ŻYCIE

Hołota z Pruchnika. Dziś kukła jutro człowiek

Katoekscesów ciąg dalszy. Przy tym szopka pierdolniętego wikarego z Płocka to pikuś. Oto Pruchnik, serce Podkarpacia, jak niektórzy uważają, serce siermiężnej, do cna katolickiej polskości. Rytualnie obito tam kijami a potem spalono kukłę Judasza. Spalili go na miejscu, bo do najbliższego obiektu z krematoriami było im zbyt daleko.

Judasz to oczywiście Żyd, ten na dodatek jak na Żyda przystało był z pejsami, więc okładanie go kijami zapamiętale a potem rytualne ukatrupiono i spalono, co oczywiście bezdyskusyjnie stanowiło nie lada pokusę. Wreszcie można było się wyżyć.

Jestem prawie pewien, że nawet żyją tam jeszcze tacy, którzy pamiętają te wojenną tradycję, kiedy nie kukły Żydów a ich żywe odpowiedniki okładało się kijami, lub nie chcąc sobie brudzić rąk, wydawało się ich po prostu Gestapo. Dziś ten zacny narodowy obyczaj z ich rąk przejmują synowie i wnukowie.

Niezmiennie więc podtrzymuję swoją tezę, że co jak co, ale pewne tradycje, przyzwyczajenia i rozrywki (wyssane z mlekiem matki), cały czas żyją, mają się dobrze no i ma je kto pielęgnować.

Co ciekawe „ceremonia” okładania Judasza kijami, odcinania mu głowy i palenia odbywała się przy zacnej z założenia ulicy noszącej imię Jana Pawła II. Nie chcę z tego wyciągać jakiś pochopnych wniosków, bo zaiste nie wiem, czy JPII byłby z happeningu zadowolony, czy raczej niekoniecznie. Może znawca jego myśli, krzewiciel jego idei i posiadacz niezliczonej ilości relikwii pan Dziwisz, zechciałby się w tej kwestii wypowiedzieć.

To co z pewnością cieszy tradycjonalistów, to fakt iż na ową uroczystą egzekucję ściągnięto tłumnie dzieci i to one dostały najbardziej odpowiedzialne zadanie okładanie kukły Żyda kijami ile się da. Okładali go z wielkim zaangażowaniem, za to, że – jak podpowiadali starsi – „Żydy domagają się od nas odszkodowania” i „chcą zabrać nam to co nasze„, choć  kiedyś to było ich a nie wasze. W każdym razie serce rosło jak to się wszystko obserwowało.

Rośnie tym samym – przynajmniej w Pruchniku i zapewne w okolicach – zdrowe moralnie, nowe pokolenie patriotów, bezwarunkowo oddanych owej starej, dobrej, polskiej katolickiej tradycji.

Jedyne czego te dzieciaki pewnie zazdrościły to tego, że ich dziadkowie lub pradziadkowie, mieli pod ręką prawdziwych, żywych Żydów, a oni póki co musieli się zadowolić zwykłą kukłą.

Ale przecież co się odwlecze, to nie uciecze.

PS. Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że gdyby ów Jezus Chrystus – ostatecznie Żyd jak się patrzy, jak z obrazka w podręczniku dla antysemitów – żył w czasach bardziej nowożytnych, to tymi którzy go ukrzyżowali, byliby zapewne Polacy. (R)

14 komentarzy dotyczących “Hołota z Pruchnika. Dziś kukła jutro człowiek

 1. Jeden dureń spalił książki, drugi dureń spalił Żyda… I chwała bogu !!! Liczba ateistów rośnie z każdą chwilą!!!

  Polubienie

  • pablobodek

   Ten, co spalił książki, spalił też „jakieś buddy i żydki z pieniążkiem” i jest, w mojej ocenie, mało, że durniem to na dodatek przestępcą

   Polubienie

 2. wiesiek

  Myślisz ze to do „suwerena „dotrze Ze to „nie ta pora” Nie te czasy ze takie”przykłady” dla młodzieży to zbrodnia.Powiesz cos o”Pismie” i w nim przesłaniu „Miłości bliźniego swego”Nie zrozumieją
  Trzeba nowocześnie i współcześnie.Np
  Dobrze wiesz iz Jezus był Żydem /wprawdzie urodził sie 4 lata później niz Tesco w Świebodzinie/ale jednak był Żydem.A apostołowie i ich uczniowie to kto ? Tez Żydzi !!
  I jak ci „głosi ksiądz dobrodziej /bo on tylko głosi/ wszyscy oni są dziś w Niebie.
  A jak w Niebie, to wzorem twojej ukochanej partii zwanej PIS obsadzili wszystkie kluczowe dla Nieba miejsca i funkcje /tak jak ci w Społkach Skarbu Państwa.albo w twojej Gminie./
  Czujesz bazę? Czyli tworzą grupę trzymającą władzę! Kumasz?
  I jak ty bidaku staniesz u Nieba bram i sw Piotr usłyszy twoje nazwisko /a poglądy już zna/ to co wpuści cie do niego, czy zasadzi takiego kopa ze zatrzymasz się w 7 kręgu piekieł.
  Mnie tam wszystko jedno co gadasz czy wykrzykujesz boś głupi ale zastanów sie nad swoim życiem wiecznym.
  Na „lekcjach religii ci tego nie powiedzieli”podstaw logiki nie przerabiałeś.No to cie ostrzegam.I to by było na tyle na dzień świąteczny przeznaczone

  Polubienie

 3. Anonim

  Palenie książek i palenie kukły to emanacja kompleksów przeważającej części narodu.Zakompleksiony naród wybiera sobie zakompleksionych przedstawicieli. Jaro jest kwintesencją swoich wyborców. To nie tylko gamoń, ale przede wszystkim ignorant. Dyktaturę proletariatu zastępuje dyktaturą ignorancji. To rządy hołoty, innymi słowy. Na TVN są ładne filmiki z Pruchnika. Te dzieci są… przerażające.Ale z drugiej strony to najlepszy dowód, że chleją antysemityzm pełnymi wiadrami z cyców swoich 500plusowych macior. Jak któraś czuje się obrażona, to niech przestanie brać i tyle w temacie. Tak będzie dopóki nie osądzi się pisowskich zbrodniarzy i nie ukarze, nie napiętnuje za zbrodnię ignorancji i wszelkich następstw jakie z niej wynikająw zestawie ze złą wolą, lizaniem rowa karmazynowej tłuszczy. A ukarać trzeba ku przestrodze tych, którzy szykują się do władzy. Aby wiedzieli, że rządzenie to nie jakieś trele morele, limuzyny i apanaże, tylko odpowiedzialność przed narodem. I że jak zajdzie konieczność, to naród przypierdoli w podzięce tak, że z więzienia przez długie lata nie wyjdą, nadstawiając odbyty grypserze. W więzieniu Jarek nie będziesz wstawał o dwunastej.

  Polubienie

 4. Anonim

  Udział dzieci przeraża. Na zdjęciach, które zachowały się z pogromu Zydów lwowskich z 1941 roku widać dokładnie 10-12 letnich chłopców, którzy z pałami i pejczami rzucali się na bezbronne żydowskie kobiety, odarte z ubrań i znieważone, goniąc je nagie i bose po lwowskich ulicach, okładając pałami po głowach, plecach, nagich piersiach, przy towarzyszeniu roześmianych dorosłych. PiS-owcy, nie zwalać winy na Ukraińców. Tam byli Polacy! Poetkę Zuzannę Ginczankę we Lwowie też wydała Polka. Historia, jak widać, powtarza się, ale tylko tam, gdzie do władzy dorwać się może hołota. Najwyższy czas opamiętać się i wyciągnąć konsekwencje w Pruchniku, o ile sędziowie w Polsce, przynajmniej ta zdrowa ich część, jeszcze są w stanie cokolwiek zrobić. Przykładnie ukarać. Na hołotę nic lepiej nie działa, jak przykład.

  Polubienie

 5. mroczny sedes

  Najciekawsze jest to, że głupia gawiedź pali obija kukłę Judasza. Bez którego bohaterskiej postawy i poświęcenia życia cała ta impreza z ukrzyżowaniem i zbawieniem mogłaby się nie odbyć. Bo jak Judasz tego felernego wieczora by się schlał i poszedł spać to jak chory plan boga by miau zostać zrealizowany? Jezus musiałby się chyba w sraczu utopić żeby zrealizować plan swojego boga ojca krwiożerczego. 😉 Oto taka alternatywna logika niesamowitych przygód przybitego. Aż dziwne, że ludziska w debilizmy wierzą.

  Polubienie

 6. Anonim

  Mroczny Sedes słusznie wskazuje na tę zależność. Jak nie ma dnia bez nocy, światła bez ciemności, dobra bez zła, tak nie ma Jezusa bez Judasza. Judasz jest częścią archetypu Jezusa i bez niego symbol Jezusa nie istnieje. Tak jak muszą być zdradzieckie mordy, aby był Jarek. A z drugiej beczki, Judasz Iskariota sprzedał swojego nauczyciela za 30 srebrników i z tego powodu w Pruchniku dostaje od każdego smyka 30 plag. Gdyby kierować się tym przeliczeniem, to ile razy wpierdol powinni dostać zdrajcy ojczyzny, którzy ją zdradzają co miesiąc za 500 srebrników?
  Dobra, już nie „judzę”:) Zachęcam jedynie do refleksji. A swoją drogą lepiej się bzykać za swoje, a nie za jarkowe, bo to brzydko pachnie „lebensbornem”. Takim hitlerowskim żródłem życia, w istocie.

  Polubienie

 7. Piotr Kania

  To tradycja podtrzymywana od osiemnastego wieku.Nigdy nikomu nie przeszkadzała.Ona nie mówi o nienawisci Polski do narodu Żydowskiego tylko pokazuje ukaranie Judasza który zdradził Pana Jezusa.Wykorzystują to teraz Żydzi że naprawdę antysemityzm wyssalismy z mlekiem matki.Uważam że takie tradycje piwinny zniknąc .

  Polubienie

 8. Pomijam durnotę tego wydarzenia , to klęska nauczania religii, przecież Judasz sam się powiesił wg Biblii, jeśli się mylę ,poprawcie mnie.

  Polubienie

 9. Mietek

  Bym ino dodał, że komentarze niech sobie pisze zagranica. Niech krytykuje, jeździ po nich jak po burej suce.
  Ja się cieszę. Każde takie pierdnięcie kościołowych, każdy wyskok PiS to są te kropelki drążące skałę. To jest coś co przymusi-zmobilizuje tych, którzy na wybory nie chodzili by poszli.
  I wtedy RAZEM wywalimy PiS od żłoba, a przy okazji kościołowych.
  Więc czekam z utęsknieniem na dalsze… odsłony.

  Polubienie

 10. Mietek

  W latach 80-tych w znienawidzonej wówczas Telewizji Polskiej szedł skrót 8-godzinnego filmu „Shoah”. Oglądałem go i rozumiałem co mogą czuć dziś młodzi Izraelczycy ( no ok, Żydzi), jak oceniają dziś Polaków. Zwłaszcza po takim jednym obrazie w którym jakiś stary babsztyl, akurat wychodzący z kościoła ( Kalwaria Zebrzydowska albo coś takiego) zapytana o stosunek do zbrodni Niemców na Żydach odpowiada ” za to że Jezusa nam ukrzyżowali” ( czy coś w tym sensie). A potem było Jedwabne i nienawiść do Kwacha za to, że tam pojechał.
  Za Jedwabne winiono Niemców, za Radom winiono UB i Ruskich. A za Mławę ( pogrom Cyganów), za inne przypadki przed 1939 czy po 1990 kogo winić? Samo się? Winni pewnie jacyś uchodźcy ale nie my.
  Kiedy wreszcie powiemy – chociażby sami sobie- że tak, w zbrodniach przeciwko Żydom Polacy też mieli czynny udział. Tak, po 1945 wielu Polaków popełniło zbrodnie przeciwko innym Polakom. I nie będziemy brnąć w jakieś poematy i nimby o „wyklętych” walczących może do 1990 roku o niepodległość.
  W Polsce, tej po 1990 roku, panują dwa główne kierunki, które określają- definiują właściwego i patriotycznego Polaka (najlepszy sort). Pierwsze do antyruskość a drugie to arcykatolickość. Jest i antyżydowskość, antypeerelizm i inne anty.

  Polubienie

 11. Sobiepan

  M I E T E K !!! Te wszystkie „arcy” i „anty”, o których piszesz – to prawda – szczególnie na terenach „intelektualnie zaniedbanych”.

  Polubienie

 12. Wygląda na to,że macie narzucone z (jakiejś) góry jedynie słuszne poglądy.Czyli wg starych zwyczajów robicie z igły widły.Nie chcę powtarzać w kółko „obowiązujących” w mendiach poglądów wg których jedyna słuszna linia to ta,
  reprezentowana przez „naszego” PADa.Czyli pompki z języczkiem.Istnieje spore prawdopodobieństwo iż obecna OMF demokracja utrzyma się do końca roku i zawodowo będziecie potępiać podobne „objawy” folkloru.No bo jak
  inaczej nazwać TO jakże straszne wydarzenie z Próchnika?Miejcież umiar bo już w przyszłym roku,czyli po „wdrożeniu”przez przyszły rząd ustawy 447 dopiero zobaczycie jak będzie wyglądał polski antysemityzm.I wcale nie wiadomo czy Abramsy etosowi pomogą utrzymać się przy władzy.Gdyż dopiero teraz widać,po 40 latach jacy to oni są patrioci.Zwłaszcza teraz gdy nie mamy żadnych przyjaciół i przepiliśmy babci domek mały.A wy tylko o pierdołach.
  Jak to dobrze,że Marzanna nie miała w poprzek.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: