POLITYKA

Rozporządzenie. Ma wisieć Kaczyński

To rozporządzenie może nie zmieni w istotny sposób polskiej szkoły (choć mogę się mylić), ale z pewnością wzniesie ją na inny, wyższy poziom moralny. Bo chodzi nie o to, żeby dzieci więcej wiedziały, tylko o to, by więcej widziały, były dumne z tego do jakiej szkoły chodzą i komu to zawdzięczają.

Rozporządzenie ministerstwa zatytułowane „O godny wygląd naszych klas”, reguluje bowiem sprawę niezwykle istotną, tzn. jak ma prezentować się najważniejsza ściana w każdej klasie i w każdej szkole.

I tak – jak czytamy w nieoficjalnie wyszarpanym projekcie – „każda szkoła ze szczególnym zaangażowaniem zadbać powinny o wygląd głównej ściany w klasie. Oprócz tablicy, ma na niej znajdować się symbolika będąca wyrazem szacunku dla państwa i jego najwyższych władz”.

Szczególnie uwagę naszą przykuł fragment opisujący jak to symbole powinny być „centralnie eksponowane” na owej głównej ścianie.

„W centralnym punkcie winien wisieć krzyż będący oznaką naszego przywiązania do tradycji i religii chrześcijańskiej z którą niezmiennie i na trwałe związane są losy narodu polskiego.(…) Niżej po lewej stronie umieszczone powinno być godło Polski, biały orzeł w koronie na czerwonym tle, zaś po stronie prawej portret przywódcy partii, która czyni nieznane dotąd w historii wysiłki, by nasz kraj w pełni odzyskał niepodległość, oraz szacunek innych a Polakom żeby się żyło dostatniej”.

W rozporządzeniu są też inne zapisy drobiazgowo regulujące to co na ścianie może wisieć a co absolutnie wisieć nie powinno. I tak wisieć może gazetka szkolna „dokumentująca najważniejsze momenty z życia klasy, oraz sukcesy kraju będące efektem dobrej zmiany”.
Pod żadnym pozorem na ścianach klas nie powinno się eksponować „jakichkolwiek materiałów propagandowych czy znaków organizacji feministycznych, LGTB czy też materiały promujące agresywny w swej istocie ekologizm”.

Dopuszczalne są też gazetki i gabloty promujące polski wysiłek niepodległościowy, „pod warunkiem skonsultowania treści z nauczycielem historii lub w szczególnych przypadkach z przedstawicielem IPN. Nie ma mowy i nie ma zgody na eksponowanie elementów kultur i mód „obcych naszej tradycji i moralnie niedopuszczalnych”.

Pracownica biura prasowego ministerstwa pytany o to czy treść rozporządzenia była z kimś konsultowana odpowiada:

„Zapisy rozporządzenia są dość standardowe i nie widzieliśmy powodu, żeby z kimkolwiek to konsultować, bo niby co tu konsultować? Dbałość o właściwy wygląd klas, a także właściwy i wyważony przekaz który powinna dostać nasza młodzież, nie jest chyba niczym nagannym, nie jest czymś co łamie demokratyczne standardy i narzuca młodzieży rozwiązania których by oni nie chcieli, lub w jakiś sposób ograniczały ich wolność osobistą. Nic takiego tu nie zachodzi.”

Dużo mniej pochlebnie o zapisach rozporządzenia mówi chcący zachować anonimowość (zrozumiałe) urzędnik ministerstwa

„To jakaś niesłuchana aberracja. Im się już do reszty w głowach pokręciło. Pracuje tu bez mała 20 lat i nie zetknąłem się jeszcze aż z takim natrętnym lizodupstwem. Jak trzeba mieć nie narąbane w głowie żeby coś takiego wymyślić i żeby zmuszać szkoły do wieszania w jednym rzędzie z krzyżem i orłem portretu Kaczyńskiego. Kiedyś, za słusznie minionych czasów, na tej ścianie wisieli Cyrankiewicz z Gomułką.  Jak widać z sukcesem wracamy do zapomnianej już nieco tradycji. Tylko dlaczego nie kazano wieszać Szydło, tego za nic zrozumieć nie mogę”.

No cóż, Szydło będzie wisieć prawdopodobnie gdzie indziej, i w innych okolicznościach, zaś reasumując od września na szkolnej ścianie wisieć będą krzyż, ptak plus pan Kaczyński, tak jak kiedyś wisiał ptak, pan Cyrankiewicz (Jaroszewicz) i pan Gomułka (Gierek). No takie czasy mamy, podobnie jak klimat.

 

70 komentarzy dotyczących “Rozporządzenie. Ma wisieć Kaczyński

 1. Eeee, jaja sobie robisz 😉

  Polubienie

  • Barbro

   Nie sadze, ze Revel robi sobie jaja. Ten nowy wystroj klas wpisuje sie doskonale w polski schemat myslenia o panstwie Krzyz – Ojczyzna – Wodz. A swoja droga, lza sie w oku kreci, gdy historia sie powtarza, choc czesto jako farsa. Bylam w drugiej klasie w szkole w Warszawie i pamietam, ze wtedy „wisieli” Bierut i Rokossowski, a kiedy Bierut umarl, stalismy dumni z czarnymi kokardkami pod jego portretem, choc chyba nie bardzo wiedzielismy, kto zacz i dlaczego, wtedy. W kraju, w ktorym mieszkam teraz, w klasach nie wisi ani krzyz, ani zadne portrety krola i innych tzw rzadzicieli. Taki upadek!

   Polubienie

  • Anna gruszka

   Żarty sobie robicie, czy jak???

   Polubienie

  • Tytuł mnie zmroził. Wiem, że to jaja, ale tak nie można nawet żartować, bo nie wiadomo co obecnie rządzącym wpadnie do łbów. Wieszanie zamieniłbym na chłostę.

   Polubienie

  • Asystentka Revelsteina

   @Piotr Wróbel. Szanowny Panie Piotrze z tekstu jasno wynika że chodzi o wieszanie portretu Prezesa na klasowej ścianie głównej, tej z tablicą. Chodzi więc o pewien skrót myślowy (powieście orła, powieście krzyż, powieście Kaczyńskiego), nie mający nic wspólnego z TYM wieszaniem. Nikt aż tak źle mu nie życzy. Nieustające pozdrowienia od Szefa. 😉

   Polubienie

  • gajowy

   Za moich czasów wisiał Rola Żymierski z Bierutem.Zgadnijcie ile mam lat?

   Polubienie

  • Gajowy, jakieś 75-80 ?

   Polubienie

  • Ja się nie zgadzam by już wieszać Kaczyńskiego. Bez prawomocnego wyroku? Przecież w Polsce nie ma kary śmierci. Trzeba poczekać , aż wyprowadzą Nas z UE.

   Polubienie

  • mrocznysedes

   Mam lepszy pomysł. Najlepiej od razu powiesić Kaczyńskiego na krzyżu i wsadzić mu na głowę ptaka. Tylko skąd wziąć tylu Kaczyńskich żeby starczyło dla wszystkich szkół? Może dla reszty poprzybijać do krzyży całą resztę ekipy pis? 😉

   Polubienie

 2. Andrzej

  Kaczynski w trójkącie z krzyżem i ptakiem… OK… Wraku tylko brak, jako największego dzieła Wodza

  Polubienie

  • Ludzie, bardzo proszę nie straszyć!!! Co prawda mnie już chodzenie do szkół nie grozi, ale na samą myśl o czymś podobnym ciarki przechodzą! Barbro, mamy podobne wspomnienia, też tak stałam na apelu, a ciut wcześniej, gdy umarł Stalin, a jeszcze te okrzyki i skandowania na stadionach – Stalin, Stalin!… Wiesław, Wiesław!…, coś podobnego już się rozlega, a wywoływany wspaniale pomaga wznosić owe okrzyki!!! Nie przypuszczałam, ze dożyję powrotu takich samych czasów!?

   Polubienie

  • Anonim

   Kaczka to też ptak, więc dwa ptaki z krzyżem 😉

   Polubienie

 3. Gustlik

  Tekst: „Ma wisieć Kaczyński” generalnie mi się podoba. Widzę to jednak trochę inaczej niż w Rozporządzeniu …

  Polubienie

 4. I w takim momencie cieszę się,że moje dzieci są już dorosłe,a wnuki dopiero w drodze:)))zanim urosną mam nadzieję ,że wróci normalność do szkół:)

  Polubienie

 5. Mała uwaga portrety Adama Gierka nigdy nie wisiały w klasach ,takie było jego życzenie.

  Polubienie

  • Anonim

   Adama Gierka? a dlaczego miał wisieć?? Jeżeli już to EDWARDA Gierka.

   Polubienie

  • Leon Zawodowiec

   Portrety Adama z pewnością nie wisiały w klasach, ale Edwarda wisiały, przynajmniej w mojej szkole tak było

   Polubienie

  • Anonim

   Adam Gierek był synem Edwarda .

   Polubienie

  • Starzec

   Edwarda, Adam jest jego synem

   Polubienie

  • Anonim

   Edwarda serce, EDWARDA, Adam aż tak bardzo się nie zasłużył – jeszcze 😉

   Polubienie

  • alejajca!

   Edward Gierek też nie wisiał! Pamiętam wszystkich, którzy wisieli. Wisiał Stalin, Marks-Engels-Lenin-Stalin, Bierut, Rokossowski, Cyrankiewicz, Gomułka, Spychalski i (chyba) Jaroszewicz. Gierek nie wisiał!

   Polubienie

  • Adama? Bo Edward wisiał jak najbardziej w czasach mojego szkolnego dzieciństwa

   Polubienie

  • Anonim

   tylko ktoś pomylił imiona, chyba chodziło o EDWARDA Gierka a nie o ADAMA ???????

   Polubienie

 6. Debilizm……

  Polubienie

 7. Anonim

  To chyba fejk jakiś. Portrety Gomułki i Cyrankiewicza to owszem wisiały po klasach, Gierka już nie. No nie wierzę.

  Polubienie

 8. Kunegunda

  Jedno państwo,jeden naród,jeden wódz!!!gdzie ja to słyszałam???

  Polubienie

  • Kasandra

   W Korei Północnej zapewne ☺

   Polubienie

  • Anonim

   Ein Reich, ein Volk, ein Fuehrer. Rzeczywiście, to już było. Za „moich czasów wisiał Gomułka (towarzysz Wiesław) i Józef Cyrankiewicz, o którym Jeremi Przybora śpiewał „jak to długo tym premierem trzeba być?”

   Polubienie

 9. Anonim

  to chyba kawał

  Polubienie

  • Speerit

   Tež uważam,że powinien wisieć !!!! Pics tak chce -on wyraża wolę suwerena !!!

   Polubienie

 10. Anonim

  Tak.Pamietam,ze wisiały jakies mordy zakazane a myśmy do nich strzelali rozmoczona w ustach bibuła przez rurkę od wiecznego ołówka.Wozna się tylko wściekała bo musiała to czyścić.

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: