ŻYCIE

Polki pokutne und Großvater Andruszkiewicz

JAK zapewne wiecie tzw. siostra Faustyna wygrała plebiscyt na Polkę Stulecia. To słuszna decyzja, bo Maria Curie Skłodowska jedna z murowanych i najpoważniejszych faworytek, za życia źle się prowadziła więc nie zasłużyła na zaszczyty. Dociekliwi pewnie też wiedzą, że na pudło załapały się jeszcze Danuta Siedzikówna vel „Inka”, oraz Wanda Półtawska oficjalnie tylko bliska przyjaciółka Wojtyły, nieoficjalnie… któż tam wie jak tam naprawdę było. Pewnym niemiłym zaskoczeniem jest brak wśród nominowanych Jadwigi Kaczyńskiej co świadczyć może o ewidentnym gapiostwie organizatora tego konkursu piękności, czyli Konfederacji Kobiet RP. W ogóle nie czają bazy.

Skoro już wspomniałem o Matce Polce z Żoliborza, to wypada chyba podać dalej taką oto wiadomość, że znana z bezstronności i mitycznej wprost rzetelności TVP Info w ubiegłą bodaj środę transmitowała… mszę świętą za zmarłą sześć lat temu Jadwigę matkę Jarosława. To smakowity news, który jakoś tak uszedł mojej uwadze. Chyba zacznę systematycznie oglądać to Info, bo okazuje się, że wiele tracę.

Ta transmisja, to zdecydowanie nowa jakość i myślę sobie, że gdyby w Korei Kim Dzong Una występowały i były dopuszczalne msze, to tamtejsza telewizja mogła by do Warszawy po nauki przyjeżdżać.

Na pytanie dziennikarzy co to za nowe obyczaje, a przede wszystkim ile ten event kosztował i kto za niego płacił, TVP starym kurskim zwyczajem odpowiada, że nie ma zamiaru odpowiadać, a przyciśnięta do muru wykręca się sianem.

„Nie ujawniamy informacji, dotyczących kosztów produkcji poszczególnych programów. Są to informacje poufne, ze względu na otoczenie konkurencyjne, w jakim funkcjonuje spółka”. 

Czytamy komunikat dalej i chwytamy się za bolące od śmiechu brzuchy:

„TVP Info relacjonuje wszystkie wydarzenia istotne z punktu widzenia naszych widzów, oraz takie, w których udział biorą najważniejsi polscy politycy niezależnie od przynależności partyjnej”.

W korytarzach na Woronicza stoi już kolejka (społeczny komitet kolejkowy się nawet uformował), prominentnych pisiorów chcących zamówić transmisje mszy za swoich najbliższych. Znany poseł S. liczy nawet na pogłębioną relację w Wiadomościach ze składania wiązanki kwiatów i kości na mogile swojego ulubionego psa, w pierwszą rocznicę jego śmierci. Ponoć Kurski osobiście mu to obiecał.

Chwilowa zmiana nastroju. Otóż jakiś koleś wjechał wczoraj w bramę, czy też barierę otaczającą tzw. Pałac Prezydencki. Prawa strona plus obowiązkowo symetryści, przez moment żyli nadzieją, że oto coś im z nieba spada, jakaś akcja kolejnego frustrata, która zmieni niekorzystny bilans i narracje po Gdańsku. Niestety, chyba nic z tego!

Trwają wyjaśnienia, tudzież konsultacje, który ze scenariuszy będzie najbardziej nośny medialnie, resztę załatwi już Kurski. Tyle, że niezależnie od teorii, zaaprobowanych przez komitet centralny wersji, banalna prawda jest po prostu tka, że to nowy kierowca SOP (d.BOR) uczył się bezkolizyjnie pokonywać bramę Pałacu. No i jak to w SOPie, po raz kolejny nie wszytko wyszło jak trzeba. I to właśnie zostanie utajnione.

Tygodnik prorządowy „Śmieci” przyznał tytuł Człowieka Wolności 2018 ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. Ponoć jest to wyróżnienie dla „ludzi, dla których wolność jest wartością najważniejszą, a jej obrona i szerzenie – codzienną powinnością”. Dla nie czających rynku medialnego w Polsce wyjaśnienie: „Śmieci” to nie jest pismo satyryczne.

Napisałem do tego wydarzenia komentarz, który wygląda tak. No żesz w mordę, taki złamany [- ocenzurowano -], wyjątkowy, którego że świecą trzeba szukać [- ocenzurowano -], on śmie [- ocenzurowano -], [ocenzurowano -]. Więc niech się te [- ocenzurowano -] i [-ocenzurowano -]. Koniec!

Ponieważ komentarz – biorąc pod uwagę dzisiejsze nastroje – mógłby podpadać jednak pod ową „mowę nienawiści” oraz pośrednio „obrazę organów konstytucyjnych Rzeczpospolitej”, zdecydowałem go się ocenzurować. Ja wiem, Wy wiecie i Gliński wie kim jest. Amen!

Było o wielkich Polkach, więc na koniec coś o wielkich Polakach. Minister Andruszkiewicz tłituje:

„Mój dziadek Władysław (pierwszy z lewej) na zdjęciu wraz z kolegami z organizacji antykomunistycznej. Zdjęcie z 1949 roku. Rok później dziadek został aresztowany przez UB we Wrocławiu, torturowany i skazany na 2 lata więzienia… za walkę o wolną Polskę…” 

przypominam, dziadek Władek po lewej

Tylko 2 lata? Trochę słabo to wygląda. A w ogóle to patrzcie jakie to przedziwne konstrukcje się zdarzają. Dziadek Władzio – weźmy to za dobrą monetę – walczył z władzo, a wnuczek jest z władzo nota bene niewiele ustępującej mentalnością i poziomem od tamto władzo, zakolegowany na dobre i na złe. Ciągnie druta aż się patrzy. A na dodatek, żeby było bardziej pikantnie, wnuczek Adaś siedzi w tej samej sejmowej ławie co i kolega koalicjant Piotrowicz, były sprawdzony partyjny towarzysz i oddany prokurator ludowej władzy. No nie wiem czy dziadek byłby z tego dumny.

A tak w ogóle, to mógłby ktoś sprawdzić, tak dla jasności i pewności, czy na odwrocie tego zdjęcia nie ma aby podpisu: „Maskwa,1949 goda”. Aha, no i babcia, koniecznie chcemy wiedzieć co się stało z babcią. Czy walczyła, czy poległa z honorem a może niekoniecznie? (R)

7 komentarzy dotyczących “Polki pokutne und Großvater Andruszkiewicz

 1. Plebiscyt na Polkę Stulecia powinna wygrać pralka Frania. I piszę to (prawie) bez ironii, biorąc pod uwagę jaką mordęgą potrafi być pranie ręczne i ile czasu dzięki takiemu wynalazkowi udaje się oszczędzić.

  Polubienie

 2. Barbro

  Cos male to ”bohaterstwo” dziadka Wladka – tylko dwa lata w ”tamtych” czasach?

  Polubienie

  • Słusznie prawisz.Musi być,jakowejś kradziejstwo małe było,kiej tak mało dostał dziadunio,Cię choroba!

   Polubienie

 3. brokoz

  Revelu,zmiłuj…Nie Curie Skłodowska ale Skłodowska Curie!

  Polubienie

  • Tak szczerze to jest mi to kompletnie obojętne. Ważne ze wiemy o kogo chodzi. Nie mniej ukłony 🙂

   Polubienie

  • Sobiepan Sobiepan

   Brokoz – :-)))))))) ! Jak już ma być „całkiem poprawnie” to powinno być Skłodowska – Curie. Sprawdż !!! Pozdrawiam !

   Polubienie

 4. klemenko

  Ciekawie ma się sprawa z pradziadkami fafluna. Raz pradziadek-ułan krechowiecki ma na imię Bronisław (https://www.facebook.com/andruszkiewicz.blog/posts/moja-rodzina-zas%C5%82u%C5%BCy%C5%82a-si%C4%99-dobrze-dla-polski-w-czasie-ii-wojny-%C5%9Bwiatowej-m%C3%B3j-pra/927035264010466/) a raz Piotr (https://www.facebook.com/andruszkiewicz.blog/photos/a.802970669750260/2107004716013509/?type=1&theater).

  Inny pradziadek (o nim też mowa w pierwszym linku) miał być w nieistniejącym KL Grajewo.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: