Prawda oświęcimska, kłamstwo oświęcimskie?

Przyjacielska rozmowa z oświęcimskimi policjantami skłania do oczywistego wniosku, że ściema i przedstawianie wygodnego tylko dla jednej strony scenariusza wypadku to standard. Tak na ogół robią ci, którzy sądzą, że wszystko mogą, bo siła jest po ich stronie. 

Kłamali, ściemniali i mataczyli w przypadku wypadku z Dudą rok temu, nie inaczej jest z rajdem Szmaciarewicza, nie inaczej wydaje się być i teraz.

Jeszcze z chłodnicy opartego o drzewo Audi nie wyleciał cały płyn chłodzący kiedy podano oficjalną i nie podlegającą dyskusji wersję, że to kierowca jakiegoś fiacika jest sprawcą wypadku. Straszą go nawet więzieniem jak nie będzie posłuszny. Oficjalnie wszelkie procedury zostały zachowane a kolumna poruszała się nie szybciej niż… 50 km/h.

Oficjalnie! A mniej oficjalnie? Co mówią niektórzy będący na miejscu policjanci?

Po pierwsze: z winą kierowcy Seicento nikt nie dyskutuje (choć wszyscy wątpią), bo „takie przyszły rozkazy z góry, konkretnie z komendy wojewódzkiej”. Przekaz był jasny: wszystkie wyjaśnienia oficera BOR proszę przyjąć za obowiązujące i zgodne z prawdą. W dalszym postępowaniu należy też kierować się tą zasadą.

Po drugie: nie jest prawdą, że kolumna jechała 50 km na godzinę. Z monitoringu wynika, że w momencie rozpoczęcia manewru Audi mogło mieć na liczniku nawet 100 km/h. Mówi policjant drogówki: „O dużej prędkości świadczą uszkodzenia obu pojazdów oraz odległość na jakie zostało odrzucone Seicento. Jestem policjantem drogowym z długim stażem i potrafię z grubsza ocenić prędkość z jaką przemieszczały się pojazdy. Napewno nie było to 50 km/h”.

Po trzecie: ponieważ są świadkowie, którzy twierdzą, że nie jest prawdą to co głosi oficjalna prawda, więc tym gorzej dla świadków. „…mamy polecenie by tych świadków poddać dodatkowym, drobiazgowym przesłuchaniom”. Sugeruje się iż: „ich zeznania są mało wiarygodne bo są… sprzeczne z zeznaniami oficerów BOR. Powiem tak, nie owijając w bawełnę, mamy zrobić wszystko, aby świadkowie swoje zeznania zmienili i dopasowali do naszej wersji”.

I jeszcze ogólny przekaz który przyszedł z województwa i „został nam przekazany na odprawie. W sprawie wypadku (…) trzymamy się ustalonej i obowiązującej wersji. Mamy nie dyskutować, nie podejmować żadnych działań sprzecznych z interesem państwowym, postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, bo te są zgodne z wola centrali”.

To wersja anonimowych policjantów. Nie jestem oczywiście pewien, czy ta prawda to tylko ich prawdą, czy może wręcz przeciwnie, to prawda która jest prawdą. Natomiast coraz więcej informacji wskazuje na to, że jeśli ktoś tu tu kłamie i tworzy fakty to tylko jedna ze stron. Pytanie tylko która? Jak myślicie, kto łże?

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

4 myśli w temacie “Prawda oświęcimska, kłamstwo oświęcimskie?

 1. cyt.”Mamy nie dyskutować, nie podejmować żadnych działań sprzecznych z interesem państwowym, postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, bo te są zgodne z wola centrali”. To jest straszne! Dlaczego ci ludzie są aż tak zastraszani, że nie potrafią mówić prawdy! Kłamstwa, które mamy od października 2015 roku są dla tej partii na porządku dziennym. Żal mi tych policjantów, boją się stracić pracę, ale ich jednak nie rozumiem. Gdyby większość była uczciwa to prawda byłaby – prawdą. Żaden minister nic by im nie zrobił – trzeba odwagi. Ten chłopak z Fiata jest po prostu zastraszony, przyznał się do winy? Jaka wina – on nic tu nie zawinił.

 2. Rząd łże jak bura suka!
  Gdyby rozczłonkowana kolumna/ jeden samochód z przodu, dwa ok. 50-70m dalej/ , jechała z prędkością dozwoloną, to jest: 50 km/godz. – to prawdopodobnie nie wyprzedziłaby pojazdów jadących prawidłowo.: prawą jezdnią, jednopasmową. Kolumna jechał dużo szybciej, świadek mówił, że w audi, które zderzyło się z drzewem, tył podskoczył ok. 1 m – do góry…
  Kolumna, wyprzedając – jechała pod prąd, wcześniej przekroczyła linie ” podwójną – ciągłą ” !
  Kierowca szydłowej, prawdopodobnie widział, że ” fiacik ” prawidłowo zasygnalizował kierunkowskazem zamiar skrętu w lewo i widząc to, powinien manewr wyprzedzania wstrzymać i przepuścić fiata! Tym bardziej, że kontynuował manewr, na skrzyżowaniu, co jest zabronione.
  Uprzywilejowanie pojazdu polega na niekaraniu za przekroczenie obowiązujących przepisów, ale uprzywilejowany ma OBOWIĄZEK zachowania szczególnej ostrożności… To nie jest ” święta krowa „, nawet jak w środku wozi zadek premierka!
  Mając nagranie z monitoringu, łatwo wyliczyć z jaką prędkością jechała kolumna. To matematyka na poziomie szkoły podstawowej.
  Próba przypisania winy młodemu kierowcy, skomasowana propaganda skierowana – przeciwko niemu, to tragiczne ostrzeżenie: TEMU PAŃSTWU WIERZYĆ NIE MOŻNA !
  Stanisław

 3. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 1 grudnia 2005 r. III KK 151/05
  „Wymóg zachowania szczególnej ostrożności, określony w art. 22 ust. 1 p.r.d., przez zmieniającego kierunek jazdy w lewo, nie obejmuje obowiązku upewnienia się w chwili wykonywania tego manewru, czy nie zajeżdża on drogi nieprawidłowo (z lewej strony) wyprzedzającemu go.” (http://www.tvn24.pl)
  Jeszcze to znalazłem, co może pomóc oskarżonemu już młodemu kierowcy z fiata.

 4. Trafiłem na podobne orzeczenie https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151005000002006_IV_Ka_000104_2014_Uz_2014-03-26_001

  … Kierujący pojazdem, wykonujący manewr zmiany kierunku jazdy prawidłowo (tj. z odpowiednio wczesnym i wyraźnym sygnalizowaniem), ma prawo zakładać, że po pasie ruchu przeznaczonym dla ruchu pojazdów z przeciwnego kierunku nie porusza się pojazd jadący w tym samym kierunku, w którym zdąża skręcający. Mógłby to być tylko pojazd nieprawidłowo wykonujący manewr jego wyprzedzania, co jest zabronione. …

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.