Sztuka też podlega korektom. Czasami

wykleci-szczesliwice-160421-1100600

Taka oto rzecz się właśnie stała, że w Warszawie, w Parku Szczęśliwickim  ktoś skorygował prawdę historyczną. Chodzi o to, co na zdjęciu powyżej. Napis wyklęci przerobiono na przeklęci a dodatkowo na podobiznach owych „niezłomnych”  dodane zostały czarne paski, niczym na zdjęciach przedstawiających przestępców. Media prawackie i wyraziciele jedynie słusznego teraz patriotyzmu,  podnieśli oczywiście larum i edukatorów nazwano  „wandalami”, zaś  korektę tekstu „dewastacją”.

Generalnie nie jestem za „poprawianiem” sztuki, sztuki ulicznej w szczególności, nawet jeśli jest pokraczna, artystycznie nieporadna a intelektualnie bardziej niż miałka.  Acz przymykam oko na próby korygowania błędów, bo błędy należy poprawiać. Błędy ortograficzne, rzeczowe, historyczne, wszystkie, jednym słowem. W tym właśnie szczęśliwickim przypadku taka okoliczność zachodzi. Więc nie będę zdaje się tu oryginalny, jeśli  powiem i napiszę,  że nie chodzi tu o dewastację tylko o korektę niezbyt prawdziwej tezy. Czyli nie zniszczyli a poprawili!

Bo przecież nikt w tym kraju, jadącym na resztkach zdrowego rozsądku i nurzającym się po pachy w oparach absurdu, nie wierzy, że to ci „wyklęci” byli aniołkami, którzy w wolnej chwili z radością przeprowadzali staruszki przez jezdnię.

Z różnych dokumentów, przekazów i publikacji wynika również (żadne odkrycie, wiemy to od zawsze), że szczególnie mocni byli oni wobec wieśniaków, pojedynczych milicjantów, geodetów, kochanków swoich kochanek, kogokolwiek kto nawinął się pod rękę a nie czapkował jak należy. Prawdopodobnie odreagowywali w ten sposób ciągły stres i stad też są wyklęci, lub jak kto woli przeklęci, w sumie to bez znaczenia. Byli utrapieniem i wrzodem na dupie dla zwykłych ludzi, którzy wreszcie chcieli żyć spokojnie a bandy frustratów im w tym przeszkadzały. Nie wiem ile razy można powtarzać banalną prawdę. No i to tyle mniej więcej. A mural w sensie plastycznym nic nie stracił ze swej atrakcyjności, a może nawet nieco zyskał.

Opublikował/a

Tu jest to samo co w gazetach tylko inaczej. Pewne nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane.

6 myśli w temacie “Sztuka też podlega korektom. Czasami

 1. To zmodyfikowane hasło, jestem we stanie zaakceptować:) Prawaki się pomyliły – to i, mądrzejsi – poprawili:)
  Stanisław

 2. Revelstein, ostrożnie z tymi zwykłymi ludźmi, co chcieli spokojnie żyć. Dziś też obywatele chcą spokojnie żyć, dostali po 500+ i usłużnie czapkują w sondażach za PIS, a frustraci spod znaku KOD bombardują przestrzeń publiczną niezadowoleniem z poczynań władzy. Wkrótce bojówki prorządowe, niczym KBW, będą jednak podpalać i strzelać do frustratów.

  1. Czyli sugerujesz Junono, ze za lat parę lub parędziesiąt, my z KODu będziemy niczym Ogień i Łupaszka dzisiaj? Wyklęci na pomniki stawiani?

  1. Nikt nam nie zrobi nic!
   Nikt nam nie zrobi nic!
   Bo z nami Jaro Nielot, Antek Wybuch i Najświętszy Ociec Tadzio Rydz [-yk]!!!

   (-) Prawdziwy Polski Polak z Prawdziwej Polskiej Polski

   P.S. Przepraszam za czknięcie na końcu…

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.