HISTORIA

Powstańczy dylemat chłodnego (z konieczności) patrioty

Mam coraz poważniejszy dylemat z Powstaniem Warszawskim. Powiem szczerze, że odechciewa mi się „pamiętać”. A odechciewa mi się pamietać dlatego, że powstanie zostało praktycznie zawłaszczone przez pisowskich propagandystów i środowiska narodowo-faszystowskie.

To oni robią wszystko, by udowodnić i pokazać innym, że to jest ich powstanie, ich rocznica i ich bohaterowie. I albo to – nomen omen – „święto” obchodzimy wedle ich scenariusza i przestrzegamy ich standardów, albo wara.

Nie wiem jak wam, ale mnie ten scenariusz kompletnie nie odpowiada.

Tak jak i nie odpowiada mi automatyczne już dziś zrównywanie powstańców z żołnierzami wyklętymi, co jest hucpą niesłuchaną wprost. Powstańcy, wedle mej wiedzy, nie mordowali raczej tych z których poglądami się nie zgadzali i nie polowali po bramach i ulicach na żydów i osobistych wrogów dowódcy. Może to szczegół, ale dla mnie szczegół niezmiernie istotny.

Natomiast co do istoty tego „świętowania”…

Jestem oczywiście chłodnym zwolennikiem (lub jak wolicie gorącym przeciwnikiem) czczenia, świętowania i podnoszenia pod niebiosa totalnych klęsk. Jestem przeciwnikiem świętowania tych klęsk i nieszczęść z udziałem rac, dymów i petard, czyli elementów „kultury” kibolskiej.

Nie podoba mi się, że głównymi celebrantami i bohaterami mediów jedynie dziś słusznych, są panowie Brudziński, Jaki i – cóż za zaskoczenie – Mike Tyson, czyli bandyta, psychol i muzułmanin, czyli z założenie wydawałoby się wróg narodowców numer jeden, a to że przy okazji czarny to tylko dodatkowa porcja pieprzu.

Nie podoba mi się bezrefleksyjny zachwyt nad powstaniem, bo nie ma powodu zachwycać się zbrodnią popełnioną na ludziach, zazwyczaj młodych, naiwnych i totalnie zmanipulowanych. I jeśli tym młodym i naiwnym, tym bezsensownie wrobionym w powstanie należy się szacunek i pamięć, to tym, którzy to wszystko wywołali należy się potępienie po wsze czasy. To oni rękoma Niemców wymordowali dziesiątki tysięcy powstańców i mieszkańców tego miasta.

Puenta:
Scena z patriotą prawaczkiem zanotowana na jednej z ulic Warszawy:
– cześć i chwała bohaterom!
– ej prawaczku, wymień chociaż kilku powstańców, ale tak bez pomocy googelka.
– tak z głowy?
– Tak, z głowy… I co nic, pustka, to chociaż datę zakończenia powstania podaj
– spierdalaj lewaku. (R)

7 odpowiedzi »

  1. Jedynym zwycięzcą Powstania był Stalin, który dzięki genialnie perfidnej prowokacji oczyścił Warszawę niemieckimi rękami.

    • Podaj szczegóły, ciekaw jestem tej „prowokacji”. Czy kilkuset poległych berlingowców to ta prowokacja? Przecież decyzję u rozpoczęciu powstania podjął niejaki „Monter” po zwiadzie rowerowym na Pradze. Swoją ulicę ma w Rembertowie. Mieszkańcom Rembertowa gratuluję.

  2. Gówniarze depczą buciorami ulice, które spływały krwią młodych Powstańców i tysięcy mordowanych Warszawiaków…Słów brakuje, ale wyznam, że od kilku lat staram się tego obrzydlistwa nie oglądać…poczynając od oficjalnych, dętych uroczystości po brunatne „gry i zabawy ludu wolskiego”…

  3. Wielce Szanowny Jahu !!! Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !!!
    Mam zbliżone do Twoich – poglądy na temat celebry urządzanej z okazji kolejnych rocznic Powstania. Jesteśmy chyba jedynym narodem w Europie, który tak zaciekle czci własne klęski, bo trudno Powstanie nazwać – sukcesem. To była największa klęska militarna i polityczna – nie tylko w dziejach Polski. A niektóre „orły” nadal stroszą pióra – wmawiając ciemnocie, że tak było trzeba. Wprawdzie tegoroczna celebra, była jak gdyby trochę skromniejsza, po wpadkach – kiedy to „pan Antoś” chciał połączyć obchody związane z Powstaniem – z rocznicą „katastrofy smoleńskiej”. To dopiero było ohydne. Tak „na marginesie” – zajrzyj do historii – po każdym polskim powstaniu – Polska malała. Znaczyło by to, że absolutnie nie mamy specjalistów od powstań, zaś w nadmiarze mamy specjalistów „od chciejstwa”.

    • Jahu ! Dodam jeszcze tylko, że pewien „wybitny uczony” z IPN-u twierdzi obecnie, ze dzięki Powstaniu – Polacy uratowali miliony Niemców, bo powstrzymali Rosjan „na linii Wisły” i w ten sposób uniemożliwili im dotarcie – w podboju Niemiec – do Renu. To dopiero jest „rewelacja” – coooo ????

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.