazja podpowie. Przepis głosi bowiem: „jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego”.

No i tu mam pierwszą wątpliwość, bo zapis to wyjątkowo kuriozalny. No, bo skoro można jednak czatować na ofiarę w miejscach niedozwolonych „nie zagrażając bezpieczeństwu”, to dlaczego parkowanie w tych miejscach jest zabronione z powodu… poważnego zagrożenia bezpieczeństwa? Oto logika naszego państwa. No, ale skoro chodzi o polowanie i łupienie obywateli, to wszystko da się uzasadnić.

Z tymi łapkami na kierownicy to też lekka niedoróbka. Jeśli kurczowo trzymać by się tego przepisu, to nie ma możliwości otworzenia okna, kiedy to pan policjant pojawi się po drugiej stronie szyby. Bo albo trzymamy łapska na kierownicy, co jest bezwzględnym wymogiem, albo wykonujemy podejrzane i niebezpieczne potencjalnie ruchu, i konia z rzędem temu kto będzie pewien, że o odsunięcie szyby nam chodzi a nie na przykład zbunkrowaną w schowku na drzwiach giwerę. Sytuacja więc wydaje się patowa, a mandat za utrudnianie kontroli wręcz pewien („odmawiam opuszczenia szyby, bo ręce trzymam na kierownicy”). Ot polskie państwo z dykty i trocin.

Jakieś inne, ogólne wnioski bez wdawania się w szczegóły?

Bardzo proszę. Oto będąca dziś mocno na cenzurowanym organizacja, dostała kolejne narzędzia i uprawnienia, do jeszcze sprawniejszego niż dotychczas szykanowania ludzi. To dużo prostsze, przyjemniejsze i dużo bardziej wydajne, niż łapanie notorycznych bandytów, czy złodziei, także tych okopanych na stanowiskach. To smutne, ale od pewnego czasu policja, tak jak drzewiej bywało, znów staje się organizacją opresyjno-represyjną wobec obywateli.

Na dodatek policjanci w swoich działaniach okazują się często gęsto bardzo „nieszablonowi”. A to sobie zgwałcą zatrzymaną, a to zabawiają się paralizatorem niczym dzieci pistoletem na wodę i dla fanu, w kiblu na komisariacie, zabijają zatrzymanego uporczywie twierdząc, że gość sam się zabił, a to znów czują się królami podwórka niczym te „gdańskie psy”, o których tak teraz głośno. A to tylko jeden z licznych rozdziałów.

Czasami ktoś na to reaguje, ale dzieje się to tylko wtedy, kiedy wrzask podniosą niezależne media, wywloką brudy i napiętnują sprawców, oraz ich dziwnie czasem ślepych przełożonych i kiedy wiadomo, że na tym etapie nie ma już szans na zamiecenie tego pod dywan. Choć i wtedy, w wielu przypadkach, sprawcy dzięki kontaktom i zawodowej solidarności i tak miękko lądują. Jak ktoś ma jakieś inne dane czy spostrzeżenia to proszę o uzupełnienie.

Może coś tu przerysowuję, może nadinterpretuję, ale jako człowiek doskonale pamiętający czasy ZOMO i MO mam wyostrzony węch i ograniczone zaufanie do wszelkiej maści aparatów represji, szczególnie w państwie znów wykazującym coraz bardziej widoczne cechy dyktatury.

Pamiętajcie: najlepszą metodą, by całkowicie zacząć kontrolować ludzi, jest ograniczanie im wolności po trochu, poprzez takie z pozoru drobne, nieco upierdliwe a czasami wręcz niedostrzegalne ruchy, takie rączki na kierownicy i temu podobne. Nim się zorientujemy, zmiany pójdą za daleko i nie będzie już odwrotu. Koniec kropka. 🕷

2 komentarze dotyczące “Za chwilę nie będzie odwrotu

 1. w.i.e.s.i.e.k

  A któż to z suwerena się kapnie ze to „transakcja wiązana „za tzw „spokój społeczny”i poparcie dla rządzących.
  Najlepiej łupić kierowców a to o dodatkowe opłaty emisyjne gdy już ponad połowa ceny paliw to podatki a to „zwiększoną kwotą mandatów”+ naciski na policjantów aby się wykazali, skutecznością.
  A co gorsza „suweren się cieszy”/Bo „Łoni dostana „pincet lub „trzynastkę”/
  Dobrze im tak piratom, no i mnie to nie dotyczy „bo ja nie mam samochodu”
  I za cholerę takiemu jednemu z drugim nie wytłumaczysz ,bo nie pomnie,że to wszystko on zapłaci.W cenach !!
  Od pietruszki poprzez ziemniaki i wszystko to co przy pomocy „trakcji spalinowej” uprawiane jest zbierane i dostarczane do magazynów czy placówek handlu.Nawet na bazarach gdzie „kmiecie” dowożą towar dostawczakami,muszą ale to muszą „podskoczyć ceny”
  Bo dostawcy ” urealniają”sobie koszty wliczając w to i ryzyko mandatów.
  Ile to zrozumie z dziś cieszących się ??
  Za wczesnego PRL kiedyś podnieśli ceny alkoholu i papierosów.Babcia moja się cieszyła Dobrze im tak alkoholikom.Bo mnie to nie dotyczy Nie pale i nie piję.
  Próbowałem wytłumaczyć,ze to nie tak. Ze to i ją dotyczy.Nie rozumiała ,
  Do czasu aż poprosiła znajomego hydraulika o drobną naprawę w kuchni.
  Hydraulik przyszedł naprawił a zapytany o cenę odparł „A daj pani na flaszkę i papierosy”
  Złośliwie przypomniałem Babci .Ze to na flaszkę i papierosy to już „po nowej cenie”
  Wtedy wreszcie zrozumiała jak działają „prawidła rynku”

  Polubienie

 2. sugadaddy

  No bo lud, musi wiedzieć, kto tu rządzi – jak za PRL-u.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: