SZUM&POCHODNE

Falsyfikacja

Nowa polityka historyczna w pigułce. Warto zwrócić uwagę na poniższe fragmenty definiujące istotę nowego polskiego szaleństwa. Analizy na łamach ”Polityki” podjeli się panowie Mariusz Janicki i Wiesław Władyka.

◊ ◊ ◊ 

¤ „By zwycięstwa wyborcze PiS nie jawiły się jako przypadkowe, poddane demokratycznej huśtawce, a były wyrazem dziejowej sprawiedliwości, należy je – jak oczekuje władza – widzieć właśnie w tej perspektywie, czyli dziejów. Ma powstać wrażenie, że gdyby powstańcy styczniowi i warszawscy, żołnierze wyklęci i ci z Pierwszej Brygady mieli sposobność, głosowaliby na PiS. Bo obóz „nowej zmiany” ma się wywodzić z głębokiej tradycji walk niepodległościowych, z bohaterskich czynów powstańczych. Nawiązywać do najwspanialszych dokonań polskiej historii, do dumy i godności narodowej. Tu horyzont nie ma granic, jako że te wspaniałe wartości i czyny można odnaleźć już u zarania polskości. PiS czuje się dziedzicem i kontynuatorem tego dorobku, jest z niego dumny”.

◊ ◊ ◊

¤ „…bieżące „potrzeby” służą nakręcaniu atmosfery zagrożenia, wzmacniają poczucie krzywdy, pozwalają prezentować Polskę jako zdaną wyłącznie na siebie. Cechą polskich (a dokładnie prawicowych) pretensji jest przede wszystkim wystawienie własnych rachunków strat, pretensji i żądań, z zasadniczą niechęcią do wsłuchiwania się w głosy stron przeciwnych. W efekcie polityka historyczna inspirowana przez PiS zaczyna zastępować politykę zagraniczną, stąd żądanie reparacji od Niemców, wiązanie katastrofy smoleńskiej ze zbrodnią katyńską, wymaganie, aby Ukraina wyrzekła się Bandery, przypominanie Francuzom, że słabo się spisali po wybuchu II wojny, więc niech teraz nie pouczają itp”.

◊ ◊ ◊

¤ „..jest III RP, Polska zdradzona, bękarcia, skorumpowana, oddana w pacht „Bolkowi” (z wstydliwym przemilczaniem roli braci bliźniaków w operacji doprowadzania do obrad Okrągłego Stołu, a potem Lecha Wałęsy do prezydentury), postkomunistom, najpierw tym wywodzącym się z komuny, a później kryptokomunistom lub tym, którzy się nimi stali, jak np. Donald Tusk. Ta opowieść ma wiele odsłon, nasila się właściwie bez przerwy od początku tego stulecia, gdy pojawiła się koncepcja IV RP, w ideologii i w praktyce. (…) Ta konstrukcja pozwala zdyskredytować właściwie każdego konkurenta politycznego, wpisać jego działania w grzechy i zbrodnie III RP. (…) Pozwala też wpajać w masową wyobraźnię tezę o jedynie słusznym prawie do sprawowania władzy dla formacji, która od zawsze miała rację, nawet wtedy, gdy jej jeszcze nie było”.

◊ ◊ ◊

¤ „Jakże starano się rok temu, żeby zapomnieć polski Październik 1956 jako wydarzenie „lewicowe” z Gomułką jako jego bohaterem. Żeby wyrugować z pamięci i wdzięczności wielkie doświadczenie „rewizjonistyczne”, sygnowane dokonaniami, więzieniami, wymuszonymi emigracjami, represjami takich postaci, jak Kuroń, Modzelewski, Kołakowski, Pomian, Jedlicki, Geremek, potem Michnik i wielu innych. Wszystkie one są zamykane w szufladzie: komuniści, lewacy” (…) Także ludzie, którzy działali i walczyli w PRL, w warunkach politycznie narzuconych i koncesjonowanych, i którzy mimo wszystkich trudności wiele po sobie zostawili, są lekceważeni i pomijani”.

◊ ◊ ◊

¤ „Brak solidnej i uczciwej oceny blasków i cieni II Rzeczpospolitej, a nie sprzyja temu panujący klimat i angelizacja przeszłości, odkłada się jako niezrozumienie wielu fenomenów trwania historycznego. Przecież we wspomnianych latach 30. ujawniły się zjawiska i fenomeny, których recydywę widzimy dzisiaj w narastającej fali nacjonalizmu, w tolerowaniu przez władze zachowań i wezwań rasistowskich, w pogłębiającej się zimnej wojnie domowej i szerzeniu nienawiści do swoich i do obcych”.

◊ ◊ ◊

¤ „Jeśli za czasów PRL władzy nie udała się adaptacja historii do ideologicznych potrzeb, zdumiewa wiara PiS, że uda się to w epoce rozwiniętej, multimedialnej komunikacji”.

◊ ◊ ◊

%d blogerów lubi to: