EXTRASY KULTURA&MEDIA

Dyplomy do lustracji

Jeśli wierzyć plotkom, choć z drugiej strony dlaczego by nie wierzyć, przecież plotki są w tej chwili solą życia naszego, to minister Błaszczak błysnął kolejnym pomysłem, który budzi wręcz aplauz. Widać, że gość się rozpędził i nie bardzo wie jak zahamować. Skoro wytropił ubeków niesłusznie biorących emerytury, to czemu by miał nie wytropić inteligentów bezprawnie chełpiących się swym wykształceniem?

Otóż pan minister ponoć forsuje pomysł, że wszyscy ci Polacy którzy czują się naprawdę patriotami i którzy chcą żyć w zgodzie z własnym sumieniem, powinni czym prędzej rzec się dyplomów i idących za tym naukowych tytułów uzyskanych w okresie PRL. A więc zdobytych wtedy, kiedy Polska była zniewolona, kiedy – nie bójmy się tego słowa – Polski praktycznie nie było, a wszystko, łącznie z systemem edukacyjnym, było podporządkowane władzom okupacyjnym. Wraże było!

Dziś zdobyte w tamtym systemie dyplomy nie mają żadnej wartości i posługiwanie się teraz tytułami magisterskimi, doktorskimi, czy profesorskimi, jest nieuprawnione a nawet moralnie naganne. 

Wszyscy, którzy takich dyplomów zrzekną się dobrowolnie, dostaną drugą szansę, tzn. będą mogli ponownie uzyskać odpowiednie dyplomy i stopnie, acz szczegółów jeszcze nie znamy i nie wiemy jak to się będzie odbywało.

Oporni, będą takich tytułów pozbawieni przymusowo i z urzędu, bez szans ich odzyskania, co oznacza również poważne dalsze konsekwencje, choćby dotyczące wysokości emerytur. Bo człowiek de facto bez wykształcenia, nie może pobierać emerytury przynależnej człowiekowi wykształconemu, co jest oczywiście zrozumiałe i nie podlegające dyskusji. Niestety plotka nie precyzuje, czy kasacji będą podlegać też poprzedzające studia matury, ale być może z czasem i to zostanie doprecyzowane.

Pomysł ministra jakkolwiek słuszny i godny szerokiego społecznego poparcia, zwłaszcza na poziomie elektoratu PiS legitymującego się zazwyczaj podstawówką a w ekstremalnych sytuacjach zawodówką, ma pewną istotną słabość, żeby nie powiedzieć wątek autodestrukcyjny.

No, bo Błaszczakowi łatwo rzucać takie pomysły, skoro sam kończył studia w roku 1994 (historia UW), a więc już nie w PRL, tylko w Polsce częściowo wolnej, co prawda nie powstałej jeszcze całkowicie z kolan, ale jednak podnoszącej głowę i śmielej spoglądającej w przyszłość. Jemu nic nie zabiorą, on niczego nie będzie musiał oddawać. Czyli innymi słowy łatwo się strzela, samemu nie stojąc pod ścianą.

best-listopad-1-161130

Ale co ma powiedzieć w tej sytuacji taki prezes Kaczyński, absolwent prawa na uniwerku warszawskim z roku 1971?

Będzie dowodził wami/nami facet po maturze i to ledwo zdanej na trójki? Mając siedem dych na karku nie będzie w stanie skończyć żadnych poważnych studiów, a jeśli nawet skończy to i tak w to nikt nie uwierzy, tak jak i nie nie wierzy, że na sali sejmowej było kworum kiedy przyjmowaliście ważne ustawy, w tym budżet, towarzyszu Błaszczak.

A madame Szydło? Ja wiem, że do udawania premiera wystarczy odrobina talentu, oraz zwykła podstawówka, bo chodzi przecież o udawanie a nie podejmowanie jakichkolwiek decyzji, ale mimo wszystko zawsze lepiej mieć tytuł magistra (etnografia, UJ 1987 – więc podpada lustrację) niż go nie mieć. Poza tym mam duże wątpliwości, że teraz nawet eksternistycznie, była by ona w stanie skoczyć kurs dla szwaczek, a co dopiero jakiekolwiek, w miarę poważne  studia.

A pan Macierewicz, wice szef partii ostatecznie? Też do pilnej resocjalizacji i reedukacji, bo studia historyczne ma skończone (z kłopotami) w roku 1971, czyli w czasie wyjątkowo fatalnym. Po drodze nawet aresztowany krótko w roku 1968, co może byłoby i chwalebne, ale z akt IPN wynika (choć nie ma pewności czy one jeszcze istnieją), że… donosił na kolegów z opozycji. Pisał o tym Friszke, którego Antoś jakoś nie pozwał do sądu, choć odgrażał się że pozwie. Więc wybaczcie, ale w świetle tych faktów magisterka Antoniego w ogóle się nie liczy, a nawet jest okolicznością poważnie go obciążającą!

Na dodatek jeszcze skomplikowany bardzo przypadek pt. Piotr Gliński. On z tych wszystkich tu wymienionych najwięcej ma do stracenia. Po kolei: magisterkę, doktorat oraz profesurę. A sami przyznacie, że profesor komunistycznego chowu to nie jest najlepsza rekomendacja, zwłaszcza na dowodzenie dobrą zmianą w dziedzinie kultury. Nie ma cudów, żeby teraz udało mu się ten wyczyn powtórzyć!

To samo zresztą dotyczy Terleckiego, również profesora (ktoś, kiedyś chyba jednak na głowę upadł), którego gdyby teraz zmusić do powtórzenia czegokolwiek, najprawdopodobniej miałby kłopot z podstawówką. Mózg przeżarty przez dragi i kleje, nie daje już najzwyczajniej rady, co wyraźnie widać w przekazach telewizyjnych, nawet tak obiektywnej stacji jak TVP Info.

Najmniej traci w tym towarzystwie Kuchciński, bo to tylko absolwent Pomaturalnego Studium Ogrodnictwa z roku 1978, a dziś jeszcze nie wiadomo, czy szkoły średnie też będą do powtórzenia.

I nie chodzi tu o to, że wspomnianych wyżej jakoś szczególnie żałuje, czy pochylam się nad ich możliwym parszywym losem ludzi bez wykształcenia. Chodzi raczej o tę budzącą podziw, wyjątkową czujność i pomysłowość pana Błaszczaka, tudzież zdolność do wychodzenia przed szereg. Bo ta jego mołojecka aktywność, zawiera w sobie, potencjalnie samobójczy ładunek. Nie dość, że podetnie gałąź na której oni wszyscy siedzą, to jeszcze zdetonuje granat. No, ale tak to jest z tym Błaszczakiem (choć nie tylko z nim), że prędzej mówi niż myśli, a ponieważ nie myśli, więc tylko mówi.

PODSUMOWANIE: RZĄDZĄ NAMI LUDZIE BEZ WYKSZTAŁCENIA!

5 komentarzy dotyczących “Dyplomy do lustracji

 1. To chyba jakieś jaja są…

  Polubienie

 2. Tego pana trzeciego z kolei, należy pokazywać w szkołach ku przestrodze. Tak będziesz wyglądał w wieku 67 lat, gdy palisz wszelkie narkotyki i popijasz procentami :)Przewidywalna degradacja mózgu, wymalowana na twarzy.:) Podejrzewam naturalny spadek używek:))

  Polubienie

 3. Pingback: Lustracja dyplomów – komp13

 4. Anonim

  zapomnieliscie o uczelni ojca rydzyka tam wszystkie pisiory zdobeda potrzebne tytuly naukowe

  Polubienie

 5. Pierdolisz. Wystarczy, że na jednym nocnym posiedzeniu zmienią ustawę o szkolnictwie wyższym i trybie przyznawania stopni oraz wprowadzą swoich i uzyskają quorum w CKdSSiT. Jednym pociągnięciem przekreślą wszystkie „dokonania naukowe” z okresu słusznie minionego (to może być z przed roku 89 albo po- jak tam się im spodoba) zmuszając wszystkich chętnych do odzyskania utraconej pozycji społecznej do czegoś w rodzaju nostryfikacji. A przywróci się stopieńki i tytuliki tym co trzeba. Słowem za dużo kombinujesz towarzyszu i sam będziesz musiał szukać swego zwiędłego magistra w Izraelu.

  Polubienie

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: