KULTURA&MEDIA

Pilni uczniowie i następcy Paula Josepha G.

Marcin Jarkowiec autor wielu reportaży o Stanach Zjednoczonych, opisuje zastanawiającą historię kariery telewizji Fox i efekty spustoszenia jakie sieje ona w umysłach autochtonów. Co prawda, żeby w mózgach Amerykanów zrobić szambo niewiele trzeba, ale mimo wszystko są pewne granice, które wydawałyby się nieprzekraczalne. Niestety, ślepota i głupota nie zna granic. Wybrałem krótki fragment, który jest i charakterystyczny (co do istoty tego szamba), ale też wywołuje też niestety, smutne skojarzenia z sytuacją na przedpolach Warszawy.

**

„Zjeździłem Stany, zatrzymując się w wielu prowincjonalnych miastach, w których później wygrał Trump. Ludzie, którzy wydawali się rzeczowi i inteligentni, powtarzali z pełnym przekonaniem, że rodzina Clintonów likwiduje niewygodnych ludzi i ma na koncie kilkanaście ukrywanych zabójstw. )…) Kilka miesięcy temu odwiedziłem rodzinę w Kolorado – inżynier z branży naftowej, księgowa i ich syn na akademii marynarki wojennej – która przez pół wieczoru nawracała mnie na wiarę w to, że szkolne strzelaniny w USA są dziełem spiskowców. Ich celem ma być rozniecenie debaty nad prawem do posiadania broni i w ostateczności rozbrojenie praworządnych Amerykanów, aby ich łatwiej kontrolować. Z trwającej przez kilka powojennych dekad ery prawdy selekcjonowanej i niepełnej Ameryka przeszła do czasów, kiedy prawda przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.”

To obraz zidiocenia, który dotyka ludzi bez względu na ich status społeczny i intelektualny. Ludzie o których pisze Jarkowiec, to nie są jakieś nieokrzesane i prymitywne buraki oderwane od dojenia krów. To ludzie wykształceni i wydawałoby się światli. Z pozoru, bo jednak idioci.

**

W mocno już pojebanej Polsce, podobnie jak w USA, też jest wielu wydawałoby się rozumnych na pierwszy rzut oka ludzi, którzy dali się kompletnie ogłupić. Spotykam wielu profesorów (tak, tak), którzy po wstępnej już wymianie zdań, okazują się zwyczajnymi i pospolitymi idiotami. W wielu przypadkach, to prawdopodobnie kwestia genów i pochodzenia, choć nie we wszystkich.

Oni, ci szurnięci, od tego profesora po klinicznego prostaka, wierzą w tzw. zamach smoleński, a także w to, że Bruksela wspiera agresję LGBT po to, by zniszczyć naszą kulturę. Wierzą też, że Tusk jest agentem Niemiec, oraz że uchodźcy roznoszą zarazki a Żydzi wymordowali się sami, a teraz z pomocą Niemców zrzucają winę na nas. Coś pewnie pominąłem, ale niech tam, dopiszcie sobie, albo dopowiedzcie.

W tym robieniu gówna z mózgu, rola kurewskiej telewizji publicznej jest nie do przecenienia. Jak powiedział kiedyś twórca Foxa – cytuję z pamięci – ludzie są zazwyczaj głupi i zagubieni, w związku z tym nie wiedzą w co mają wierzyć. Jak im powiesz, co mają myśleć, to przegrałeś, ale jak im powiesz, co czuć – są wtedy twoi. Kurak zdaje się odrobił tę lekcję.

W TVP obserwujemy więc (podobnie jak w Fox News) całkowite odejście od standardów dziennikarskich, permanentne operowanie prymitywnym kłamstwem, oraz tworzenie narracji, która odwraca uwagę od rzeczywistych problemów władzy. W parze z tym idzie oczywiście bezwarunkowe tej władzy poddaństwo. Nie chcę tu zbytnio nobilitować TVP tymi porównaniami, bo przy Foxie to nadal jeszcze gównojady, ale podobieństwa są i nie da się uniknąć przykrych skojarzeń. To mniej więcej ta sama zagroda śmierdzieli.

**

Jarkowiec kończy z grubej rury.

„W takiej propagandzie nie ma nic odkrywczego. Hitler z pomocą Goebbelsa najpierw wyhodował w społeczeństwie strach i złość. Dopiero później mógł wydać mu rozkaz zabijania. Wiedział, że zostanie gorliwie wykonany”.

Jak myślicie, kto tu Hitler, kto tu Goebbels? Jakieś typy? (R)

9 komentarzy dotyczących “Pilni uczniowie i następcy Paula Josepha G.

 1. w.i.e.s.i.e.k

  Masz racje.
  Kiedyś tłumaczyłem takiemu jednemu „wykształconemu i podobno mądremu” katastrofę smoleńską.
  Co jak co, ale ta jak żadna, albo mało z nich, została tak dokładnie zapisana i opisana w licznych dublujących się zapisami I to analogowymi i cyfrowymi.”rejestratorami .Katastroficznymi i technicznymi
  Opisałem jak wygląda cała procedura sprawdzenia i dopuszczenia do lotu.Gdy pirotechnicy z psami ganiają wewnątrz a i po skrzydłach samolotu .Jakie to dokładne sprawdzanie mimo iż te statki powietrzne „parkują” 24 godz na dobę pod ustawiczną ochrona ludzi i kamer.Opisałem jak wygląda procedura przed startem i jakie przed ma obowiązki załoga.Jak jest rozkazem d-cy pisemnie, dobierana do lotu i jakie kryteria w tej mierze zobowiązują. I jakie były tu uchybienia powodujące takie skutki.
  Wysłuchał uważnie przytakując, a na zakończenie usłyszałem No tak tak ale” coś” tam musiało być nie tak!!
  Dla niego nieważne i nie dotarło ze „wszystko było nie tak”.Ważne było to jedno „coś” co nie zostało wyjaśnione i pewno wyjaśni to Macierewicz.
  Ale co tu pisać gdy większości suwerena nie wpadnie do łba ze tam zginęli ludzie którzy nie potrafili podjąć szybkiej decyzji nawet w swojej sprawie.
  Nie mieli ustalonego „planu B” uznając nasze narodowe”jakoś to będzie”za normę.
  A przecie byli tam i generałowie wojsk i szef Bezpieczeństwa Narodowego.
  Komu wpadnie do łba, że w razie czego, a ważnego dla kraju,ci ludzie tak samo by postępowali .Tak samo by zwlekali z decyzjami, gdy decyzje należało by podjąć natychmiast.
  Dobra czy złą ale natychmiast,korygując ja np w trakcie.
  Ważną i istotną dla „suwerena”Pomyślał ktoś?
  No kto?

  Polubienie

 2. Alex R.

  Misja ”kuraka” wydała owoce. Miały ładnie błyszczeć i truć. Jeśli chodzi o pytanie, to pierwsza myśl, ”dwa w jednym”
  Sama jestem przerażona skojarzeniami, nie tylko z postacią ”gównodowodzącą” ale z kilkoma innymi na scenie. Zagroda ta sama, oczywiście. Jakiekolwiek tytuły okazują się bez znaczenia.

  Polubienie

 3. Na tym polega Twój (a także całego „progresywnego” środowiska, do którego zdajesz się aspirować) problem. Stosujecie rewolucyjno-bolszewicką retorykę, nacechowaną taką samą (albo i większą) dawką złych emocji co strona konserwatywno-szurowata. Stosowanie argumentum ad Hitlerum w stosunku do prostaczków nie jest (wbrew temu co Wam się roi) wznacznikiem wyższości intelektualnej (a tym bardziej moralnej). Znany mi jest z autopsji przypadek człowieka posiadającego stopień profesora tytularnego, będącego bez cienia wątpliwości luminarzem pośród innych akademików polskich w swojej dziedzinie naukowej, który uważa każdego „wierzącego” w teorię złamanej brzozy smoleńskiej za niespełna rozumu. Przyklejanie mu jednak etykiety nazisty albo bezrefleksyjnego łykacza propagandy goebbelsowskiej jest nie tylko niegodziwe ale zwyczajnie żałośnie głupie. Przechodzę nad jego poglądami po prostu do porządku dziennego. Traktuję je jako część folkloru, do którego każdy ma prawo. I nie ma to nic wspólnego z faktem, że to mój były szef, mentor i promotor. Odrobina elastyczności i wyrozumiałości przydałaby się wszystkim a zwłaszcza sierotom po Marksie. Dialektyczny kurs, który obrała tak zwana demokratyczna i oświecona część społeczeństwa prowadzi nieuchronnie do sytuacji, w której będziecie mieli powód by jęczeć, stękać i utyskiwać na głupotę innych przez kolejne cztery lata kadencji przyszłego parlamentu. Czego szczerze Wam i sobie nie życzę.

  Polubienie

  • sobiepansobiepan

   H A L !!! :-)))))
   ładnie to nazwałeś „argumentum ad Hitlerum”, ale moim zdaniem odrobinę upraszczasz. Siła hitlerowskiej – lub jak kto woli – goebelsowskiej propagandy polegała na jej „masowości” – im więcej miała zwolenników – tym bardziej była skuteczna. Stąd tez wzięło się powiedzenie – kłamstwo tysiąc razy powtarzane, staje się „prawdą”. Ciasto „urabiane” przez pomocników piekarza jest bezkształtną masą – niezbyt apetyczną. Ale „uformowane” w zgrabne bochenki i wypieczone na rumiano i „chrupko” – staje się zjadliwe. Jeżeli do tego dodasz różne „przystawki” tzw.dobrej zmiany – otrzymasz „mannę z nieba” tej „ideologii”.

   Polubione przez 1 osoba

 4. sobiepansobiepan

  Wielce Szanowny Jahu !!!
  Wielce Szanowny W.I.E.Ś.K.U. !!!

  Chylę czoła przed Waszymi tekstami – już dawno nie czytałem tak trafnych komentarzy – praktycznie – na ten sam temat, urabiania opinii publicznej poprzez urabianie opinii indywidualnej. Bo chyba o to tu głównie chodzi
  A wszystko dzieje się za sprawą amerykańskiej telewizji FOX NEWS – założonej w 1996 roku przez Rogera Ailesa (zmarł w 2017 roku). Telewizja ta – od samego założenia służyła „wartościom konserwatywnym” stawiając sobie za cel bezwzględna walkę z wszelkimi objawami demokracji w USA. To dzięki tej stacji Donald Tramp wygrał wybory w USA – to jest ta „rządowa telewizja Trumpa”. Wypisz wymaluj nasza „telewizja kurska”. Jak to mówią : …” i Cyryl i Metody takie same – jak ich religia”. U nas jest „dobry klimat” dla takiej telewizji i metod propagandy, bowiem od wielu wielu lat – propaganda „szeptana” zawsze miała się lepiej od tej rzeczywistej. Jest w tym bowiem pewien element „konspiracji”, któż by się oparł. Czy to ma szansę „TRWAĆ” – ??? na krótką metę – i owszem, na dłuższych dystansach – zdechnie. Dlatego tak chętnie używana jest w programach wyborczych – w natłoku informacji ginie każda bzdura. Ma jedna wielka zaletę dla jej twórców – pozwala ZAŁAPAĆ SIĘ DO KORYTA. Czasami nawet na kilka lat.

  Polubienie

  • sobiepansobiepan

   P.S. – można już się pokusić o pierwsze recenzje „polityki” D.Trampa za Wielką Wodą – u nas ktoś taką politykę nazwał „mokrym kapiszonem” – wydaje mi się, że można by to tak nazwać. Przez ostatnie 4 lata USA więcej straciły niż zyskały na takiej polityce. – wystarczy popatrzeć na wyniki giełdowe, a te są „religią amerykanów”. Powodów do zachwytu nie ma, absolutnie nie ma !!!

   Polubienie

 5. w.i.e.s.i.e.k

  Hal19-08-2019 o 15:27
  „Stosujecie rewolucyjno-bolszewicką retorykę, nacechowaną taką samą (albo i większą) dawką złych emocji co strona konserwatywno-szurowata.”
  Gdzie i kiedy zastosowałem taka retorykę.Choc jeden przykład łaskawco.
  Opowiedziałem przypadek, dla mnie kliniczny, faceta który nie potrafi myśleć inaczej niż punktowo.I poszczególne”punkty”mu się liczą nie zaś całość zdarzeń i przypadków.
  Jest taki gatunek ludzki któremu nic nie wytłumaczysz nie wyjaśnisz On wie swoje.
  W słusznie minionym okresie zdarzyło mi się uczestniczyć w „kursie doksztalta” akurat zorganizowanym w Zakopanem.
  W wolnym czasie jeden z kolegów uczestników przechadzając się po „jarmarku” pod Gubałówką napotkał tam cwaniaków „grających ??” obrabiających turystów w tzw 3 karty.
  Przybiegł do nas zachwycony, ze wygrał i ze zamierza jutro wygrać więcej.I w tym celu już pobrał wszystkie oszczędności z „książeczki PKO”
  Nic nie pomogły nasze rady.Nie idź bo cię puszczą w skarpetkach i stracisz wszystko Na nic to przecież on już wygrał a i inni wygrywali.Poszedł i wrócił goły.
  Aby było śmieszniej gdy poszedł z nami na piwo do jednej z knajp napotkaliśmy te grupę „rozdającego i naganiaczy” w 3 karty „pracowicie”przepijających jego pieniądze.
  Do końca robiliśmy sobie z niego „bekę” A on do końca uważał ze nie miał szczęścia a tak w ogóle „człek się przez cale życie uczy”
  Czy to jest obraza?
  Obrażaniem mnie jest to ze cala banda cwaniaków dostała pieniążki do reki za nic nie robienie oprócz „wchodzenia na babę”
  Mam taki jeden przykład z sąsiedztwa, ze facet z tych co cale życie nic tylko jak „kupić sprzedać zapier..lic” dostał /dodatkowo/ pieniążki na codzienne piwko i liczy że dostanie „emeryturę socjalną”niemniej niz Ot taki Ferdynand Kiepski.
  Czy mam z nim rozmawiać „bułkę przez bibułke”gdy on mnie uważa za frajera a co gorsza doi państwo.Bo sie obrazi???
  Bo odrobina wyrozumiałości i elastyczności mam stosować do nieroba i cwaniaka Bom inaczej nazwan „sierota po Marksie”
  Podczas gdy on to dopiero popłuczyny po socjalizmie „czy sie stoi czy się lezy…sie nalezy”
  Pasożytem cale życie był pasożytem pozostał i pasożyta dalej społeczeństwo dokarmia. i na pasożyta łozy.A dziś tylko dlatego ze głosuje na tych którzy dają

  Polubienie

 6. w.i.e.s.i.e.k

  Jesli panowie „od sprawiedliwosci brzydko się chwytają ” to wszelkie i wszelakie dyskusje na temat „retoryki”Panie Hal staja się niestety bezprzedmiotowe.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25101389,onet-pl-lukasz-piebiak-stoi-za-hejtem-na-sedziow-krytykujacych.html

  Polubienie

 7. 👍👍

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: