ŻYCIE

Kłopot z oralem. Przepraszam… z Oralem

JEDNO z ministerstw – nie wymienię go, bo minister emocjonalnie rozchwiany, nie jestem pewien reakcji – pewnie łatwo się domyślacie które, żąda od firmy Oral B, aby na rynku polskim używała innej, alternatywnej nazwy. I nie wiem doprawdy czy ktoś jeszcze nie wytrzeźwiał po świętach, czy już się upił na konto sylwestra. 

Oral-B to znany i uznany amerykański producent środków do higieny i pielęgnacji jamy ustnej (uwaga – to bardzo istotna informacja). W swojej ofercie posiada między innymi szczoteczki oraz pasty do zębów. Niestety, mimo że firma ta funkcjonuje w Polsce od lat, to teraz może mieć pod górę. A nawet pod wiatr. Wątpliwości polskich nie tyle może użytkowników co przede wszystkim urzędników, budzi bowiem od pewnego czasu… nazwa firmy.

W liście do Procter&Gamble, który od 2006 roku jest właścicielem marki Oral czytamy iż (pisownia oryginalna):

„…nazwa mimo iż funkcjonująca od lat w Polsce budzi jednak kontrowersje oraz niekorzystne skojarzenia. (…) Biorąc zaś pod uwagę naszą politykę społeczną a zwłaszcza jasne i oczywiste zasady moralnie tu obowiązujące, dalsze występowanie Waszych produktów na rynku polskim pod obecną nazwą, uważamy za problematyczne i niewskazane. Oral bowiem w Polsce to pojęcie z zakresu zachowań seksualnych niedopuszczalnych przez nasz system edukacyjny. (…) Biorąc właśnie to pod uwagę, a także liczne, krytyczne uwagi klientów i prośby o interwencję, prosimy o rozważenie w trybie pilnym promowania i dystrybuowania Waszych produktów pod inną, alternatywną nazwą, nie wywołująca wśród Polaków poczucia zgorszenia”.

Chwytacie problem? Kto w tym ministerstwie siedzi, co ma w głowie, o czym nieustannie myśli, fantazjuje, o czym marzy i za czym tęskni? W głowie mi się nie mieści żeby w najgłupszym nawet ministerstwie, był ktoś aż na tyle durny, żeby ten Oral kojarzył mu się tamtym oralem (lub na odwrót).

Jak nic wiec wychodzi na to, że albo ten list ksiądz jakiś na etacie w ministerstwie pisał, albo wprost z episkopatu przyszedł, bo tam przecież fachowców od oralu jest pod dostatkiem i to nawet nie zawsze na eksponowanych stanowiskach.

Z drugiej strony jak na to by spojrzeć, to nie ma przecież lepszej reklamy dla Oralu jak kojarzenie go z oralem. Firma powinna to jak najszybciej wykorzystać, by zyskać nowe rzesze cennych pewnie klientów. Na stanowiskach.

Bo nie oszukujmy się, wszyscy jak jeden mąż, polscy ministrowie, wiceministrowie i chmary co ważniejszych  dyrektorów, plus dwustu ze sporym hakiem posłów, doliczając też znaczącą garstkę  senatorów, wszyscy oni (chłopaki i dziewuchy, Tarczyński z Pawłowicz też) dzielą się na tych, którzy oralnie obsługują albo Kaczyńskiego, albo Rydzyka, a bywa że obu naraz.

WIĘC PO ORALU NAJLEPIEJ ZĘBY UMYĆ ORALEM. Pod warunkiem, że w ogóle zęby myją, co sądząc po niektórych wcale nie jest takie pewne. Dobre, prawda? Dobre bo polskie takie. (R)

26 komentarzy dotyczących “Kłopot z oralem. Przepraszam… z Oralem

 1. Wykwintny Emigrant

  Cudowne? Jak znam tych kretynów, to nawet jestem w stanie uwierzyć.

  Polubienie

  • ze ,tez pisiorom wszystko kojarzy sie z seksem. Niech klepia plebana.

   Polubienie

  • Jan Pietrzak

   I tak mamy …SZCZĘŚCIE ! Dzjęki Generałowi Polska uniknęła losu Libii,Syrii,Ukrainy i setki innych ofiar us-demokracji !

   Polubienie

 2. Anonim

  Ach, wygłodniałemu to zawsze chleb na myśli. 😉

  Do siego roku! 😀

  Polubienie

 3. Mieszczka.com

  Ach, niedopieszczonemu zawsze „chleb” na myśli 😉

  Polubienie

 4. Mieszczka.com

  Do siego roku! 😀

  Polubienie

 5. Sobiepan Sobiepan

  Wielce Szanowny Jahu !!! Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !!!!
  Haaaa….haaaa….haaaaaaaa !!!! Tym „felietonem” przebiłeś wszystkie inne – napisane w tym roku !!!
  Takie „cóś” to się mogło wydarzyć tylko w Polsce – w trzecim roku rządów – tej kadencji. Jak przypuszczam – wszyscy tam zostali „porażeni prądem” i „kopnięci”. Bo jak ktoś się nie umie obchodzić z „elektryką” – może dostać „wstrząsu” a nawet „zapaści anafilaktycznej”.

  Polubienie

 6. Ale przecież pod tymi wypocinami zapewne podpisał się jakiś, pożal boże, urzędniczyna. Skoro pismo jest urzędowe i nie tajne, to powinno się publikować też nazwisko pisarza… Skoro wziął pieniądze za taki idtiotyzm, to niech się tłumaczy przed pracodawcą, czyli nami wszystkimi, którzy płacą na takich jak on podatki.

  Polubienie

  • Asystentka Revelsteina

   No ale urzędniczyna taka czy owaka robi zazwyczaj to co mu pracodawca, w tym wypadku minister każe. Kazali napisać, podyktowali być może, to napisał. Kazali wysłać to wysłał. A jakiś gryzmoł pod papierem pewnie jest, być może samego ministra, ale czy to jednak ważne? Temat się liczy!

   Polubienie

 7. tak ja wiem, śmieszne są te ludzie (decydenci )…… Są chyba rynki gdzie nazwy produktów występują pod inną znaną nam marką ( Axe – Lynx ,Lays- Walker ?), ale to chyba nie chodzi o skojarzenia …. 🙂

  Polubienie

 8. elektryk

  A co z marką OSRAM, Ministerstwo od energii elektrycznej nie może być gorsze…

  Polubienie

  • Dla nich oral to zboczenie a osram to pisbiomasie kojarzy się z czynnością fizjologiczną, nieuniknioną raczej. Mało czujni są może

   Polubienie

 9. wujcio

  Najbardziej mi się podoba fragment: „to pojęcie z zakresu zachowań seksualnych niedopuszczalnych przez nasz system edukacyjny” – nie będziemy przecież jak Francuzi jeść bez widelca.

  Polubienie

 10. jakaś menda ci się tu przytrafilła

  Polubienie

 11. A co z firmą Osram?

  Polubienie

  • Już było, odpowiadałem. 🙂 Poza tym Osram nie ma dla tej ekipy kontekstu na punkcie to którego oni mają z kolei wyraźnego i chorobowego pierdolca. Tak mi się przynajmniej wydaje

   Polubienie

 12. Przecież tu chodzi o Oral B, oni zaś myślą nieustannie o oralu A. Dlaczego nie dostrzegają różnicy?
  A w temacie mend – ostatnio nalazło tego i rozpełza się po ościennych blogach, śladem komentarzy. Rozumiem że każdy chce mieć swoje pięć minut, ale nauczona doświadczeniem jeszcze z czasów Onetu, proponuję rozgniatać konsekwentnie, nie karmić broń Boże! Ma to bowiem takie konsekwencje, że nakarmiony trollmenda sra w miejscu nakarmienia i pozbyć się go nie można.

  Polubienie

 13. xymena

  @revelstein Dlaczego właściwie nie miałbyś skompromitować tego ministerstwa…? Wal śmiało.

  Polubienie

 14. Grzegorz Stachowiak

  Ja nie jestem pisowiec, ani żaden naziol itd. żeby nie było…., ale co w tym głupiego? Bogate kraje decydują o tym, w jaki sposób funkcjonuje. Czy ktoś z Was myśli, że istnieje znana firma np u brytoli, która nazywa się Fuck, albo Shit? Znana w tym sensie, że kojarzona z produktem. Bo kwiatki pojawią się wszędzie. W krajach muzułmańskich to chyba nawet w ogóle wykluczone. Zresztą, niech pierwszy rzuci kamieniem ten co kupował pastę lub żarówkę i nie zastanawiał sie nigdy nad brzmieniem. No trzeba przyznać, że te nazwy są po prostu głupie. Wulgarne, brzydkie itd. Co mnie to obchodzi, że w ich języku znaczy to coś innego? Czy ja jako Polak jestem w stanie założyć firmę P****lęto! Czy to znaczy, że słowo osram jest jakieś luźniejsze czy co?

  Polubienie

 15. hm@hm.pl

  Ciekawe, czy do Rowu Mariańskiego też się dobiorą?

  Polubienie

 16. Ziemek69

  To Bareja żyje???
  Za cenę większej popularności przestał kręcić filmy i wszedł do rządu?

  Polubienie

 17. Marcin Staszkiewicz

  o Jezusss … co będzie jak się wezmą za Osram …

  Polubienie

 18. Mario76

  Pewnie następne w kolejności będą żarówki Osram

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: