ŻYCIE

Kawałki życia: Eksmisja marszałka i podobne głupstwa

Na Wawelu rewolucja. Sarkofag Piłsudskiego przeniesiono do pomieszczenia, gdzie stoi sarkofag Kaczyńskich. Manewry są bardzo podejrzane, bo podejrzana jest cała ta „dobra zmiana”, bez opamiętania rozpychająca się po Wawelu i jego kryptach. TVP mówi, że to nic wielkiego, ot czasowa przeprowadzka, żeby wypicować kryptę w której pan marszałek do tej pory rezydował. Tylko kto normalny w tym kraju wierzy w to co mówi TVP? Jest nawet takie powiedzenie, że kiedy chcemy powiedzieć, że coś jest kłamliwe i zmanipulowane – mówimy „Prawdziwe jak wiadomości w TVP”. Czyli co, krypta marszałka jeśli jest glancowana na wysoki połysk, to być może nie dla marszałka, tylko dla rodziny królewskiej z Żoliborza. Ostatecznie Jarosław też się zaraz zawinie i co… w ogródku ma leżeć? A ta miejscówka w Krakowie całkiem całkiem, nielicha jest.

A teraz serial o głupkach. Biskup Jędraszewski, nieformalny kapelan „dobrej zmiany” i czołowy przedstawiciel kościelnej palanterii, nie zacznie się onanizować nim nie pochwali jakiś poczynań PiS. Im głupsze tym lepsze, tym bardziej przez pana Jędraszewskiego wychwalane. Kiedy zaś się nie onanizuje, to poucza. Oto jego słowo na minioną już szczęśliwie Wielkanoc: „Chrześcijanin nie może dać się zmiażdżyć przez codzienność”. Niestety przykry wniosek się nasuwa… Obserwując bowiem to co wyczynia Jędraszewski i jak bardzo bredzi, jestem wręcz pewien, że w straszny i nieodwracalny sposób zmiażdżyła go ta rzeczywistość. Wiemy że jest ślepy, żeby jeszcze chciał milczeć!

Oficer pisbatalionu egzekucyjnego i komisarz ludowy Suski, nader często się teraz wypowiada, co wskazywało by, iż mamy do czynienia z wybitnym intelektualistą (on sam jest o tym przekonany), wysuniętym przez partię na pierwszą linię frontu. Niemiłosiernie chłosta przeciwników, wrogów sprowadza do parteru. „Prezydent Duda poszedł ścieżką Lecha Wałęsy, jest za, a nawet przeciw. Broń w postaci veta, to taka broń atomowa. Jeśli prezydent ją wykorzystuje, to nie jest to dobre” – to fragment jego ostatniej fraszki. Ponieważ szkoda mi czasu na pastwienie się na tym powszechnie znanym tuzem intelektu, poprzestanę na lajtowym w sumie stwierdzeniu, że pan Marek zna się na technikach teatralnych i nawet ktoś taki jak prezydent Duda jest w stanie polubić jego wypowiedzi.

A teraz Stanisław Pięta. Znacie tego gagatka? Znacie na bank! Nota bene stare powiedzenie „głupi jak pięta”, w konfrontacji z tą Piętą, traci swój pierwotny sens. Otóż ta Pięta na łamach zawsze przychylnej mu Frondy zadaje retoryczne pytanie: „Jak długo w Polsce będą działać rosyjscy szpiedzy?” To oczywisty idiotyzm, bo o takie sprawy nie należy pytać przygłupów z Frondy, tylko ludzi zorientowanych. Pierwszy adres pod który winien się zgłosić, to bez wątpienia Antoś Macierewicz, którego związki z ruską mafią a także wywiadem nie są zdaje się szczególną tajemnicą, a nawet zostały dość szeroko i dokładnie opisane (choćby przez Piątka). Wie dużo, zna wielu, udzieli z pewnością kompetentnej i kwiecistej odpowiedzi.

Reżyser (a jakże) Rafał Wieczyński, przystąpił do realizacji filmu fabularnego o rodzinie Ulmów (tytuł roboczy „Spójrz mi w oczy„). To o przedstawicielach tej mikroskopijnej części Polaków, którzy Żydom podali rękę i zapłacili za to życiem. „Będzie to film adresowany do publiczności zarówno polskiej, jak i międzynarodowej. Będziemy trzymać się faktów historycznych, ale poprowadzą nas po nich charaktery i emocje bohaterów” – mówi reżyser. Niepokojąca jest nieco ta wypowiedź. Bo jeżeli owe „trzymanie się faktów”, będzie mieściło się w standardach „nowej polityki historycznej” rządu PiS, to jest szansa, że powstanie arcydzieło dorównujące wielkością i genialnością freskowi narodowemu pod tytułem „Smoleńsk”. Obsada jest na razie tajemnicą, a szkoda, bo mnie interesuje szczególnie, kto zagra policjanta Lesia, który wydał Ulmów a potem wraz z kolegami obrabował ich dom. To kluczowa postać w tym filmie, prawie tak kluczowa jak generał Błasik w „Smoleńsku”. (r)

3 komentarze dotyczące “Kawałki życia: Eksmisja marszałka i podobne głupstwa

 1. Anonim

  Z „tfurczościom” R.Wieczynskiego mozna było zapoznac sie przy okazji filmu o Popiełuszce. Reżyser nurtu bogojczyznianego, apologeta idiotów. Mam pewnosc, ze zanim film ujrzy premiere, bedzie miał – wzorem Popiełuszki – setki a moze nawet tysiące prapremier w parafiach, takze poza Polską, mysle tu o pisowskim Podhalu bis wChicago na przykład, gdzie za każde wejscie na pokaz do prywatnej kieszeni bedzie szanowna malzonka wielkiego rezysera zwana producentką kasowac po „co łaska”, ale nie mniej niz 20 USD. FIlm bedzie miał tyle wspolnego z prawdą, ze bedzie sie zgadzało nazwisko Ulmow i to wystarczy. Smolensk chociaz luzno nawiązywał do wydarzen związanych z samolotem, ale historia Ulmow -raczej tylko przypadkowo zetknie sie z miejscem wydarzen i nazwiskiem rodziny. Wieczynski skłamałby nawet przy realizacji Bolka i Lolka. Katobałwan po prostu, bez osiągniec.

  Polubienie

 2. wamark

  à propos remontu w krypcie. Widzę tam specjalnie przygotowany katafalk pod trumnę Marszałka, że specjalnie?, to widać po podcięciach, świetnie dopasowane do poziomów podłóg i stopni.
  I teraz powstają 2 pytania.
  Pierwsze: czy to za sprawą wyjątkowego szacunku dla Marszałka wykonano taki katafalk na czas remontu?
  Drugie: czy to może nowe miejsce spoczynku Marszałka?
  A do krypty zostanie wprowadzone to monstrum, które może pomieścić nie tylko dwie obecne tam trumny.
  Mam nadzieję że to pierwsze. Ale kto to wie…
  Czyżby została zawarty kolejny deal kartofla z kapciowym?
  Czyżby kartofel szykował się na sadzenie?
  To dające dużo do myślenia zdjęcie :}

  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. wamark

  korekta: został zawarty

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: