EXTRASY KULTURA&MEDIA ŻYCIE

Matołek z Krakowskiego Przedmieścia

Krótko, bo historia jest krótka, ale ze smaczkiem. Jak doniosły media polskojęzyczne, pani prezydentowa Agata Kornhauser objęła honorowym patronatem festiwal bajek w Pacanowie, ale nie wzruszyło to ministra od kultury Glińskiego, który odmówił wsparcie imprezy ministerialnym groszem. Umyślni od prezydentowej usiłowali interweniować w tej sprawie u Naczelnika, ale ten tylko wzruszył ramionami, a potem dodał, że zadaniem PiS nie jest wspieranie jakichkolwiek bajek, z wyłączeniem oczywiście tej smoleńskiej.

Festiwal w Pacanowie trwa trzy dni, ma długoletnią tradycję a w trakcie jego trwania hucznie świętowane są urodziny jednego z najbardziej znanych bohaterów kreskówek, mianowicie Koziołka Matołka.

Śmiem twierdzić nawet, że sławą swą i popularnością, Pan Koziołek przewyższa samego prezydenta Lecha Aleksandra Kaczyńskiego a i pewnie kolega Wojtyła mu nie podskoczy.

Niestety, ponieważ jesteśmy w tej chwili w epoce dobrej zmiany, to nikt z poważnych ludzi naprawiających w mozole Ojczyznę Naszą Amen, nie będzie sobie łba zawracał jakimś duperelnym Koziołkiem. Tym bardziej, że nic nie wiadomo o jego przeszłości, a w IPN brak jego oświadczenia lustracyjnego.

WNIOSKI:

 • minister nie lubi bajek, zwłaszcza o Koziołku Matołku, bo ma na tym tle ma złe skojarzenia a pewnie i kompleks;
 • minister nie będzie wspierał Koziołka Matołka ponieważ ten nie jest z PiS;
 • minister może sponsorować bajki pod warunkiem wszak, że są to bajki o brzydkim kaczątku, z którego wyrasta piękny, choć nieco karłowaty łabędź (o tej smoleńskiej nie wspominam, bo to oczywistość!);
 • minister zna się na kulturze, acz – tu powtarzam starą, artykułowaną już prawdę – jest to kultura bakterii. Każda inna kultura jest mu zdecydowanie obca;
 • minister wychodzi ze słusznego założenia, że w Polsce Matołek jest już sponsorowany, a w zasadzie sowicie opłacany przez państwo, jest nawet w randzie wicepremiera;
 • no i poza tym, minister nie zna pani Agaty Kornhauser, nie wie kim ona jest i szczerze mówiąc nazwisko tej pani też niewiele mu mówi. Nazwisko Duda z czymś mu się już kojarzy, być może chodzi o kolegę z drugiej strony ulicy, ale przecież nie jednemu psu na imię Burek…

Jeśli chodzi zaś o tak zwane priorytety, to obrazu tego czym zajmuje się i co sponsoruje ministerstwo kultury i dziwactwa narodowego, dopełnia ostatnia, sprzed paru godzin decyzja. Otóż resort którym Matołek kieruje, postanowił dofinansować ważną wystawę „poruszającą istotę ojcostwa”. Owa istota ojcostwa” będzie wyjaśniana – uwaga – „na przykładzie doświadczeń Jana Pawła II”. To, że Wojtyła nastukał sobie dzieci, dodajmy w związkach nieformalnych, a więc z założenia grzesznych, plotkuje się od dawna, teraz ministerstwo oficjalnie owe plotki potwierdza. Choć nie brak takich, którzy są przekonani, że ministerstwu od kultury ojcostwo z jakiś powodów pomyliło się z pedofilią, co mówiąc szczerze nie było by wielkim zaskoczeniem. Bo rzecz w tym proszę Drogiego Państwa, że wewnątrz resortu matołków (acz niekoniecznie koziołków) jest znacznie więcej, o czym z dumą i należną ironią donoszę.

5 komentarzy dotyczących “Matołek z Krakowskiego Przedmieścia

 1. Pan V-premier sam się komentuje. Amen.

  Polubienie

 2. Anonim

  Nie tylko odmówiono wsparcia festiwalowi bajek… Również cofnięto finansowanie muzeum PRL w Krakowie:
  http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/problem-ministra-kultury-z-prlem,11982838/

  Polubienie

 3. to akurat się zgadza

  ” populistyczny blog dla antyinteligentów (im. 22 Lipca) „

  Polubienie

 4. Anna Minc

  No, cóż, przecież muszą być pieniądze na „ważniejsze” cele , takie choćby jak reforma oświaty, ciągle wg rządu niewyjaśniona sprawa katastrofy smoleńskiej, budowanie niemalże w każdym mieście pomników Marii i Lecha Kaczyńskich, a może i Jarosława Kaczyńskiego, kto wie ? Tudzież wielu jeszcze innych równie „znakomitych”, które przyjdą naszym włodarzom do głowy.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: