KULTURA&MEDIA

Manewr moskiewski. Przypomnienie

Autentycznie zadowolonych, czy wręcz zachwyconych nagłą i niespodziewaną metamorfozą prezydenta, nieustanie należy przestrzegać przed zbytnią naiwnością i leczyć ich z nieuzasadnionego optymizmu. Wszyscy daliśmy nabrać się na prosty, ale skuteczny zabieg zwany „manewrem kremlowskim” albo „moskiewskim”.

Putin już parę razy kilował w ten sposób kontrowersyjne, budzące społeczną niechęć ustawy, by po jakimś czasie już bez sprzeciwów je ponownie uchwalać, tyle że w wersji bardziej light. Efekt: wzburzone tłumy stygną i się uspokajają, opozycja jest rozmiękczona i rozprowadzona a ewentualni niezadowoleni we własnym obozie i tak będą szli rąsia w rąsię z kolegami, bo niby jakie inne wyjście mają.

W naszym polskim, rodzimym wariancie wygląda to wszystko niemal tak samo, dokładnie wedle ruskiego schematu. Opisuje to Wyborcza, więc podaje bez szczególnych skrótów, ku przestrodze i by okiełznać zupełnie nieuzasadniony entuzjazm ze „zwycięstwa”. Przeczytajcie i zapamiętajcie jak was/nas w chuja robią.

<<<   >>>

Plan akcji wygląda tak:

1. Przedstawia się mocno przesadzone projekty ustaw. Wzbudza furię tłumów, ostre reakcje zagranicy itp., itd. Przegłosowuje się je, doprowadzając napięcie do szczytu.

2. Wówczas prezydent wkracza na scenę i wetuje najbardziej złowieszcze ustawy. Opozycja i tłumy w ekstazie. PiS zaskoczony i „zdradzony”. Zagranica już mniej naburmuszona. Pustoszeją ulice, choć Paweł Kasprzak zdziera gardło, by stać. Obóz anty-PiS chucha delikatnie w tlącą się nadzieję na konflikt „na górze” i rozłam w PiS. Naiwni i wielkoduszni gotowi są nawet bronić prezydenta przed jego własnym PiS i budować obóz wokół prezydenta. Część PiS, która wstydzi się Kaczyńskiego, przylega ciasno do Dudy. Z Adriana wykluwa się Andrzej.

3. Duda przedstawia swoje ustawy. W parlamencie PiS je ostro „przyprawia” swoimi poprawkami i przegłosowuje. Są prawie tak samo niszczące dla systemu sprawiedliwości jak te zawetowane, ale to są Dudy projekty i Duda nie będzie SWOICH ustaw blokować.

4. Duda zostaje wykreowany na wewnętrzną opozycję. „Redaktor” Pereira już okrzyknął Dudę w TVPiS jedyną „merytoryczną opozycją”.

5. Do nowych wyborów stają w przyjaznej rywalizacji i koalicji: okołoprezesowy PiS czerstwo-różańcowy – z Antonim i groźną Betti, oraz okołoprezydencki PiS cool-konserwa – z Ziemkiewiczem i „think tankami”.

PiS czerstwo-różańcowy bierze kiboli, rozwodnione ONR-y, nazioli, Pawłowicz i cały obciach, a PiS cool-konserwa tych, co się prezesa wstydzą, są dumni, że Andrzej mówi po angielsku, i wierzą, że można go odchudzić, by znów wyglądał jak Kwaśniewski w kampanii. Ta koalicja sił socjalistycznej „prawicy” wygrywa wybory, Andrzej bierze drugą kadencję i już!

Pytanie ciśnie się na usta: to skąd po wetach to zaskoczenie w PiS, to oburzenie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na „manewr kremlowski” umawia się bardzo wąskie grono. Reszta partii nie musi więc udawać zaskoczenia. Ta reszta jest autentycznie zapowietrzona i wkurzona. Wszystko według planu. Podział jest wkalkulowany w zabieg. 

<<<   >>>

Panie i Panowie, prawda jest więc bolesna acz banalna. Ładują nas wszystkich w tyłek że tak powiem i zacierają ręce. Pamiętajmy o tym przy następnych spacerach nim eksplodujemy radością, że oto coś obaliliśmy, czegoś osiągnęliśmy, lub coś zmieniliśmy. Jak też pamietajmy o 16 prostych w sumie chwytach którymi to i owo skutecznie możemy wyłączyć.

%d blogerów lubi to: