EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Jerzy Pilch

Jerzy Pilch – pisarz, felietonista, luteranin. Autor m.in. „Spisu cudzołożnic”, „Tez o głupocie, piciu i umieraniu”, „Marszu Polonia”, „Wielu demonów”. Siedmiokrotnie nominowany do Nike, którą otrzymał w 2001 roku za „Pod Mocnym Aniołem”. Rocznik 1952.

**

„Żyjemy w psychozie ukrywania i odkrywania przeszłości, rytuały lustracyjne mają się znów coraz lepiej. Dożyliśmy czasów, w których o tym, czy ktoś był zdrajcą, czy nie, decydują ludzie, którzy zdradzili. Albo tacy, którzy nigdy na własne oczy nie widzieli munduru ZOMO”

13 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Jerzy Pilch

 1. w.i.e.s.i.e.k

  A ja chciałbym zauważyć,”jest nawet gorzej”
  Bo nikt z tych co mają zdradzieckie mordy,element animalny, ciągnących zgniliznę z Unii jakoś nie wyciągał i eksponował na pogrzebie Morawieckiego, transparentu
  „Dzieki ci Boże ze go od nas zabrałeś” /jak na pogrzebie Bartoszewskiego/
  czy już zgodnie z „narodową tradycją” na cmentarzu zwyczajowo, nie buczał .
  No nie, koniec świata. !!
  Gorszy sort nie chce podtrzymywać patriotycznych zwyczajów a i ” tradycją” gardzi !!!??

  Polubienie

  • ziutek

   A co takiego zrobił przeciwko Polsce i Polakom Morawiecki, aby taki transparent się pojawił? Świętej pamięci Pan Bartoszewski niestety na starość wypowiadał się antypolsko (epizod z Izraela), no i generalnie popluwał na tych spoza gazetowyborczego salonu/ Z tym, że w jego przypadku ja takiego transparentu na pogrzebie nie pochwalam.

   Polubienie

 2. ziutek

  W społeczeństwie, w którym było co najmniej 100 tys. TW SB (nie licząc TW i KO innych służb) ,a ludzie kreowani na moralne autorytety aparatczykowali na różnym szczeblu w PZPR, ciekawość życiorysów osób publicznych jest chyba uzasadniona. Patologią byłoby uciekanie od poznania prawdy. 0k 10 procent kleru było SBeckimi kapusiami, im wyżej, tym gorzej (stąd opór hierarchii kościelnej wobec autolustracji kościoła i słabość kościoła polskiego) niestety.Zatem do dzieła i proponuję publikację listy ubekoidalnych przedstawicieli kleru.

  Polubienie

  • Red. Ruchoń

   Ziutku proporcje ci sie pomyliły. 10% kleru było esbeckimi kapusiami? Upsss… Raczej 10% NIE BYŁO esbeckimi kapusiami. Reszta donosiła i współpracowała jak się patrzy. To mendy nad mendami.

   Polubienie

  • w.i.e.s.i.e.k

   Ziutek
   Tu masz odpowiedz od człowieka który z nim pracował i współpracował
   https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lech-walesa-o-korneli-morawieckim-zalozyl-solidarnosc-walczaca-zdrajca-robia-z-niego/hpnjvk9
   A „Pan Bartoszewski” będąc w Izraelu powiadał prawdę i cala prawdę.Bo jak miał kłamać ludziom będącymi niekiedy jeszcze żyjącymi świadkami tamtych zdarzeń i ich ofiarami.Łgać im prosto w oczy ‚ze są w mylnym błędzie” że cały „naród pomagał”
   To nie tej klasy człowiek Jeśli trzymał się zasady „trzeba być przyzwoitym”To sie jej trzymał Bo nie mógł on świadek tamtych zdarzeń ofiarom tamtych zdarzeń łgać „w żywe oczy”
   Potrafiłbyś tak „żywcem iść w zaparte.Powiedzieć ofiarom lub ich potomnym ze się mylą ze było inaczej
   Takie bajki to tylko w kraju i takim jak ty można wciskać.Bo uwierzysz lub co gorsza uwierzyłeś.Bo jesteś len i nie mówisz sprawdzam Sięgając do źródeł I o to dziś chodzi w dzisiejsze propagandzie PIS, byś nie sprawdzał

   Polubione przez 1 osoba

 3. ziutek

  Red.Ruchoniu:)), w ocenie reczywistości nie kieruję się emocjami (sympatii, antypatii etc), lecz faktami, a z dostępnych informacji (czyli TEOK w IPN) wynika, że udokumentowane są fakty współpracy współpracy z SB AŻ dziesięć procent kleru. Jeżeli masz dostęp do informacji , że było inaczej, to się nimi podziel. Ja wprawdzie nie mam chrystofobicznego pierdolca, ale każde FAKTY zawsze przyjmuję do wiadomości:)). U ciebie widzę odwrotnie, tj. niechęć do kleru czyni cię odpornym na twarde fakty, a to w jakiejkolwiek niecenzurowanej otwartej dyskusji wystawia cię na łatwy strzał:)). Można inaczej, you can:)).

  Polubienie

  • Red. Ruchoń

   IPN i twarde fakty!? Zabawne, doprawdy zabawne. 🙂 IPN odnotowuje i ujawnia tylko to co jest w danym momencie wygodne i co służy „nowej polityce historycznej”. A poza tym, IPN, TVP, CBOS… to zaprawdę instytucje wyjątkowego zaufania publicznego, godne najwyższego szacunku.

   Polubienie

 4. w.i.e.s.i.e.k

  Ziutek !!
  Twarde fakty powiadasz ?
  No to wpierw uruchom swój rozum.Zanim uruchomimy ci pamięć i podamy źródła.
  Hipotetycznie gdybyś pracował w SB /wbrew pozorom nie pracowali tam ludzie głupi/ gdyby ci zlecono zadanie.
  „Wicie rozumicie tow” musimy uruchomić wszystkie źródła aby się dowiedzieć co opozycja tam na nas knuje.
  Do jakiej „grupy zawodowej” byś skierował swe działania?
  a/z cała pewnoscia do tych co to byli poza wszelkim podejrzeniem !Zgoda Bo hyr się niósł ze oni walczący.
  b/z cala pewnoscia do tych ktorych łatwo było przekonać do donosicielstwa bo miałeś na nich haki.
  A jak wiesz werbowani byli wg metody „korek,worek i rozporek” Czy mam dalej rozwijać te metody.
  c/z cała pewnoscia do tej która miała by bezpośrednie wiadomości i rozeznanie wśród społeczeństwa uzyskane jak nie z wyciąganych zwierzeń przy konfesjonałach to i zbieranie materiałów o wiernych podczas tzw kolęd/ takie kartoteki jak oni dziś maja nie ma żaden urząd/
  d/z cala pewnoscia takich którzy dysponowali środkami materialnymi by „uskuteczniać”rozdawnictwo pośród parafian a przede wszystkim udzielać pomocy tzw opozycji i opozycjonistom uzyskując nie tylko ich wdzięczność ale i zaufanie.Taka to natura człowieka iz ufamy temu co nam pomaga.A ta grupa zawodowa dysponowała nie tylko magazynami na gromadzona pomoc zagraniczna w postaci napływających darów ale i miała rozeznanie co komu dać i ile .Jednym produkty drugim”marności”pieniądzem zwanym.
  e/z cala pewnoscia takiej która na owe czasy dysponowała wolnymi i dużymi lokalami nie tylko na występy aktorskiej opozycj,i ale także na tajne spotkania kierownictwa opozycji.Która to jak wtedy mawiano spiskowała i knuła.Np u Ks Jankowskiego
  Jakże łatwo w takich lokalach, za przyzwoleniem można było założyć podsłuchy by potem moc sprawdzić co nam tez TW w sutannie złożył w pisemnym raporcie.
  f/ z cała pewnoscia takiej dobrze wykształconej wygadanej z darem przekonania i słuchania
  Bo po jak cholerę czytać ci pisane z błędami jakieś tam bzdurne wypociny, gdy masz mieć to co ważne z ważnych.
  Rozumiem to Twoje pytanie o źródła bo to jest po” to nie moja ręka” najlepszy chwyt w erystyce.
  A źródeł jest wiele od książki Isakiewicza Zalewskiego poprzez wymienione w internecie postaci pseudonimów i biskupów /o akcji Prymas nie słyszałeś?’ to sobie poczytaj/
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/plan-akcji-prymas-biskupi-w-sluzbie-sb/df1zc
  mozesz i tu
  http://www.telewizjapolska24.pl/PL-H23/3/2079/liczna-agentura-wsrod-duchownych-kolejny-kaplan-tajnym-wspolpracownikiem-sb.html
  I to by było na tyle /cyt klasyka/Chcesz więcej czy prościej.
  Wystarczy przecież uruchomić rozum O żelaznych zasadach logiki nie ma co gadać?

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ziutek

  Znów niechęci i emocie, oraz tzw. nastawienie, a nie fakty (plus dodawanie innych wątków w tej konwencji). I troszkę spiskowa teoria dziejów (u prawdopodobnie postępowca:)). Być może było więcej TW SB wśród kleru (a wszyscy to ukrywają:) , ale z dostępnych danych wynika że było to 10 proc. (TEOK, czyli teczki operacyjne na księdza, zakładane każdemu wstępującemu do seminarium zostały przebadane i tak z nich wynika). Tyle w temacie bez emocji,

  Polubienie

  • wiesiek

   Ziutek
   „Znów niechęci i emocie, oraz tzw. nastawienie,”
   A dlaczegoż to łaskawco, tak sadzisz??
   Emocje to /chyba/ przeżywali ci co po czasie okazali się głupcami gdy w obecności”dobrodzieja”omawiali konspiracyjne sprawy.ZE byli na tyle naiwni wręcz durni Oni”konspiratorzy” dawali się podejść jak dzieci.
   Emocje to oni powinni przeżyć gdy już dowiedzieli się o roli „dobrodziei” w obaleniu ustroju i w „uznaniu zasług” tymże dobrodziejom poczynili szereg przywilejów i darowizn majątkowych Wspominać jakich.?
   Emocje to tez powinni mieć gdy sobie powiedzieli jacy bylismy głupi i naiwni Jacy frajerscy.
   Tyle „w tem temacie”.
   Reszta to logiczne wyciąganie wniosków.
   Pomyśl jeśli na 30 biskupów odkryto dotąd ze az 12 z nich było TW to jaka była skala wśród „szeregowych”podwładnych
   A nastawienie, stale jak zwykle, chorobliwie nie znoszę hipokryzji a w tym środowisku jest ona”modelowa”zaraz po ludziach z PIS ./podać przykłady?/

   Polubione przez 1 osoba

 6. ikka133

  Co do lustracji to podpowiem (także IPN-owi), SB miała zakaz werbowania członków PZPR. Proste więc, jak iksiński był w PZPR to z pewnością nie był TW. Co mądrzejsi (lepiej poinformowani), a potrzebujący wyjechać „na zachód”, zanim złożyli wniosek o paszport zapisywali się do partii.:-)

  Polubienie

  • ziutek

   To obok tematu/problemu (że obecny stan wiedzy, to ok. 10% TW SB wśród kleru), podobnie jak wywody W.E.S.I.E.K`a, ale członków PZPR też werbowano (bez względu na zakaz), czego sztandarowym przykładem ksywy 2 znanych współpracowników służb: „Alek” (A. Kwaśniewski), „Carex” (W.Cimioszewicz”), nie mówiąc o tak wybitnej postaci jak współpracownik bezpieki wojskowej „Wolski”, czyli W. Jaruzelski. Oni nie byli jedyni. Oczywiście w przypadku tych ludzi to akurat bez znaczenia, bo po komuchach nikt normalny niczego dobrego się nie spodziewał:).

   Polubienie

 7. Mietek

  No to widzę jakieś rewelacje.
  Tylko 10% tajnych współpracowników wśród kleru? Oczywiście tyle teczek ma IPN.
  Ok a gdzie są te teczki, które generał Kiszczak oddał bezpośrednio episkopatowi?
  Ile ich było nie wiadomo więc faktów tu nie ma ale teczki do episkopatu poszły.

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: