EXTRASY

POWIEDZIELI: Andrzej Saramonowicz

Andrzej Saramonowicz – scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz oraz dramaturg. Twórca popularnych komedii: Testosteron, Lejdis i Idealny facet dla mojej dziewczyny. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich. Rocznik 1965.

Jako zapalonemu kibicowi było mi przykro, bo widziałem źle grającą drużynę. Było mi przykro jako Polakowi, bo chciałem wygranej, a z nią święta. Jednakże jako obserwator życia społeczno-politycznego, który wie, jak bardzo PiS-owscy propagandyści pragnęli przekuć sukces sportowy w pozasportowe dmuchanie narodowego balonu, czuję, że szybkie odpadnięcie z mistrzostw czegoś Polakom oszczędziło. Tej blagi, że od czasu, kiedy ludzie Kaczyńskiego przejęli Polskę, czuwa nad nią jakiś opiekuńczy Bóg. I że wstaliśmy z kolan, na które rzuciły nas liberalizm, permisywizm i świeckość zdradzieckich elit. (…) 

Piłkarze mieli być wyobrażeniem Polaków o sobie samych. Mieli pokazać światu, „jak zwyciężać mamy”. Każde ich zwycięstwo miało potwierdzać naszą lepszość. Tymczasem ujawnili naszą gorszość. Szykowano się na zdobycie Moskwy, a tymczasem okazało się, że piłkarze są tak słabi, jak słabe są nasze podstawy, by uważać się za mocarstwo. Niczym w bajce Andersena naród okazał się nagim królem, któremu oszust wmówił, że ma piękne szaty, a który jedynie świecił tyłkiem Potraktujmy rosyjski mundial jako psychoterapię dla tego organizmu, co dumnie nazywa się narodem, a co ja bym raczej określił jako narodowy tłum.

1 odpowiedź »

  1. Dobrze ze jeszcze nie okrzyknięto ich „zdrajcami narodowej sprawy” I prześwietlono w IPN ich rodziców.Ale nic straconego

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.