EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Karol Modzelewski

Karol Modzelewskihistoryk mediewista, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk, dysydent, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Rocznik 1937. Zmarł w Warszawie 28 kwietnia 2019. Kawaler Orderu Orła Białego.

– Napiszą nam historię na nowo?
– Wierzę głęboko, że nic im z tego nie wyjdzie, że to zostanie odrzucone – tak jak wersja historii, którą wprowadzała komuna. Uważam jednak, że uda im się zdemoralizować wielu historyków. Korupcja – bo pisanie na zamówienie nie władzy to rodzaj korupcji – jest zawsze demoralizująca.
– Jak się w to wejdzie, trudno się wyplątać?
– Trudno się wyplątać z tego, co się napisało, i spod ocen współbraci, którzy będą uważali, że ten historyk to szmata, która dała się wykorzystać. Na własne życzenie w dodatku, nikt tej szmaty nie zmuszał.
– Będą zamykać?
– Będą. Pod pretekstami korupcyjnymi, zarzutami sfałszowanymi lub zmanipulowanymi. Może w sprawach otwarcie politycznych. Jeżeli ich rządy potrwają długo i zdążą zbudować mechanizmy państwa policyjnego, to uczynią z niego użytek. Zależy, jaki opór społeczny napotkają. Jeśli lud ruszy przeciwko nim, mogą strzelać. Szczególnie te palanty, co to strzelać nie umieją.

12 komentarzy dotyczących “POWIEDZIELI: Karol Modzelewski

 1. w.i.e.s.i.e.k

  Przeciez ludzie z PIS nigdy przenigdy nie kierowali się rozumem a logika dla nich jest do dziś nieznana A i myślę ze suwerenowi tez.
  „Zwyciężyli” z nauczycielami wziąwszy ich głodem.Okrzyczeli to sukcesem a na drugi dzień tymże nauczycielom posłali swoje „skarby rodzinne”aby ich kształcili,kształtowali charaktery,”wyprowadzali na ludzi”
  Dali bez wahania policjantom aby im w czasie miesięcznic d…py chronili przez godzinę .Nauczycielom do ktorych „należy”pół życia ich dzieci już nie.
  Gdzie jest sens gdzie logika
  Nauczycielu nie bądź frajer.Dzień po dniu zadawaj prace domowe do odrobienia z rodzicami,Które Ty będziesz sprawdzać stawiając stopnie.
  Np
  Co rozumiesz przez pojecie „Łamanie Konstytucji”i wykaz to na przykładach
  Co to jest”trójpodział władzy” i dlaczego jest on istotny dla utrwalanie demokracji w Polsce.Wykaż to na przykładach
  Dlaczego władza sądownicza winna być niezależna od władzy wykonawczej
  Co rozumiesz pod pojęciem cenzury.Itd itp.
  Niech sie polski lud pomęczy nad „zadaniami domowymi”bo jak widać nie myśli.

  Polubienie

  • Sobiepan

   W.I.E.S.I.E.K. !!! :-)))))))
   Mam w tej sprawie zdanie odmienne od Twojego, bowiem nie widzę żadnego powodu, aby karać dzieci i ich rodziców za głupotę polityków i ich ministrów. Skutek będzie odwrotny od zamierzonego celu. Jak chcesz dać komuś „kopa”, walnij tego, co zawinił – inaczej to nie ma żadnego sensu. Jak jest wina – musi być kara. Pan majster kazał „Jasiowi”zapisać sobie w kajeciku i podkreślić „wężykiem”. Nauka w szkole podstawowej powinna być „przyjemnością” a nie katorgą – to może zachęcić młodego człowieka – w żadnym przypadku nie powinno odstręczać. I jak najdalej od polityki i religii – te dwie ostanie uczą tylko nienawiści i pogardy. Religii można nauczać – jeżeli ktoś ma taka potrzebę „duchową” w klasach starszych” szkoły średniej. Co 7 letnie dziecko może wiedzieć o przybijaniu do krzyża, ogniach piekielnych, inkwizycji i „sądach bożych”.I po co komu taka „wiedza” ??? Jak chcesz – możemy ten temat rozwinąć w dyskusji.

   Polubienie

 2. Anonim

  Modzelewski, w przeciwieństwie do wielu, nie bujał w obłokach.

  Polubienie

  • Sobiepan

   ANONIM ! To prawda – „nie bujał w obłokach” – był NORMALNYM człowiekiem. Ale według pana „ministra” miał „skazę” od urodzenia – urodził się bowiem w Moskwie, co zdaniem pana „ministra” przesądza sprawę – automatycznie musiał być „komunistą” – bo jakże inaczej ? Warto przeczytać sobie życiorys K.Modzelewskiego – ciekawy.

   Polubienie

  • Sobiepan

   ANONIM !!! Zgadzam się z Tobą – K.Modzelewski by ł NORMALNYM CZŁOWIEKIEM w dodatku wykształconym. Jednak miał pecha – urodził się w Moskwie, co według pewnego „ministra” świadczy, że musiał „od urodzenia” być „komunistą”.

   Polubienie

 3. Anonim

  Pytania W:I:E:S:I:E:K.a jak najbardziej ważne i istotne. Może faktycznie nie ma sensu zadręczać nimi pierwszaków i latorośle w wieku przedszkolnym, ale klasy VII-VIII i ponadpodstawowe powinny przerabiać to koniecznie. Jak inaczej nauczyć młodzież odróżniania dobra od zła, rozumienia istoty demokracji? Przecież nie na lekcjach religii. Uważam te tematy za kluczowe dla najmłodszego pokolenia Polaków, o ile nie chcemy zakończyć życia w Berezie Kartuskiej.

  Polubienie

 4. w.i.e.s.i.e.k

  Odpowiedziałem „sobiepanowi”wyjaśniając ze miałem na myśli” szkoły średnie” ale cenzura”Iwonek” widać nie przepusciła

  Polubienie

  • Sobiepan

   W.I.E.S.I.E.K. !!! Wyobraź sobie,ze te „Iwonki” tez „zakluczyły” dwa moje komentarze.
   Widocznie dostały takie „wytyczne”. „Amerykańcy” w takich momentach mówią „puentu poniał”. Nie, to nie !!!

   Polubienie

 5. w.i.e.s.i.e.k

  Jesli sa to te co na zdjęciach,niech im będzie.”WCE Szanowny Redaktor i tak jest dla nas uprzejmiejszy od tego Prezesa NBP O tamtych się pisze i mówi ,te możesz oglądać i podziwiać w pełnej krasie.
  I tu mam nieśmiałą prośbę
  By w tym tygodniu moderującą Iwonkę, pokazać „od strony awersu”
  I tak dalej trzymać nie pozostawiając pola wyobraźni

  Polubienie

 6. w.i.e.s.i.e.k

  Nic asertywności

  Polubienie

  • Sobiepan

   W.i.e.s.i.e.k. !!!
   Jakaś taka długa – ledwo mieści się w kadrze.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: