ŻYCIE

Gustował w złocie, chłopczykach i dziewczynkach

Sprawa księdza Jankowskiego i jego pomnika w Gdański, to ciężki orzech do zgryzienia. Jak myślicie, usuną czy nie usuną? Zbagatelizują, odwrócą kota ogonem, wcisną jakąś na szybko przygotowaną ciemnotę, czy może jednak ktoś walnie się w piersi i powie: no cóż przeinwestowaliśmy, to był jednak chuj, wypierdalać z nim! 

Najbardziej banalna prawda jest taka, że gdyby tego pomnika kiedyś nie stawiali, to dzisiaj nie mieliby problemu. A postawili, bo się uparli. A się uparli, bo tym i owym wydawało się, że wszystko da się zamieść pod dywan, nikt nie będzie pamiętał, a nawet jak będzie pamiętał to się mnie odważy głośno mówić.

Bo było tak… Ksiądz Jankowski robił rożne dziwne interesy, nacinał, przeginał i naginał. Ale co to za problem, to przecież ksiądz, on nie robił tego dla siebie, tylko dla dobra boga i na chwałę polskiego kościoła.

Ksiądz chleje, awanturuje się, stosuje wulgarne odzywki i składa niedwuznaczne propozycje w towarzystwie kobiet i dzieci? Ale co to za problem? Przecież to ksiądz Jankowski, silna osobowość, nietuzinkowy charakter, jemu wolno więcej bo to nasz symbol a nawet idol, zasłużony dla Polski i Solidarności. Wara od niego.

Ksiądz molestuje chłopaczków, dobiera im się do dupy, każe sobie jaja wylizywać? Co za podłe, obrzydliwe pomówienia, zamach na kościół i próba zdyskredytowania naszego bohatera innymi, niegodnymi metodami. Poza tym to przecież ksiądz, ma swoje potrzeby.

No tak było.

Więc nikt dziś nie powinien być zaskoczony, bo o wszystkim od dawna wiedziano, o niektóre rzeczy nawet bezskutecznie rozstrzygały się w sądzie, a mimo to wątpliwej jakości człowieka wyniesiono na pomniki.

Bo my generalnie mamy taką słabość do wystawiania pomników zarówno pedofilom jak i długoletnim, całkowicie ślepym i głuchym na argumenty promotorom pedofilów. Nie wierzycie, to się rozejrzyjcie, na pewno tuż obok was, na wyciągnięcie ręki, taki pomnik stoi. Bo pewnie nie mu już w Polsce miasta bez takiego pomnika.

Dziś, przynajmniej jak na razie, prawie wszyscy udają Greka.

Najbardziej nieugięty, a w zasadzie niereformowalny jest nieznany mi kompletnie Grzegorz Pellowski, ponoć piekarz, który grał – tak w Gdańsku mówią – pierwsze skrzypce w społecznym komitecie budowy tego pomnika. I teraz zawzięcie broni i pomnika i skweru na którym on stoi, zaś burzę wokół postaci Jankowskiego nazywa ohydną. „Wszystkie sprawy przeciwko ks.Jankowskiemu zostały umorzone” – argumentuje.

To, że zostały umorzone to w sumie niewiele znaczy.

Dziesiątki spraw, zwłaszcza przeciwko księżom pedofilom, zostało kiedyś umorzonych, bo taka była potrzeba i odwagi nie było. Po latach okazało się, że jednak powinni iść siedzieć. Bo nie takie z nich anioły jak się w pierwszej chwili sądom wydawało. Jankowski nie poszedł, bo zwyczajnie nie zdążył. Zarzuty wobec niego skądś się przecież wzięły, mocno w życiu narozrabiał i nagrzeszył, ale ponieważ – cóż za niebanalny to argument – był owym symbolem, owym kapelanem rewolucji, no więc jak mógł być jednocześnie obleśnym, obrzydliwym pedofilem? No nie mógł, bo nie godzi się to po prostu. I zamiast siedzieć, teraz leży a nawet stoi. Przynajmniej jeszcze przez chwilę.

Kiedy jesienią 2009 roku Henryk Jankowski przechodzi na emeryturę jest rozgoryczony. „Tyle zrobiłem, a nikt tego nie docenił” – mówi do znajomego. Ale mógłby też powiedzieć: „Tyle małolatów wyruchałem a mimo to nie stałem się tak sławny jak inni. Doskwiera mi ten brak uznania”.

No więc po śmierci za rzucono mu się na ten pomnik, żeby skołataną i niedocenioną za życia duszę jakoś w smutku ukoić. A poza tym – jak mówią tamtejsi politycy PiS – „Mamy ikony Solidarności dużo bardziej kontrowersyjne od księdza prałata”. Tak? To panie Śniadek, może jakieś konkret proszę, chociaż jedno – dwa nazwiska. Co oni musieli takiego robić, jaką niegodziwością musieli się wykazać i jakiego kalibru musieli być skurwielami, żeby stać się bardziej kontrowersyjnym do księdza Jankowskiego? (R)

10 komentarzy dotyczących “Gustował w złocie, chłopczykach i dziewczynkach

 1. wiesiek

  „Ksiądz Henryk Jankowski był niezarejestrowanym agentem SB o kryptonimach „Delegat” i „Libella” – podaje radio RMF FM. Taka informacja znajdzie się w publikowanej przez IPN książce „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki”. Według historyków Instytutu Jankowski, spotykając się z oficerem prowadzącym, nie musiał wiedzieć że SB traktuje go jako źródło informacji”
  .Czyli oficerowie SB wiedzieli dobrze jak i czym go szantażować.Gdzie dzis jesteś „oficerze prowadzący” Milczysz jak wtedy .Daj głos „za lub nie” Bo inaczej to ze ci obniżono emeryturę uznam za słuszne

  Polubienie

 2. vannelle

  Nikt nie wiedział o upodobaniach wielebnego, nawet premier Miller, i dlatego był możliwy deal bursztynowy. Hahahaha!

  Polubienie

 3. vannelle

  Premier sprzymierzeńcem prałata Jankowskiego
  m, ms
  27 października 2002 | 00:00
  Leszek Miller polecił wojewodzie pomorskiemu, by jak najszybciej przyznał koncesję na wydobycie bursztynu księdzu Henrykowi Jankowskiemu.
  Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
  – Pan premier uważa, że ołtarz, który budujemy, to dzieło narodowe – poinformował wiernych podczas niedzielnej mszy św. prałat parafii św. Brygidy. – Dlatego polecił wojewodzie jak najszybsze przyznanie nam koncesji na wydobycie bursztynu, dziękujemy mu za to.

  Podczas piątkowej wizyty w Gdańsku Miller rozmawiał z prałatem na plebanii parafii. – Zapoznałem się z postępem prac nad budową słynnego ołtarza – powiedział nam po tym spotkaniu premier. – Zgadzam się z księdzem Jankowskim, że to będzie wielkie dzieło sztuki, które wzbogaci nie tylko Gdańsk.

  Bursztynowy ołtarz będzie miał 12 m wysokości i 7 m szerokości. Metalową konstrukcję pokryje 8 ton jantarowych płytek – więcej niż zużyto na budowę Bursztynowej Komnaty. O pomyśle wydobywania bursztynu na potrzeby ołtarza pisaliśmy w kwietniu. Prałat uważał wówczas, że odkrywki powinno sfinansować państwo, które następnie przekaże mu jantar. Do dzisiaj nie dostał koncesji, ale w bazylice powstał już fragment dzieła – wizerunek Matki Boskiej w centralnej części ołtarza.

  Potwierdzam, że premier chciałby pomóc w realizacji ołtarza – powiedział nam w niedzielę wojewoda Jan Ryszard Kurylczyk. – Ja również chciałbym, ale muszę trzymać się przepisów prawa.

  Kurylczyk wymienia warunki, pod jakimi Jankowski dostanie koncesję: miejsca odkrywek będą uzgodnione z właścicielami terenu wydobyciem będzie kierował geolog ksiądz zapewni finansowanie przedsięwzięcia po zakończeniu wydobycia zrekultywuje teren.

  Jak dotąd ksiądz Jankowski jedynie pozyskał do współpracy geologa z uprawnieniami. W poniedziałek, na polecenie wojewody, spotka się on z geologiem wojewódzkim, żeby przyspieszyć proces nadania prałatowi św. Brygidy koncesji na wydobycie bursztynu.

  Polubienie

 4. wujcio

  Pomnika nie wolno burzyć. Powinno się tylko pod nim dodać duży podpis: PEDOFIL I GWAŁCICIEL. Efekt byłby lepszy niż rozbiórka.

  Polubienie

  • Polak2

   Wujcio! Wspaniały pomysł. Normalni mieszkańcy Gdańska – do roboty (farba w spreju nie jest droga).

   Polubienie

 5. Wujcio, wyjąłeś mi to z ust, a raczej spod pióra. Zostawić pomnik jak jest, tylko pod tablicą z dotychczasowym napisem umieścić jeszcze jedną, jaką proponujesz. I otoczyć pomnik drutem kolczastym, postawić patrol, żeby Pellowski Grzegorz – kucharz i cukiernik, a nawet właściciel piekarni i dyżurny intelektualista reżimowego Radia Gdańsk, znający się zresztą na wszystkim tak samo chujowo – jak piecze swoje bułki – nie mógł wedrzeć się na chroniony teren i np. zamalować prawdziwego napisu. Pamiętam rok 2007, kiedy wybrzeżowa Gazeta Wyborcza grzała temat upodobań prałata. Te ciągotki były znane od dawna. Może nie wszyscy zgodzą się z moją opinią, że Pellowski piecze chujowe bułki, ale świadków grzechów Jankowskiego jest mnóstwo. Także rodziców gwałconych chłopców, których próbował przekupić darami z paczek itd itp…

  Polubienie

 6. Mieszczka.com

  Komu by tu jeszcze postawić pomnik…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: