ŻYCIE

Jak witają się w MON

Jaka forma powitania obowiązuje w Ministerstwie Obrony? Wdawałoby się, że taka normalna, tak jak wszędzie, zwykłe zazwyczaj „dzień dobry”. Ale MON to nie wszędzie, MON to MON. Tamtejsze nasze wiewiórki (oj coraz mniej ich, coraz mniej….) donoszą, że w monowskich gabinetach, korytarzach i toaletach, zupełnie oddolnie, bez przymusu i rozkazów, upowszechnia się coraz bardziej powitanie „niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Tubylcy takiej na przykład Klonowej, doskonale już o tym wiedzą, przybysze czyli goście są zaś przez oficera wprowadzającego instruowani, jaka forma powitania jest obowiązująca.

I tak stawiając się na wezwanie pana ministra i przekraczając próg jego obwieszonego Maryśkami i pachnącego kadzidłem gabinetu, oficer ma obowiązek takiego oto zameldowania się: „Panie ministrze porucznik Kowalski melduje się na rozkaz. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Na co pan minister zwykł odpowiadać: „Na wieki wieków amen. Maryja zawsze dziewica”.

Nie kwestionując prawa co nieco zdziwaczałego pana ministra do równie zdziwaczałych form pozdrawiania, sugerujemy jednak, że tę „dziewicę” to pan minister – zwłaszcza jako osoba świecka – mógłby sobie darować. Bo jaka tam z niej dziewica…?

W legendach takie rzeczy może się i zdarzają, w życiu nigdy. Kobitka urodziła słynnego syna, po drodze parę innych dzieciątek, nie tak już odjechanych jak ten Jezus urodziła, więc to chociażby dowodzi, że dziewicą być nie mogła. Józek (żeby tylko) pukał ją regularnie, wpierw w związku przedmałżeńskim, potem niby małżeńskim, i znajdzie mi przeto ginekologa (Chazan nie wchodzi w grę), który potwierdzi, zaświadczy i przysięgnie, że przy takim regularnym chędożeniu zachowanie dziewictwa jest możliwe. No, nie jest możliwe! Stąd właśnie odzywkę pana ministra i innych bezwiednie ją powtarzających, uważam za rodzaj zupełnie niepotrzebnej ekstrawagancji i marnej postintelektualnej prowokacji. No, ale niech tam… nikt głupiemu zabroni być głupim a wierzącemu wierzącym.

Wspomniane na początku wiewiórki donoszą również, że w innych gabinetach, zasada ta dla zasady też obowiązuje (po co głupio podpaść), ale w wersji bardziej lajtowej. Oficerowie, oficerki i pucybuty witają się więc dziarskim „niech będzie pochwalony”, na co równie dziarsko ktoś im odpowiada „na wieki wieków”.
Oczywiście zdarzają się też tacy, którzy wyskakują ni z gruchy ni z pietruchy ze zwyczajnym laickim i lewackim „dzień dobry”, ale to zazwyczaj ci, którzy są nowi i przez przypadek nie zostali jeszcze uświadomieni, albo ci, którym życie, a zwłaszcza kariera w MON całkowicie zbrzydła.

Analitycy z Klonowej wyliczyli („szczęść boże chłopaki, szczęść boże…”), że dzięki wprowadzeniu nowej, tradycyjnie polskiej i emocjonalnie zaangażowanej formy pozdrawiania się i witania, gotowość bojowa polskiej armii znacząco wzrosła.

 

13 komentarzy dotyczących “Jak witają się w MON

 1. Zwinka

  Boże. No nie wierzę…

  Polubienie

 2. Jezus miał pięciu braci i więcej niż jedną siostrę, bo „siostry” wymieniono w liczbie mnogiej.

  Polubienie

 3. pablobodek

  Pozdrowienie to w jeszcze większym skrócie znane jest mi od lat co najmniej dziesięciu i brzmi – „pochwa” używane też przy pożegnaniu -„ci pa”.
  Ale Szanowny Autorze! Skąd Twoje zdziwienie? Przecież Jezus Ch. i Miriam Józefowa są koronowanymi, uznanymi władcami Polski!
  – „Kościół rządzi partią rządzącą”.
  I tak trzymać. A nawet cztery.

  Polubienie

  • Anonim

   Jak jeszcze nosiłem to smieszne, zielone ubranko, jako stary złośliwiec i jeszcze wiekszy ch…swoich świątobliwych koleżków też witałem pochwą. Żaden nie protestował, a do kościełka i kapelonka brykali aż mi
   ło!

   Polubienie

 4. Mniej zabawne byłoby pozdrowienie: „Niech bedzie pochwalony Jarosław Zbawiciel i Pawłowicz zawsze dziewica.

  Polubienie

  • Asystentka Revelsteina

   Było by równie zabawne a nawet zabawniejsze, tyle że nikt by w to nie uwierzył. 🙂

   Polubienie

 5. Anonim

  W dziewictwo Pawłowicz to chyba by uwierzyli, wystarczy na nią spojrzeć i posłuchać.

  Polubienie

 6. haha …nie zdziwiłoby mni gdyby to była prawda 🙂

  Polubienie

 7. Od 1926 roku członkowie NSDAP używali „Heil Hitler”. PiS czerpie garściami od starszych kolegów.

  Polubienie

 8. Anonim

  nie róbcie ze wszystkich żołnierzy debili wystarczy ze naczelny jest debilem.

  Polubienie

 9. Niech wiecznie trwają idee Solidarności, zrodzone z Kościoła pazerności.

  Polubienie

 10. Pingback: Jak witają się w MON – komp13

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: