EXTRASY okruchy życia

Notatki na kolanie: Czopek

Ponoć to jedna z największych relikwii. Nie wiem, nie znam się, ale sama wiadomość jest godna uwagi. Bo oto za chwilę w katedrze w Cahors, we Francji, na widok publiczny – oni to nazywają „do publicznej czci” – zostanie wystawiony czopek Jezusa (foto – co prawda czopka nie widać, ale wierzymy, że tam jest).

Legenda głosi, że w czasach Jezusa używanie czopka było powszechną praktyką. Relikwia ta, była bardzo czczona w średniowieczu, a ponieważ średniowieczna umysłowość i mentalność w niektórych regionach świata – w tym, o zgrozo i w Europie – znów wraca do łask, więc nic dziwnego, że przypomniano sobie o świętym czopku.
Przyznam, że nie znałem tej historii, bo że istnieją jakiś tam całuny, chusty, czy inne zawoje, to akurat wiem, bo się stale to wałkuje. Ale żeby czopek!? Doprawdy nie pojmuję, czy naukowcy tu zawiedli, czy może czegoś dowiedli. Przez ciekawość zapytam co z pieluchą? Czy ta relikwia istnieje i gdzie, w której katedrze spoczywa?

PS. Właśnie mailuje do mnie siostra moja Reba i mówi, że to nie czopek a czepek, ale to suka jest niebywała i pewnie jak zwykle wkręca mnie w fake newsa. Nie wierzę jej. Zresztą czopek brzmi lepiej. Ciekawiej. (R)

8 komentarzy dotyczących “Notatki na kolanie: Czopek

 1. Wykwintny Emigrant

  Upssss… To cię za chwilę katole zagryzą 🙂

  Polubienie

 2. Barbro

  Czopek czy czepek, co za roznica? Epoka Oswiecenia zaczela sie w XVIII wieku we Francji i jestesmy zdaje sie swiadkami jej konca, tez we Francji. Do Polski powszechne Oswiecenie nigdy nie dotarlo, czego dowodem dobitnym sa czasy obecne,
  Pozdrowienia dla Reby! Bystra kobieta.

  Polubienie

 3. Leśny Anżej

  Zgadzam się, czopek brzmi zdecydowanie lepiej od czepka. W ogóle może być to początek jakiejś frapującej historii poszerzającej wiedzę wiernych. Revel zrób to.

  Polubienie

 4. Anonim

  A gdzie jest słynny jezusowy napletek? Co go jakaś zakonnica żuła.

  Polubienie

 5. Anonim

  Zdjęcie tej katedry, pokazuje jak oni sobie do serca wzięli jezusowe ubóstwo.

  Polubienie

 6. Chrześcijaństwo budzi we mnie głęboko ambiwalentne uczucie. Jako wykładnia fundamentalizmu gnozeologicznego i eschatologicznego depcze godność człowieka i jego rozsądek, budząc we mnie niekłamaną, animalną awersję. Traktowane jako inspiracja artystyczna uzewnętrzniło najlepsze cechy ludzkiego gatunku. Dając pole do popisu kreatywności i umiłowaniu transcendentnego piękna.
  PS Dzięki za podpowiedź. Departament Lot, to wyjątkowo urokliwy zakątek Francji.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: