EXTRASY KULTURA&MEDIA

Markowski: Kaczyński po wsze czasy

markowski-160417-1000300
Markowski: „świadomą decyzją Kaczyńskiego jest ostentacyjne i zamierzone łamanie konstytucji i praworządności”

Rzadko to robię, ale uznałem, że czasami tak robić warto. Chodzi o przywoływanie co celniejszych publikacji, które nie tylko porządkują naszą dotychczasowe poglądy, ale również otwierają oczy na nowe zjawiska, dają nowa wiedzę, wskazują kierunek myślenia. Niby w wywiadzie profesora Radosława Markowskiego dla Wyborczej nie ma nic nowego, nie ma tego czegoś, o czym byśmy już nie wiedzieli, lub czego byśmy się nie domyślali, ale jednak trzeba do nie go zerknąć, by poukładać wszystko na półce wedle logicznego porządku.

Podaję wam na tacy, tylko co bardziej smakowite akapity. Całość zaś jest tutaj.

¤ „świadomą decyzją Kaczyńskiego jest ostentacyjne i zamierzone łamanie konstytucji i praworządności”

¤ „…systemy takie jak PiS-owski opierają się na zarządzaniu strachem, pokazowym, acz selektywnym karaniu prawdziwych lub sfingowanych przypadków, nakręcaniu psychozy zagrożenia zewnętrznego itd. Mamy zawieszoną demokrację i niedziałający jeden z jej filarów – nadzór prawny nad działaniami egzekutywy. (…) Polityczna wola jednego człowieka, który przed nikim i niczym nie odpowiada, jest ważniejsza niż kultura prawna”

¤ „…wystarczy mu [Kaczyńskiemu] manipulować tymi 5 czy 6 mln Polaków, by przy frekwencji ok. 50 proc. rządzić po wsze czasy. Bo PiS tworzy bardzo skutecznie całą nową rzeczywistość. I z wielką przykrością stwierdzam, że część Polaków się na to nabiera. Ale skoro Polak nie czyta – nowe badania Biblioteki Narodowej pokazują, że 63 proc. w ciągu roku nie ma nawet jednej książki w ręku – to taka manipulacja jest po prostu skuteczna”

¤ „[opozycja] nie rozumie, że naprzeciwko nie ma oponenta politycznego, z którym można szukać kompromisu, ale znajduje się tam wróg polityczny dążący do tego, by opozycję skompromitować i zniszczyć literalnie. (…) Przy monopolizacji mediów i wsparciu Kościoła stworzona zostanie ideologiczna mieszanka nacjonalizmu i religijnego fundamentalizmu, wsparta militarystyczną retoryką. To nie przypadek, że partia uzurpująca sobie prawo przemawiania w imieniu narodu tak się go perspektywicznie boi, że organizuje jednostki militarne, bo wie, że wcześniej czy później ulica będzie decydowała o tym, co się z nią stanie”

¤ „Pani zakłada, że będą normalne, uczciwe wybory? Ja myślę, że nie. I proszę to zanotować wężykiem. Zapisaną w konstytucji „proporcjonalność” wyborów można różnie zmanipulować. PiS może uchwalić nową ordynację wyborczą, która da im wygraną. Można tak zmienić okręgi wyborcze, np. we wschodniej Polsce, że PiS dostanie tyle głosów, że wystarczy, niezależnie jak reszta Polski zagłosuje”

¤ „I żeby ten wódz [Kaczyński] jeszcze coś sensownego na przyszłość proponował – ale sam jest swoistym cywilizacyjnym analfabetą, odciętym od rzeczywistości XXI w. To nie jest naigrawanie się, to poważna sprawa, bo rządzi nami człowiek, który prócz braku „cywilizacyjnych kwalifikacji” ma głowę zwróconą wstecz, a politykę widzi przez pryzmat Marszałka i procesów budowania państw narodowych ponad wiek temu. W konsekwencji psychologiczny izolacjonizm jednego człowieka prowadzi do polityki izolacji kraju”

Dziś więc wyjątkowo bez robienia sobie beki z kogokolwiek, ale czasami trzeba poważniej. Bo doszliśmy niestety do tego momentu, że o naszym losie zaczynają decydować analfabeci. Pilnie potrzebna jest nowa Solidarność (nie chodzi o tych sprzedajnych buców do Dudy, tego drugiego), pilnie potrzebny jest Majdan Niepodległości. Jak się w porę nie obudzimy, to nam we śnie łby poucinają!

2 komentarze dotyczące “Markowski: Kaczyński po wsze czasy

 1. ereglo

  A do tego trzeba jeszcze dodać, że jak i jego faktyczny wzór Adolf H., Kaczyński ma niewątpliwie kłopoty ze swoja porąbaną seksualnością, co też musi sobie rekompensować w polityce.

  Polubienie

 2. Stanisław

  ” Pilnie potrzebna jest nowa Solidarność (nie chodzi o tych sprzedajnych buców do Dudy, tego drugiego), pilnie potrzebny jest Majdan Niepodległości…”
  Zgadam się z Gospodarzem, zgadzam się z prof. Markowskim! Dyktatura ciemniaków już przyniosła Polsce niepowetowane straty! W ekonomii, w zaufaniu do Polski – niszcząc Jej dobre imię i zasłużoną pozycję w Europie!
  Biorąc pod uwagę obecną sytuację, straciłem wiarę w mądrość większości, która to większość byłaby kluczem do powstania nowej, większościowej solidarności , do powstania Majdanu Niepodległości…
  Polska: ceniona, stawiana za przykład… zginęła bezpowrotnie! Przewidywane wyjście lub wyrzucenie Polski ze struktur i Rodziny Europejskiej, będzie przysłowiowym gwożdziem do trumny…
  Jak zmobilizować większość? Nie da się… Zobaczcie euforię, kolejki po te korupcyjne ” pincet + „! Nie ma żadnych możliwości, żeby w przyszłości ten ” pomysł ” odwołać! Każda nowa władza, która to uczyni, padnie!
  Platforma uczyniła wiele błędów, ale gdyby wtedy, wyświetlić jej FILM, który oddaje dzisiejszą rzeczywistość – uwierzyłaby, zmieniłaby politykę? Nie! Bo nikt nie dałby wiary w to, do czego posunął się pis-lam! Bo większość zakładała, że pis-lam nie może być antypolski, działać w interesie Rosji!
  Z drugiej strony, jeśli politycy nie mają daru przewidywania i wyciągania wniosków – czy powinni być politykami? Skoro ja, szary człowiek , to wszystko przewidywałem, na co dowodem były i są, moje komentarze?Pozdrawiam
  Stanisław

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: