WIARA

ReadingLIST #1 [To biskupi wyrzucają ludzi z kościoła]

Ksiądz Stanisław Walczak, to misjonarz i proboszcz. To jeden z nielicznych wyjątków dowodzących, że księża czasami bywają normalsami i ludźmi z którymi można znaleźć wspólny język, a nawet się z nimi zgadzać. I to bezdyskusyjnie. Wyznaje zasadę: zawsze „mówić tak, aby każdy mnie zrozumiał bez wysiłku”. Mówi więc jak jest i się tego nie wstydzi. Głosi kazania w USA, Hiszpanii, Polsce. Uwaga, cytowane tu fragmenty nie wszystkim mogą się spodobać. Jeśli więc ktoś jest rozmodloną owcą lub baranem i wełną z rydzykowego mohera, niech daruje sobie tę lekturę.

O polskim kościele

„Nie mogę zrozumieć, że polscy biskupi pozwalają na radio, które zaraz po modlitwie oczernia, jątrzy, zieje nienawiścią. Ale biskupi mówili: „Nie zamykajmy radia, bo mówią pobożnie”. (…) Nie wiem, jakim cudem na czele komisji mającej się przyjrzeć radiu stanął przyjaciel Rydzyka arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. To tak, jakby zrobić kozła zarządcą kapuścianego ogródka”

„Zaprosił mnie na plebanię znajomy proboszcz ze Śląska. Rozmawiamy i nagle słyszę: „Polska dla Polaków, Murzyni do Afryki, Żydzi do Izraela”. Zaniemówiłem. (…) W tej samej parafii odnowiono cmentarz. Rada parafialna uradziła, że trzeba cmentarzowi nadać wyrazisty akcent. Mówią: „Sprowadźmy prochy z Oświęcimia. Ale tylko polskie!”. Nie wiem, chyba chcieli przesypywać przez sito prochy i patrzeć, które polskie, a które obce. Jest w Kościele niezrozumiałe dla mnie przekonanie o wyjątkowości polskiego narodu”

[Polska teologia narodowa] „…to nowy termin, który ma szansę zapisać się na niechlubnych kartach historii Kościoła. (…) Jest ona przesycona nacjonalizmem, ślepym wywyższaniem i umiłowaniem swojego narodu – tak go kocham, że z tej miłości nienawidzę innych”

O Kaczyńskim

„…on nawet nie umie się modlić. Bo nie można stać pod Pałacem Prezydenckim, wyć z nienawiści i mówić: „Modlę się tutaj, a wy mi przeszkadzacie!”. Modlitwa ma być rozmową z Bogiem, twarzą w twarz, a nie manifestacją polityczną”

„Tusk łamie wszystkie zasady unijne – zauważył jeden prorok, a 27 głupców tego nie zauważyło. To najbardziej niebezpieczne zjawisko, kiedy polityk podburza ludzi nie po to, aby budować pokój, tylko po to, aby walczyć z wyimaginowanymi wrogami. PiS naśladuje Kościół z czasów, gdy ten miał władzę świecką i duchową. Rzucanie klątw, wykluczanie, mówienie, kto jest dobrym, a kto złym katolikiem. Stosy też płoną – poprzez pomówienie, oczernianie”

O swojej misji w Afryce (z dedykacją dla biskupa Hosera)

„Byłem świadkiem, jak biskup nastawia jednych przeciwko drugim. I wiem, co się stało w Rwandzie, gdzie Kościół faworyzował katolickich Hutu, a umniejszał niekatolickich Tutsi. Kościelne radiostacje szczuły na siebie plemiona, a potem zarzynano dzieci, kobiety, starców. Wszędzie tam, gdzie Kościół przyczynia się do podziałów, przestaje być Kościołem Chrystusowym”

O tym że do papieża nie dochodzą głosy z Polski

„W Rzymie są przyjaciele Rydzyka i Kaczyńskiego. Wystarczy, że kardynał Zenon Grocholewski szepnie papieżowi przy śniadaniu: „Jacy oni są tam dobrzy”. I papież jest spokojny o Polskę”

O ulubionych praktykach kościoła i miłości bliźniego

„Na mnie po tym wywiadzie rozleje się hejt. Ale mam swoje lata, mieszkam daleko, niemiecki biskup mnie nie zaknebluje – tak jak zrobili tutaj z Bonieckim i Lemańskim. Tym, którzy są na miejscu, trudno krytykować Rydzyka, Episkopat, PiS. Kalkulują i wychodzi im, że lepiej siedzieć cicho. A taki ksiądz Dariusz Oko, doktor katolickiej uczelni, jeździ po kościołach ze swoimi herezjami. Wyliczył, że homoseksualista ma co najmniej pięciuset partnerów w życiu. Nie wiem, jak to liczył! I nie wiem, dlaczego dopuszcza się go nie tylko do ambony, ale i do sal akademickich. To nie laicki model życia, nie prawo do aborcji, nie gender, ale sami księża i biskupi wyrzucają ludzi z Kościoła”

„Ośmielę się powiedzieć, że mamy w Polsce powrót pogaństwa. Poganin to nie jest człowiek, który wierzy w bóstwa, kłania się kamieniom i drzewom. Poganin to człowiek zawistny, zazdrosny, nienawistny, który swoją nienawiścią powoduje w drugim człowieku strach, respekt, obawę. Tyle pogaństwa w narodzie, ilu ludzi przestraszonych”.

4 komentarze dotyczące “ReadingLIST #1 [To biskupi wyrzucają ludzi z kościoła]

 1. darek_lask

  Kolejny po JPII papież nie wie, co się w polskim krk dzieje. Santo subito?

  Polubienie

  • pablobodek

   Stalin też ponoć nie wiedział, że ludziom dzieje się krzywda, że są torturowani i mordowani. Naiwni Rosjanie byli przekonani, że jak ze swoją skargą dotrą do Ojca Narodu, to wszystko się wyjaśni, wróci sprawiedliwość.

   Polubienie

 2. Anonim

  Pierwszy ksiądz który mówi prawdę.

  Polubienie

 3. Anonim

  Najgorsze jest w tym wszystkim, że oni wyznają tylko jedną zasadę „kto nie jest z nami jest przeciwko nam” i musi być zniszczony!

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: