EXTRASY powiedzieli

POWIEDZIELI: Stefan Chwin

Stefan Chwin – ur w 1949 r., pisarz, eseista, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Urodzony w 1949. Członek Rady Języka Polskiego przy PAN. Ostatnio wydał esej autobiograficzny „Zwodnicze piękno” i „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”.

„Lud ma inteligencką potęgę smaku gdzieś. Ma swoją własną, opartą na ludowej odmianie piękna, dosadnej i soczystej.(…) Nie wstydź się, że nie jesteś wykształcony, że nie czytasz książek, nie znasz języków… Główny przekaz PiS jest apelem do polskiego lenistwa w sferze ducha. Jesteście OK! Wcale nie musicie się zmieniać! Bo do pięt wam nie dorastają jacyś tam zboczeni Niemcy czy Francuzi! Są to oczywiście brednie, które, niestety, powtarza też człowiek tak wybitny jak Jarosław Marek Rymkiewicz, ale chwytają za polskie serca, więc PiS wygrywa. Nawiasem mówiąc, dumny z tego, że nie przeczytał żadnej książki, był też Lech Wałęsa, którego PiS aktualnie mocno tępi”.

„W Polsce nie ma żadnego Boga. W Polsce jest Jezus ukrzyżowany, Jezus nieszczęśliwy, Jezus płaczący nad Polską, wiecznie troszczący się o Polskę, Jezus, który – jak można co roku oglądać w tysiącu szopek – urodził się w Zakopanem, był Polakiem, Matka Boska była Polką, oboje mówili po polsku, ona została w policzek zraniona szablą okrutnego wroga Polski Tatara…”

Dzieciątko Jezus urodziło się w Polsce, w Zakopanem. Ponieważ nie znano wtedy badań prenatalnych, przyszło na świat i przeżyło. Przynajmniej do czasu…

1 komentarz dotyczący “POWIEDZIELI: Stefan Chwin

  1. Maria Magdalena

    Protestuje, mój gach nie był góralem!

    Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: