duperele EXTRASY

Kolejny sukces Świątyni Opatrzności Bożej

Cieszy, że szanowany i niezwykle potrzebny plebiscyt na największą maszkarę i architektoniczny wyrzyg roku, znów zdominowały obiekty sakralne. To w sumie żadne zaskoczenie, bo od dłuższego już czasu kościoły to ścisła czołówka budowlanej hucpy i estetycznej tandety.

Plebiscyt oficjalnie nazywa się Makabra Roku, a ja z nieskrywaną satysfakcją donoszę, że ów zaszczytny tytuł Architektonicznej Chujni Roku zdobyła warszawska Świątynia Opatrzności Bożej, przypominająca bardziej nieudolny silos rakiet międzykontynentalnych niźli kościół. Niestety, z cała mocą należy też podkreślić, że opatrzność nie czuwała nad panem architektem (podziwiamy mimo wszystko pana, panie Marku Budzyński), który to gówno zaprojektował.

Wygrana tego bolesnego wrzodu na dupie Warszawy i Mokotowa, do końca nie była pewna, bowiem o laur zwycięzcy zaciekle walczył też – uwaga skomplikowana nazwa – Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu. To też kupa nad kupy, choć ten sakralny klocek postawiony został jakby z nieco mniejszym rozmachem, choć równie wielkim barkiem wyczucia jakiejkolwiek równowagi estetycznej. Czyli jest to gówno od warszawskiej sraczki nieco mniejsze, ale również wyjątkowo smrodliwe. W tym wypadku opaczność wyraźnie opuściła pana Andrzeja Ryczka, absolutnego mistrza obciachu.

Na mój gust owa karuzela Rydzyka () bije na głowę laureata z Mokotowa, ale decyzję ludu głosującego szanuję i kierując się lokalnym patriotyzmem do wiadomości ją przyjmuję. Złoty medal zostaje jednak na naszym i moim rodzimym podwórku!

W tym miejscu skorzystajmy z okazji i serdecznie podziękujmy „liberalnej” przecież Platformie i wszystkim innym po drodze „liberalnym” rządowym ekipom, w tym tej lewicowej od Millera, za ów wspaniały dar, będący odważną wizją, „świeckiego państwa” i konsekwentne wcielanie tej wizji w życie. Warszawa, bez tej świątyni byłaby o wiele bardziej chujowa.

No dobrze ale co dalej?

Nagrodą za tak zaszczytny tytuł Architektonicznej Chujni Roku, powinna być decyzja o natychmiastowym zrównaniu z ziemią tych potworków, by już nigdy nie straszyły i nie rujnowały zdrowia okolicznych mieszkańców. Zróbmy z tego teren zielony, wybieg dla psów, lub boisku do gry w piłkę. Cokolwiek, bo cokolwiek będzie i tak ładniejsze niż ta sakralna kupa.  A jak już trawa to wszystko zarośnie, niewielki kamień postawić trzeba – ku pamięci i ku przestrodze – z upamiętniającą tablicę (wierzący będą mogli składać kwiaty i zapalać znicze).

 

Dla porządku dodam jeszcze, że na trzecie miejsce w Plebiscycie zasłużyła sobie nadbudowa zabytkowej kamienicy na rogu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Pomysł wyjątkowo karkołomny i wykonanie wybitnie brzydkie, ale jeśli o tę szpetotę chodzi, to małe miki i gdzie tam jednak tej wrocławskiej kamienicy do mega kup ze stolicy i z Torunia.

5 komentarzy dotyczących “Kolejny sukces Świątyni Opatrzności Bożej

 1. Szczególarz

  … Pod wpływem krytyki, 23 listopada 2000 roku Fundacja Budowy Świątyni odstąpiła od realizacji projektu Budzyńskiego. Decyzję uzasadniano kosztami planowanego przedsięwzięcia. W lipcu 2001 roku zarząd ogłosił drugi konkurs, tym razem zamknięty, do którego zaproszono siedem zespołów architektonicznych. W warunkach konkursu znalazło się szereg szczegółowych życzeń, aby – między innymi – projektowana świątynia przypominała projekt Jakuba Kubickiego z konkursu z 1791 roku. Po kilku etapach prac konkursowych wybrano projekt zespołu Wojciecha i Lecha Szymborskich. Świątynia zaprojektowana została na planie krzyża greckiego, z czterema wejściami, zwieńczona kopułą z krzyżem. Kolejne jego przetworzenia, wynikłe z dyskusji z zarządem fundacji, doprowadziły do tego, że projekt jest modernistyczną wersją świątyni projektu Kubickiego. …

  (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Opatrzno%C5%9Bci_Bo%C5%BCej_w_Warszawie#Architektura_.C5.9Awi.C4.85tyni_Opatrzno.C5.9Bci_Bo.C5.BCej)

  Polubienie

  • Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
   – godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
   Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki” (Ap 18. 4).

   Polubienie

 2. sierra65

  Makabryła Roku 🙂

  Polubienie

 3. Stanisław

  Gdzie oni zdobędą takie duże pomarańcze, żeby je wyciskać na tym dziele polskiego oszołomstwa?
  No, chyba, że ta dziwaczna konstrukcja, ma symbolizować rolę owiec i baranów, a także zniewolonego państwa…Rolę: wyciskanych z mamony głupków:)
  Stanisław

  Polubienie

 4. Stanisław

  Jakże mikra i niestabilna musi być ich wiara, że ciągle MUSZĄ ją udowadniać, budując takie koszmarne gmachy. Boże, widzisz i nie grzmisz:) Przynajmniej ześlij wielką nogę, żeby można ich skutecznie w dupę kopnąć.
  Stanisław

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: