ReadingLIST #58 (Inwazja świętych)

Tekst w czwartkowej Gazecie Wyborczej obrazuje jak Polakom (przynajmniej niektórym) strasznie odjebało. Wręcz chorobliwie. Inwazja wszystkich, często z dupy wziętych świętych stała się faktem i nikt tego trendu nie jest w stanie na razie zatrzymać. Polska zgłupiała do reszty, zinfantylizowała się i stała się niemiłosiernie cuchnącym siedliskiem zabobonu.

Zacznijmy od oświadczenia radnych sejmiku dolnośląskiego, którzy na tapetę wzięli (ile razy można?) tzw. Czarną Madonnę, obozującą w Częstochowie. Tak na marginesie, to wyrażone przez rajców uznanie dla czarnych świadczy pośrednio o braku rasistowskich odruchów wsród tamtejszego społeczeństwa.

„W Trzechsetną Rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Sejmik Województwa Dolnośląskiego [wielkie litery za oryginałem] wyraża najgłębszy szacunek dla roli i znaczenia Sanktuarium Jasnogórskiego. Jasna Góra, jako duchowa stolica, od wieków wpisuje się w dzieje Narodu Polskiego. Jest miejscem kultu religijnego i jednym z fundamentalnych atrybutów tożsamości narodowej, jest miejscem, które odegrało doniosłą rolę w momentach naszej historii”.

Czysta poezja, nieprawdaż?

Nic więc dziwnego, że rezolucja została przyjęta z aplauzem, choć nie przez wszystkich, bowiem sporo jest Polaków, którzy zamiast czarnego woleli by brunatny. Dziwię się nawet, że do dziś nie mamy w zanadrzu jakiejś Brunatnej Madonny, która by w oczywisty sposób wypełniała tę kłująca w oczy lukę pomiędzy czymś co jest białe, a czymś co jest czarne.

Ale owa Czarna Madonna przetrzymywana w zapleśniałych czeluściach klasztoru na tej Jasnej Górze, to tylko wierzchołek góry lodowej, przypadek od lat patologiczny, który już nawet nie bawi tak jak kiedyś bawił bo się zwyczajnie opatrzył.

Nic więc dziwnego, że w wywołanym tu do tablicy dolnośląskim, oprócz Madonny w kolorze schwarz, do miana patronki, opiekunki i symbolu urosła święta Jadwiga. Miejscowi rajcy uczynili ją patronką regionu, nie bacząc, że kobitka ta jest już patronką Piastów Śląskich, samego Śląska, archidiecezji wrocławskiej, diecezji z Görlitz, Berlina, Krakowa, Trzebnicy pod Wrocławiem i jeden ch… wie czego jeszcze. Więc na pierwszy rzut oka widać, że madame Jadzia jest mocno zarobiona i zajęta, a tu nagle jacyś dolnoślązacy dodatkowo jej jeszcze dupsko zawracają i o wstawiennictwo proszą.

Kto wie, może da kobitka radę, acz razi nieco to, że owa Jadwiga jest również (o zgrozo) patronką uchodźców. Biorąc pod uwagę aktualny stosunek obywateli i jaśnie nam panującego rządu do owych uchodźców, oddawanie się teraz pod jej opiekę wygląda na prowokację i gest absolutnie nieprzemyślany. No chyba, że chodzi tu o pokazanie świętej środkowego palca. „Jadwisiu droga i święta, my cię kochamy o wstawiennictwo prosimy, ale ty z tymi swoimi uchodźcami to zbastuj, bo my tu bydła nie chcemy”.

Ale żeby nie poniewierać tutaj tylko dolnośląskiego, to zauważyć trzeba, że polska gminna jak długa i szeroka, na wyścigi szuka świętych, nawet byle jakich, byleby tylko wyrobić się z planem i błysnąć przed biskupem, no i oczywiście pokazać kto tu teraz kurwa wasza mać rządzi. Podobnych inicjatyw są więc setki.

Ξ LOOKNIJ TEŻ TUTAJ: SKANSEN POLSKA. Uwaga, osoby niepewne uczuć mogą się czuć niepewnie!

Cytuję za Gazetą:

”Tylko Jan Paweł II Święty jest Civi Honorario około 400 polskich miast, gmin i województw: od Koszalina po Nowy Targ i od Białegostoku po Wrocław. Miasta honorują też duchownych niższych rangą. Aż sześciu honorowych obywateli z koloratką pod szyją wybrało Jasło na Podkarpaciu. Pięciu – Strzelin na Dolnym Śląsku. Położony nieopodal Strzegom w lipcu tego roku tytuł honorowego obywatela przyznał proboszczowi lokalnej parafii ks. Markowi Żmudzie. W 2015 r. honorowym obywatelem Radomia został ks. Hubert Czuma (…) Również w 2015 r. honorowym obywatelem gminy Sokółka został abp Edward Ozorowski (jest również honorowym obywatelem Białegostoku i Wasilikowa pod Białymstokiem). Przyjaciółka Jana Pawła II Wanda Półtawska jest obywatelką Limanowej i Zakopanego. Biskup Andrzej Suski jest od marca tego roku honorowym malutkiej Chełmży (kujawsko-pomorskie)”.

Można by jeszcze wymieniać dalej, tyle że nawet coś tak całkowicie bezdusznego jak klawiatura ma też swoją wyporność i nieprzekraczalny poziom cierpliwości. Buntuje się skubana! Więc rezygnując z wyliczanki, boldem zaznaczam zasadniczą tezę tego tekstu: Panie i Panowie odjeb polski ma się dobrze. Żyje i się umacnia. Tak nam dopomóż buk, acz pod warunkiem, że w międzyczasie Szyszka wszystkich buków nie zetnie.

Opublikował/a

Tu jest to samo co w gazetach tylko inaczej. Pewne nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane.

8 myśli w temacie “ReadingLIST #58 (Inwazja świętych)

 1. Zupełnie nie rozumiem dlaczego, ale tytułowe zdjęcie przypomniało mi stary dowcip o góralu, który przemycał ze Związku Radzieckiego gipsowe figurki Lenina dla szwagra, który miał strzelnicę.

  Polubienie

 2. Święte Jadwigi mamy dwie: św. Jadwiga Andegaweńska (1373/74-1399) – królowa Polski, żona Jagiełły i
  św. Jadwiga Śląska (Jadwiga von Andechs) (ok. 1178-1243) – księżna śląska, za Henrykiem I Brodatym – stąd zapewne zamieszanie.Nie mam pojęcia która jest od czego. Ale i tak pomysły są idiotyczne.

  Polubienie

 3. W wielu wioskach ustawiono kapliczki upamiętniające nawiedzenie (nomen omen) tejże wioski przez KOPIĘ świętego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

  Podobno doktryna Kościoła uważa, że kopia jest równie cudonośna jak oryginał. Zgaduję, że nie każda kopia nabywa takich właściwości, a tylko te co były odpowiednio opłacone u biskupa.
  Tak czy inaczej, to duże ułatwienie dla wyznawców, którym coraz trudniej było akceptować rąbanie szczątków swoich świętych, na kawałki zwane relikwiami. Teraz wystarczy kopia.

  Polubienie

 4. W Polsce często zaczyna się zauważać taką sytuację:
  – gdy spotkamy innego nieznajomego Polaka na ulicy, w urzędzie, szpitalu czy na spotkaniach towarzyskich w których uczestniczymy, lub
  – gdy chcemy sobie wyrobić pogląd lub opinię na jakiegokolwiek polityka, lekarza czy nauczyciela
  W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POWINNIŚMY odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie aby wiedzieć czy to „Polak-katolik” ?

  Tak dla przemyślenia:
  W Europie zachodniej mają już PROBLEM Z MUZUŁMANIZMEM, a w Polsce zaczynamy mieć PROBLEM Z KATOLICYZMEM – czy tak powinno być ?

  W Polsce prawie wszystko jest zależne od KK co wynika z konkordatu i co powinno zacząć być powodem refleksji i przemyśleń zwykłych obywateli, ponieważ wydaje się, że NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM W POLSCE nie jest polityka tylko religia i konkordat który NAS POLAKÓW DZIELI DOSKONALE !
  (wszystkie religie czyli księża,imamowie,popi itp. w pewien sposób dzielą ludzi na naszych i np.innowierców a przez to skłócając ich, więc pamiętajmy, że tzw. Prawo boskie żadnej religii NIE MOŻE BYĆ WAŻNIEJSZE OD Prawa stanowionego w Parlamentach).

  W polskich warunkach – TYLKO głosować i klikać w internecie to ZDECYDOWANIE ZA MAŁO, dlatego MĄDRZY i WOLNI OD JAKICHKOLWIEK RELIGII ludzie MUSZĄ zacząć tłumaczyć ze zrozumieniem innym ludziom złożoność tego świata czyli zasady działające w ekonomii, gospodarce, polityce, społeczeństwie obywatelskim itp. w innym przypadku ludzie będą szukali odpowiedzi np. w kościele.

  Pamiętajmy, że LAICKIE PAŃSTWO to NIE JEST LIKWIDACJA ŻADNEJ religii i kościołów (jak przeważnie myślą nieświadomie religijni katolicy) TYLKO ROZDZIAŁ KOŚCIOŁA od PAŃSTWA (tak przeważnie myślą wierzący ale nie kościół) !

  DUMNY POLAK – NIEKONIECZNIE KATOLIK !!!
  http://sonda.hanzo.pl/sondy,263814,6SyA.html
  Pokażcie skąd jesteście (wypełnienie sondy zajmie tylko kilka sekund)

  AKTUALNA LICZBA UCZESTNIKÓW:
  2017.11.12. .00:57. – 11.988 osób !!!!!
  2017.10.14. .22:52. – 11.169 osób (pierwsza rocznica)
  2017.08.21. .03:01. – 9.799 osób
  2017.04.24. .07:12. – 7.878 osób
  2016.12.09. .01:06. – 4.800 osób
  2016.10.14. .07:08. – 34 osoby

  PS. Sonda ta jest wyłącznie prywatną inicjatywą.
  Jeśli znowu to widzisz, to proszę nie irytuj się, daj szansę innym (to nie jest SPAM), ale jeśli jesteś np. katolikiem, muzułmaninem itp. – to nie dla Ciebie, sonda ta NIE JEST ATAKIEM NA ŻADNĄ RELIGIĘ żeby była jasność.
  DZIĘKUJĘ ZA UCZESTNICTWO i ZAGŁOSOWANIE !

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.