EXTRASY KULTURA&MEDIA

Stasiuk: Gorsi nie wpędzają nas w kompleksy

Swego rodzaju misją tego bloga jest między innymi, acz z rzadka, promowanie i nagłaśnianie wypowiedzi osób znanych i szanowanych, których samych w sobie promować nie trzeba, ale trzeba robić wszystko, by opinie które formułują przedostawały się do tak zwanej opinii publicznej. Dlatego, że są z nami i że myślą i diagnozują rzeczywistość mniej więcej tak samo jak my.

Tak wiem, w kraju gdzie ponad 60 procent ludzi od dłuższego czasu, nie przeczytało jakiejkolwiek książki, nazwisko Stasiuk kompletnie nic nie mówi, jest co najwyżej pusto brzmiącą zbitką kilku głosek. Ale są takie niedobitki którym jednak coś mówi. Jutro po statystykach zorientujemy się ilu takich jest.

STASIUK O RUCHU OBYWATELE RP: 

„Kiedyś, wiele księżyców temu, byłem skromnym uczestnikiem ruchu Wolność i Pokój i zostało mi przywiązanie do marginalnych inicjatyw, które jednak zmieniają rzeczywistość. Paradygmat romantyczny, partyzantka, konspiracja, te rzeczy. ORP mi się podobają, bo otwarcie mówią „nie” ludziom, którzy próbują zawłaszczyć, zrabować nam kraj. Ludziom, którzy wypisują certyfikaty polskości. Ja na to jestem czuły, bo ten kraj lubię i chcę w nim żyć. Oraz dać w nim żyć innym. I jak słyszę bełkotliwe, skrzekliwe postękiwania w beznadziejnej polszczyźnie o jakimś ZOMO i gorszym sorcie, to czuję się, jakby ktoś próbował mnie z mojego życia, z mojej polskości, z mojego kraju okraść. A złodzieja to się łapie, rzuca na glebę i czeka, aż psiarnia przyjedzie. ORP to próbuje robić, tyle że na razie żadna psiarnia się nie zjawia”. 

STASIUK O GENIUSZU KACZYŃSKIM: 

„Geniusz? Geniusz resentymentu. To ów geniusz podpowiedział mu, że w każdym społeczeństwie znajduje się grupa ludzi podobnych do niego: ludzi miernych zdolności i wielkich oczekiwań. Ludzi, którzy za swoje wyimaginowane bądź rzeczywiste niepowodzenia zawsze będę obwiniać innych. Ludzi, którzy własne lęki i kompleksy odbierają jako zagrożenia płynące z realnego świata. Z nich stworzył swój żelazny elektorat. Ze swojego kompleksu, nieszczęścia jakiegoś, samotności zrobił coś, co sprawia, że tłumy za nim idą. Bo on należy do tłumu. Powiedział suwerenom, że są w porządku tacy, jacy są, tylko reszta świata ich nie doceniła. A lud lubi takie słowa. Tak samo jak lubi, gdy władza niczego od ludu nie wymaga. Poza oddaniem głosu”.

STASIUK O LUDZIACH DZISIEJSZEJ WŁADZY:

„Przecież oni dobrze wiedzą, że są trochę brzydsi, trochę głupsi, trochę mniej utalentowani, trochę słabiej mówię po polsku. Niby są przy tej władzy, ale jakby nie byli. Niby dużo mogą, ale najważniejszym ich zmartwieniem są podśmichujki, które czyni sobie z nich elektorat negatywny. Tęsknią do jakiegoś prestiżu, autorytetu, a tu ni chu-chu. Bo autorytetu nie zdobywa się w ledwo, ledwo wygranych wyborach ani z nominacji prezesa (…) ale to jest problem współczesnej władzy w ogóle: wybieramy gorszych, żeby nas nie wpędzali w kompleksy. Lepsi zresztą się nie zgłaszają”.

1 komentarz dotyczący “Stasiuk: Gorsi nie wpędzają nas w kompleksy

  1. panimania

    Dlaczego zniknęła możliwość oceny za pomocą gwiazdek? Dałbym sześć i jeszcze trochę…Każdy słowny komentarz wobec tak pięknej polszczyzny będzie cokolwiek koślawy. Diagnoza jak zwykle w punkt.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: