HISTORIA

ReadingLIST #12 [Wrażliwi, drażliwi, nieco popierdoleni]

Andrzej Friszke, profesor historyk, członek korespondent PAN a kiedyś członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, oraz zastępca przewodniczącego Rady IPN, w czasach kiedy ów IPN rokował iż będzie niezłą i obrzydliwą szczujnią, ale w pełni szczujnią jeszcze nie był. Dopiero dochodził i dojrzewał.
Na zakończenie tego wymuszonego nieco patriotycznego weekendu (mimo wszystko Konstytucja jakoś ciężko obecnie rządzącym przez gardło przełazi), fragmenty z wywiadu profesora, o wrażliwości, drażliwości i godności. Czyli w sumie kraj nie brzydki, ale ludzie jednak nieco popierdoleni.

U nas nie lubi się impertynencji i nadmiernej oryginalności.

– Mamy wyostrzone poczucie zagrożonej godności.

Wrażliwi i drażliwi.

– Przykładem są reakcje na wiedzę o udziale w mordowaniu Żydów. Dla bardzo wielu osób niemożliwie jest przyjęcie faktów. Czujemy, że one nas poniżają, więc je odrzucamy.

Paw narodów musi być bez skazy?

– Jest też poczucie, że najpierw zabiorą nam godność, a potem niepodległość i własność.

Alternatywna interpretacja jest taka, że nadwrażliwość polskiej duszy wynika z przeszłości, gdy wielu Polakom pozostał tylko honor – wszystko inne zabrali obcy.

– Może chodzi o dwustuletnią świadomość podrzędności na scenie międzynarodowej, w gospodarce, w kulturze, którą równoważymy poczuciem honoru i godności. To uniemożliwia przyznanie się do zła i słabości. Dlatego prawicę tak oburzyły słowa Bartoszewskiego, że w 1989 r. byliśmy ubogą i niezbyt ładną panną na wydaniu.

Tylko prawda tak boleśnie kłuje duszę.

– Zwłaszcza gdy czuje się niedowartościowana i zagrożona w swojej egzystencji. Sto lat bez niepodległości. Samotność w 1939 r. Potem zdrada w Jałcie. Jak będą źle o nas myśleli, to znów z tego wynikną nieszczęścia. Dlatego bronimy się na wszelkie sposoby, by o nas źle nie myśleli.

Kiedy tak się nieładnie bronimy, tym gorzej o nas myślą.

– Właśnie. Zrobić na Sorbonie raban, że ktoś tam mówi o Polsce coś, co nam się nie podoba, mogą tylko ludzie, którzy nie wiedzą, że przez to będzie się o nas mówiło jeszcze gorzej.

Może wiedzą, ale chcą sobie pokazać, jacy są pryncypialni w swoim patriotyzmie?

– Wytwarzamy taką atmosferę, że jesteśmy szlachetni, honorowi, bohaterscy, wspaniali. Obcy nas mogą nie rozumieć, a nawet nie doceniać, więc sami dajmy sobie poczucie wspaniałości. Tego potrzebujemy, żebyśmy się dobrze czuli sami z sobą.

Im bardziej 13 grudnia spaliśmy do południa, tym bardziej musimy demonstrować własny patriotyzm?

– Ta sama osoba, którą pan ma na myśli, mówiła, że internowani mieli lepiej niż on, bo o nich rozstrzygnęła władza, a on musiał sam decydować, jak się zachowywać. Oczywiście zachował się bezgrzesznie. Patriotyczna bezgrzeszność jest fundamentem polskich świeckich kultów. Kult Lecha Kaczyńskiego stoi na szczycie hierarchii; ale symptomatyczny jest też kult żołnierzy wyklętych budujący patriotyczne samozadowolenie z bezgrzeszności, honoru, ofiary bez związku z tym, co dokoła. Nieważne, co nam da ofiara. Ważne, że z czegoś jesteśmy dumni.

ANDRZEJ FRISZKE

4 komentarze dotyczące “ReadingLIST #12 [Wrażliwi, drażliwi, nieco popierdoleni]

 1. Emigrant na zawsze

  Trudno lubić Polskę i zachwycać się Polakami. Dziękuje Autorowi za ciągłe udowodnianie mi i uświadamianie iż emigracja to była najlepsza rzecz jaką mogłem zrobić w życiu. 🙂 Pozdrowienia

  Polubienie

  • wojownikgrzegorz

   13 grudnia nie spałem do południa ale o godz.7.00 wynosiłem archiwum, pieczątki i inne dokumenty oraz
   kasę NZS-u z Medyka przy ul. Oczki,w ciągu kilku dni ruszyła drukarnia przy pomocy drewnianych ramek
   sitodrukowych (dla młodych- tak się drukowało za komuny) przy wydatnym udziale Zbyszka Ż.17 grudnia rorzucaliśmy ulotki w tranwajach razem Krzysztofem B. Na wiosnę – wczesną było zimno i leżał jeszcze śnieg
   podjeliśmydecyzję z Konstantym R. o założeniu wydawnictwa podziemnego, co się stało. Roznosiliśmy książki i różną bibułę.

   Polubienie

 2. w.i.e.s.i.e.k

  „Wytwarzamy taką atmosferę, że jesteśmy szlachetni, honorowi, bohaterscy, wspaniali”.
  Bo w tym”szaleństwie” jest metoda.Wymierna w „finansowo i godnościowo”
  Znam miejscowości gdzie „miejscowi z AK”nigdy przenigdy nie chcieli stanąć w szeregu z tymi z NSZ.uznając ich za zdrajców wytykając „odwrót z Niemcami” oraz z nimi współprace a co gorsza,nie chcąc takowych przyjąć do ZBOWiD-u a tam juz wymierne korzyści.No i dodatek kombatancki
  Dzis gdy NSZ to „bohaterowie” trzeba stać w jednym szeregu z nimi w pocztach sztandarowych a i oni zadbali by ich „kombatanctwo” nabrało konkretnych finansowych korzyść
  .Dzis „kombatanci” w ZUS mnożą się na kopy.
  Znam miejscowości, ktorych mieszkańcy otaczali ostracyzmem, wręcz wymyślali od bandytów wytykając ich grzechy i rozboje,tych ktorych dziś nazwano „wyklętymi”
  A ci ledwo zostali „pomazańcami PIS” biegusiem udali się do sądów domagając sie wielotysięcznych odszkodowań a nawet nakazali pobudować pomniczki ku czci własnej./strzeżone monitoringiem/
  Odgrażając się tym co dalej ich bandytyzm przypominają.I wypominają Wszak oni patryjoty byli.
  Znam takie miejscowości gdzie miejscowi donieśli do NKWD ze „polscy faszyści” przeszkadzają w reformie rolnej.I ci tych faszystów wybili w zasadzce.
  Dzis ta wieś postawiła pomnik „naszym żołnierzykom” i stoi pod sztandarami ku czci i okazji.Czcząc tych wybitych.
  Znam takich co nigdy nie splamili się praca.A zasada ich życia było”kupić sprzedać,zapier..lic” a wyznacznikiem ich była gromada dzieci w niedziele udająca sie gromadnie do koscioła.
  Dzis żyjących za „pincet od drugiego” Dzis uchodzących za „wzorzec obywatelski”podnoszący dzietność i nobilitowany.
  Mozna tak długo i wiele
  A to właśnie oni podnoszą wrzask gdy im się powie ze nie sa „szlachetni, honorowi, bohaterscy, wspaniali.”Strasząc sądem,oskarżeniem o „mowę nienawiści”gdy im sie powie”milczeć kanalie”

  Polubione przez 1 osoba

 3. ereglo

  Jak ktoś niedawno powiedzial: Polak to nie narodowośc, to diagnoza.

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: