EXTRASY powiedzieli

Powiedzieli: Artur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer  – urodzony w Gdańsku w 1788 roku, zmarły we Frankfurcie ad Menem w roku 1860. NIemiecki filozof, przedstawiciel tak zwanego pesymizmu w filozofii. Według niego świat  zewnętrzny istnieje tylko jako wyobrażenie.

Najmniej wartościowym rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić rękami i nogami wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują.

 

 

2 komentarze dotyczące “Powiedzieli: Artur Schopenhauer

 1. ach to od tego Pana, John Lennon czerpał inspiracje do ” Imagine”: ..
  ” Imagine there’s no countries
  It isn’t hard to do
  Nothing to kill or die for
  And no religion too
  Imagine all the people living life in peace, you”…

  Polubienie

 2. psychiatra macierewicza

  a co będzie jakiś szwab, pewnie w dodatku żyd i mason się wymądrzał, pislamski naród swoje wie. niemiec chce w polakach dumę narodową stłamsić, żeby zniszczyć naród. a ePISkopat przestrzegał przed takimi szatanami

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: