POLITYKA

Mieszkańcy walczą z nowymi nazwami ulic

Można? Można! I bardzo mi się ten pomysł podoba. Gdańsk pokazał, jak zakpić z debilnej władzy, przemocą narzucającej mieszkańcom niechcianych patronów.

◊ ◊

Nie minęły nawet 24 godziny, kiedy pieczołowicie i nabożnie wieszane (acz bez apelu smoleńskiego) nowe tablice z nową nazwą ulicy – Kaczyńskiego zamiast Dąbrowszczaków – zostały najzwyczajniej w świecie zaklejone taśmą. „To jest prywatny folwarkiem pana Kaczyńskiego i jego usłużnej hołoty i nie będą sobie wieszali co chcą. Kaczyński może sobie wieszcza co mu się podoba co najwyżej na swojej wilii” – argumentują mieszkańcy.

Autor całego zamieszanie wcale nie kryje kim jest i nie boi się konsekwencji.

„Nie mam kominiarki, podpisuję się pod tym imieniem i nazwiskiem. Miałem nawet ze sobą dowód osobisty. Nie niszczę mienia, tylko zasłaniam. Bo nie podoba mi się treść” 

Ciekawy będzie dalszy rozwój sytuacji, czyli jak mniemam akcja „odklejania” Kaczyńskiego, a w odwecie słuszna akcja jego ponownego „zaklejania”. Na razie policja w ekspresowym tempie zatrzymała Krzysztofa Adamskiego, postawiła mu zarzut „zniszczenia mienia”, co nie jest oczywiście prawdą i zwolniła do domu. Teraz sprawcą „kryminalnego czynu” zajmie się sąd, pytanie tylko, czy ten jeszcze niezależny i niezawisły, czy może już ziobrowy. Sprawa jest żywo omawiana w kilku facebookowych grupach, m.in. „Dawne Przymorze” i w wydarzeniu „Nie dla ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku”.

Co ciekawe, kiedy młodemu Tuskowi wybito szyby, to dokładnie ta sama policja, miesiącami nie potrafiła dotrzeć do nagrań monitoringu i rozpoznać sprawców, mimo że stali w pełnym świetle, z uśmiechniętym do kamery ryjem. No jacyś tacy bezradni byli wtedy ci policjanci.

Teraz wszystko poszło migusiem, dosłownie w pół doby. Zuchy po prostu! Najwidoczniej policja w ten sposób usiłuje zapracować na swoją dobrą opinię i sympatię społeczeństwa. I nie przeszkadza im w tym przebieranka w pisowskie mundury Policji Obywatelskiej.

Nie będę pewnie jakimś jasnowidzem jeśli powiem, że za chwilę ulica Dąbrowszczaków (upssss… Kaczora znaczy się), będzie zdecydowanie najbezpieczniejszą ulicą w Gdański, bo na bank Zieliński do pilnowania tabliczek ze świętym patronem, ściągnie psiarnie z połowy Polski. Chłopaki na chwilę przerwą produkcję konfetti i zajmą się czymś bardziej jednak odpowiedzialnym.

Ale czy wszystko upilnują? Pamiętajmy, że w tymże Gdańsku jest jeszcze parę innych ulic do zaklejenia a pomysłowość mieszkańców  pewnie nie zna granic. Bo 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego i dla jego uczczenia, piswojewoda Dariusz Drelich ogłosił swój stan wojenny z miastem i społeczeństwem. W tym dniu bowiem ul. Wassowskiego zmienił na ul. Anny Walentynowicz, ul. Buczka – na ul. Jana Styp-Rekowskiego, ul. Sołdka – na ul. Kazimierza Szołocha, ul. Pstrowskiego – na ul. Henryka Lenarciaka, ul. Kruczkowskiego na ul. Ignacego Matuszewskiego, ul. Zubrzyckiego na ul. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, a ul. Dąbrowszczaków na ul. Lecha Kaczyńskiego. Jeśli więc rozpocznie się akcja zaklejania, na szerszą skalę i jeśli przykład z Wolnego Miasta Gdańska wezmą inne miasta, to Zieliński z psiarnią za chuja tego nie ogarnie i nie upilnuje.

A póki co z całego tego zamieszania, dwa przynajmniej płyną wnioski.

Ten pierwszy, to taki, że w dziele metodycznego i niezwykle jak się okazuje skutecznego obrzydzania postaci Lecha Kaczyńskiego PiS ma olbrzymie zasługi i nikt już nigdy pewnie go w tym nie pokona. Nawet za 20 lat Kaczyński będzie postacią znienawidzoną.

Ten drugi z kolei wniosek, jest taki, że można a nawet trzeba protestować, na wszelkie możliwe sposoby i okazywać swój stosunek, w tym wzgardę, do przemocą narzucanych rozwiązań. Trzeba wyrażać swoją wolę i niezadowolenie, tak jednak by nie niszczyć mienia. Oczywiście, że nowa nazwa z woli tymczasowej władzy, pewnie jakoś przetrwa, ale zostanie też kompletnie ośmieszona i skompromitowana. W oczekiwaniu na dalsze ewentualne przypadki obywatelskiego przywracania nazw ulic, przypominam, że miasta są nasze. (r)

1 komentarz dotyczący “Mieszkańcy walczą z nowymi nazwami ulic

  1. Jarucha

    Skurwieli z PiS wtępimy!

    Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: