KULTURA&MEDIA

Piramida z cegieł pamięci

POMYSŁ ten mnie i zaskoczył i na swój sposób zafascynował. Oto Brytyjczycy Bill Drummond i Jimmy Cauty znani przede wszystkim fanom muzyki elektronicznej jako duet The KLF (Kopyright Liberation Front), zaproponowali coś, co zwłaszcza w Polsce może nie wszystkim przypaść do gustu. 

Chłopaki, choć nowej płyty nie wydali już od zdaje się ponad dwudziestu lat, to nie poddali się i właśnie w ten sposób postanowili powrócić do łask. Chcą by znów było o nich głośno.
Postanowili zbudować piramidę… z tysięcy skremowanych zwłok.

Projekt nazywa się „The People’s Pyramid”, i będzie się składał dokładnie z 34.592 cegieł (foto), nie wiem dlaczego akurat z tylu, a w każdej z nich artyści umieszczą po 23 gramy prochów pochodzących z procesu kremacji.

Projekt – jak zapewniają muzycy – nie ma w sobie nic z elitarności, bowiem każdy może być „uczestnikiem” akcji. Każdy kto chciałby stać się częścią owej piramidy, może dokonać już teraz wstępnej rejestracji, aby nabyć własną cegłę pamięci. Po śmierci zostanie ona wypełniona prochami.

Sprawa pilna i trzeba się śpieszyć, bo wbrew pozorom chętnych jest dużo a miejsc zaledwie nico ponad owe 34 tysiące.

Jeśli nie macie lepszych pomysłów na spędzenie świąt i zakończenie tego roku, możecie się więc zarejestrować i za niecałe sto dolarów (jak sprzedacie niechciane prezenty spod choinki, to może nawet trochę reszty zostanie) zarezerwować sobie miejsce w kolejce, mieć własną cegłę.

Bill i Jimmy zapowiadają, że każdego roku będą organizować wydarzenie, podczas którego do piramidy dokładane będą kolejne cegły zawierające prochy ludzi, którzy umarli w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Pierwsza edycja (zapisy) ruszyła już w listopadzie, a czy muzykom uda się dokończyć projekt, to oczywiście zobaczymy. Deklarują, że będą tę operację powtarzać, aż do momentu ukończenia piramidy.

The KLF. Jimmy Cauty i Bill Drummond (po prawej)

W przyszłym roku zamierzają nawet przy okazji tzw. Czarnego Piątku, wprowadzić atrakcyjne zniżki dla wszystkich, którzy ukończyli 80 lat! Specjalna promocja obejmie tych, którzy nie ukończyli jeszcze lat 27 (słynny klub nieboszczyków „27” – Hendrix, Cobain, Joplin, Morisson, Winehouse i te sprawy…). Oni będą sobie mogą kupić cegłę za 1 dolara, pod warunkiem wszak, że umrą nie póżniej, niż w wieku właśnie owych 27 lat. Jeśli tak się nie stanie, to rezerwacja nadal będzie aktualna, ale trzeba będzie dopłacić różnicę.

Jedyny problem jaki się w tej chwili rysuje, to gdzie taka piramida mogłaby stanąć.

To na razie tajemnica. Gdyby były jednak problemy, to z braku laku i lepszej lokalizacji, zapraszamy serdecznie do Warszawy. Tu trupy w każdej postaci otacza się niespotykanym pietyzmem i dla ich wygody dezorganizuje się nawet życie tym żyjącym. Od pewnego czasu mamy nawet taki specjalnie na tę okazje zaanektowany przez władze plac, w samym środku Warszawy, gdzie i miejsca dużo a i dowolność wielka. Na razie każdy stawia co chce, kiedy chce, komu chce i jak chce. Piramida na pewno się jeszcze zmieści. Welcome! (R)

7 komentarzy dotyczących “Piramida z cegieł pamięci

 1. Sobiepan Sobiepan

  Wielce Szanowny Jahu !!! Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !!!
  Przepraszam – ale najpierw pomyślałem….. no nieważne, co ja tam sobie pomyślałem – chodzi mi o tą „cegłę pamięci”. No więc pomyślałem sobie…. Szanowny Pan Redaktor kropnął sobie kielicha przed świętami i marudzi jak Matousz na konwencji !!! ALE…… A L E ……….. jest w tym jednak sens a nawet głęboki sens, kiedy weźmie się do ręki kalkulator i zacznie liczyć. Na Ziemi żyje obecnie trochę ponad 7 miliardów ludzi – znaczy się „dużo za dużo”. Jak ktoś się urodził – będzie musiał umrzeć, bo tak to nam dobry „pambóg” i Matka Natura wymyślili. Tertium non datur – jak powiadali starożytni Rzymianie. Skoro tak musi być, to należy przewidzieć,że na pochówek każdego „ziemianina” potrzeba będzie około 2 metry kwadratowe gruntu na cmentarzu. To niech każdy sobie policzy: 7.000.000.000 ludzi „x” 2 metry kwadratowe = 14 miliardów metrów kwadratowych gruntu – pod nagrobki. S P O R O – prawda !!!??? Jak ktoś chce może to sobie przeliczyć na hektary – też sporo !!! Gdyby tak ten „areał” obsiać zbożem lub nasadzić ziemniaków – też by było „sporo”. W latach mojej młodości żyło na Ziemi około 2 miliardy ludzi, a to było zaledwie około 70 lat temu. Wcale, ale to wcale świat nie wydawał się wtedy „bezludny” i pusty. I oddychało się względnie czystym powietrzem. Ludzie też nie umierali masowo na „raka” i inne choroby „cywilizacyjne”. Stonkę ziemniaczaną zbieraliśmy „do słoików” i nikt nie zatruwał pól uprawnych pestycydami lub innym świństwem. Zakazano na „całym świecie” używania „amerykańskiego” wynalazku – proszku DDT – bo to była „trucizna dla pokoleń”. Masło smakowało – jak masło, a mleko było w mleku. No i wszystko się dokładnie „popieprzyło” – tak w przenośni, jak i w rzeczywistości. I „ku chwale” głosi się zasadę – „każde życie poczęte – jest „święte”. Módlmy się i mnóżmy się – za wszelka cenę i wbrew naturze – jak szarańcza ! Jeszcze tylko dodam,że każdego roku zabija się „na świecie” ponad 60 miliardów sztuk zwierząt hodowlanych -” na mięsko” – dla „ludzkości” i wyławia z mórz i oceanów ponad 1 BILION sztuk ryb – też „na mięsko”. Jak Pan myśli – Szanowny Redaktorze Naczelny – długo to jeszcze tak potrwa, czy „szlag to trafi” w tzw. „krótkich abcugach”. Jakoś „czarno to widzę” !!!!! TO MOŻE O TYCH CEGŁACH PAMIĘCI WARTO BY JEDNAK POGADAĆ !!!

  Polubienie

 2. Sobiepan Sobiepan

  P.S. – Cegła ma wymiar 24cm „X” 12 cm „X” 6 cm – gdzie jej tam do powierzchni 2 metrów kwadratowych !

  Polubienie

  • panimania

   Widzi mi się, że mamy zamaszyście przesrane – niestety. Żal mi młodych, którzy nigdy nie poznają prawdziwego smaku masła, chleba i wielu (zbyt wielu) innych rzeczy. Siebie też mi żal…

   Polubienie

  • Sobiepan Sobiepan

   Panimania !!! Nie czas na „gorzkie żale” i „zawierzanie Ojczyzny” – trzeba zabrać się do roboty. Najpierw wyplewić „kąkole” i inne chwasty – na dobrze uprawionej glebie – wszystko może nam wyrosnąć. Pustymi obietnicami ponoć piekło jest wybrukowane. Brzmi to trochę pompatycznie, ale innej drogi jeszcze nikt nie wynalazł. Manna z nieba też nie poleci, chyba, że ktoś wierzy w baśnie !

   Polubienie

  • wiesiek

   A mnie się tu zdaje a i jakoś to nikt nie chce zauważyć iz jest to jeszcze jeden pomysł na „trzepanie szmalu” 100 dolarów od cegły? i te zniżki ?To co to jest
   To gdzie inni maja za darmo bo Amerykanie mogą rozsypać prochy.Czesi tez na łączkach pamięci na cmentarzach
   My za kwotę niższa od tradycyjnego pogrzebu w urnach składamy do grobów /a wtedy nie obowiązuje limit zagospodarowania takowych/ Oni będą zarabiać.
   Choc z drugiej strony „taki zatopiony w cegle”możesz byc zabudowany w rogu chałupy.Zona i dzieci będą miały bliżej niz na cmentarz Tylko sąsiedzi zdziwieni będą Co oni tak ten róg adorują?Kwiaty, znicze itp. jak już to ja taka „cegłę ze mną” nakazałbym trzymanie w domowym barku.Przynajmniej częściej byłbym”odwiedzany”
   Pozdrawiam zbiega „z refleksji” z zapytaniem Tatulo przypadkiem” obrazów nie oprawiał”Boś „obraznik”nad podziw Sobiepanie
   PS Czekam az pomysł skopiuje i nasz „epidiaskop” 34.592 cegieł /po co łaska/ i to bez podatku.Bo kopce pamieci juz sa A w nich urny z prochami

   Polubienie

  • Sobiepan Sobiepan

   wiesiek ! Też pozdrawiam – przed świątecznie ! A „Refleksje” – no cóż – masz teraz „szerokie pole do popisu” – pewnie właściciele bloga są zachwyceni. Da się „Ż” – jak zapodają w reklamach ! Idę „ostrzyć noże” – od jutra będę „robił karpia w galarecie” i różne „takie” fajne rzeczy. Dużo fajnych rzeczy – kto by tam polityką się zajmował.

   Polubienie

 3. Sobiepan Sobiepan

  P.S. – II !!! W Indiach i niektórych „okolicznych” państwach – od stuleci – zwłoki ludzkie się pali a „niedopałki” wrzuca do „świętej” rzeki Ganges . W ten prosty sposób pogłowie ryb w Gangesie jest znacznie wyższe niż w innych rzekach !

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: