HISTORIA

Na dnie z honorem lec…

Jak to się elegancko, wedle obowiązującego sznytu dziś mówi, „legendarny żołnierz podziemia antykomunistycznego“, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spoczął na Powązkach. Powązki jakoś to zniosą, bo nie jedno już znosić muszą. Parafrazując słowa Ewy Wójciak rzecz można: no i pochowali bandziorka. Wolno mi tak napisać i wolno mi taką mieć opinię i publicznie ją wyrażać, bo jeszcze nie jest to zakazane. Ale za chwilę pewnie będzie. Ot wszystko.

Łupaszka zginał w straszny sposób, ale stare powiedzenie mówi, jakie życie taka śmierć. Nie zginął za niewinność. Jeśli by przyjąć mit o tym kolesiu i jemu podobnych za dobrą monetę, to w zasadzie każdy bandyta zabity przez milicję a potem policję, po doklejeniu mu łatki „narodowowyzwoleńczej“, może być uznany za bohatera i z honorami chowany na Powązkach. Gdyby „Nikosia“ zabiła policja a nie kumpel z roboty, to dziś można by próbować udowodnić, że on te przekręty robił, kradł i napadał w imię walki ze znienawidzonym komunistycznym systemem ekonomicznym. Czyż nie pięknie brzmi?

Skotarczak na sztandary proszę! I koniecznie na Powązki. Kwatera bohaterów czeka!

Zresztą co tu komentować? O Łupaszcze i jego bohaterskich par excellence kolegach pisałem już po wielokroć. Nie ma się co powtarzać. I żeby nie było że mam jakieś uprzedzenia, że wszyscy za tylko ja jeden przeciw, w dzisiejszy wpis wklejam kilka co celniejszych komentarzy. Od razu zaznaczam, że tych bardziej lajtowych, bo inne nie nadają się do powtarzania, nawet przeze mnie.

» Zapytajcie starszych ludzi jak to było. Jak grabił i mordował wsie. Teraz rzeźnik jest bohaterem dobrej zmiany na gorsze.

» …ile jeszcze szałowych imprez przed nami. Przecież nasza ziemia kryje jeszcze tyle kości podobnych „bohaterów”.

» Bandytów chowają z honorami, tych, którzy pacyfikowali wsie. A generał Ścibor-Rylski ma proces lustracyjny (w wieku 99 lat), bo… śmiał wystąpić z kapituły Orderu Orła Białego w 2014 r. Dobra zmiana.

» Przykre. Niezależnie od jego motywów, zrobił rzeczy, których żadnemu uczciwemu człowiekowi robić nie wolno. Ten pogrzeb to policzek dla pomordowanych przez niego dzieci.

» Czy tylko ja mam wrażenie, że to szopka?

» 23 czerwca 1944 roku w zamieszkanej głównie przez Litwinów wsi Dubinki, w wyniku akcji odwetowej oddziału dowodzonego przez Szendzielarza, zabitych zostało 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci. Wśród ofiar znalazła się też Polka Anna Górska z czteroletnim synem

itd… itp… do woli i po sam sufit.

5 komentarzy dotyczących “Na dnie z honorem lec…

 1. wiesiek

  Zauważ kolejna prawidłowość
  Co wystawia kolejnemu wyklętemu pomnik to musi on byc całodobowo strzeżony Albo monitoring albo straż miejska.Taka to pamięć i życzliwość tych co jeszcze pamiętają /nawiasem mówiąc sarkofag Kaczyńskich na Wawelu tez strzeże cały czas Straż Miejska/
  Co wykreują nowego „bohatera” tam rodzinka zaraz biegnie i składa wniosek o stosowne odszkodowanie.Tak było w przypadku Ognia,Burego a idę o zakład ze tu tez tak będzie.
  Nigdy nie wysłuchuje sie ofiar „bohatera a świadków albo przegania albo nie dopuszcza do głosu Nawet IPN Słowacji protestujący został przegoniony
  Nigdy nikt nie powiedział iz wszyscy z nich zostali zlikwidowani z powodu donosów rodaków, czasami własnych krewnych.Bez nich raczkująca UB nie dałaby rady.Nikt nie powie iz oni utracili poparcie w ludzie Przeważnie we wsi która ich żywiła i zaopatrywała w odzież
  Nikt nawet sie nie zastanowi /nie wypowie/ nad moralnością „wyklętych” gdzie jeden człowiek często robił się śledczym,sędzią,prokuratorem i katem.
  Nie bohaterami sa ci i juz Bo dobrej zmianie potrzeba „bohatyrów” Juz nie liczy sie AK czy ci „od Andersa” lu8b żołnierze września.

  Polubienie

 2. ereglo

  Za najlepszy komentarz niech posłużą słowa innego „bohatera podziemia antykomunistycznego’ – Macierewicza, który nad trumną watażki wypowiedzial takie oto znamienne zdanie: „Pokolenie Łupaszki wygrało”. Nic dodać, nic ująć.

  Polubienie

  • @reglo
   muszę trochę się nie zgodzić. Gdyby u Łupaszki byli tacy debile jak Macierewicz – nikt by dzisiaj nie mówił o Łupaszcze. Sami by się powystrzelali w sporach o jakieś „teczki”.

   Polubienie

 3. Sobiepan

  Wielce Szanowny Jahu – Redaktorze Naczelny etc.etc.etc. !!! Słusznie piszesz !!! Łupaszka został osądzony prawomocnym wyrokiem i skazany na śmierć za zbrodnie ludobójstwa i inne ciężkie przestępstwa. W kwestii formalnej – nikt tego wyroku nie uchylił, ani nie unieważnił. Zatem najpierw pan A.Duda powinien był wydać „akt ułaskawienia”, a potem pan Ziobro – jako minister od „sprawiedliwości”powinien był wyrok unieważnić lub w inny sposób formalnie go unicestwić. Czyli de facto – chowano ponownie „bandziora” skazanego prawomocnym wyrokiem. Jeżeli się mylę – niech mi to ktoś „wytknie”- powołując się na jakieś „prawo”, jeżeli jeszcze w Polsce obowiązuje jakieś prawo

  Polubienie

  • Sekretarka Revelsteina

   Tak by może było w normalnym kraju, ale Polska normalnym krajem już nie jest, a prawo tu znaczy tyle co Prawo i Sprawiedliwość. Czyli nic nie znaczy.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: