WIARA / KU KLUX KLER

Świątecznie! Non Violance w teorii i w praktyce

icon-tol-story-black-55Oto świętujemy (świętujecie) cudowne powstanie z grobu pewnego gościa. Tak, tak moi drodzy, to Żydzi zabili Chrystusa, bohaterskiego Polaka z Podhala, który w naszej obronie poświęcił swe dostatnie życie ekonomicznego emigranta tęskniącego jednak za ojczyzną. Nie zdążył wrócić do hal, bo zawisł na krzyżu. Jak przekonuje pewien znamienity katolicki publicysta, nota bene z mojego ulubionego dziennika, nie ma jednak tragedii, bo “chrześcijanie wierzą, że na krzyżu przemoc została pokonana”. I dodaje: “Świat starożytny wniósł najmocniej w nasze współczesne życie ideę “non violance” która po wiekach stała się europejskim etycznym ideałem”. 

No, to zacytujmy cóż to za ideały wniósł do naszej kultury i naszego życia ów świat antyczny. Non Violace i etyczny ideał? Bardzo proszę!

Jak się czyta pewną najważniejsza dla katolików księgę (zaraz po teczkach bezpieki, bo te są jednak najświętsze i najważniejsze) to znajduje się pasjonujące wprost przykłady „non violance”. Bo jeśli myślimy na przykład o tak drogich każdemu bez wyjątku katolikowi wartościach rodzinnych (z odrobiną obowiązkowo wyuzdanego seksu), to taki Abraham podtyka własną żonę faraonowi i nie ma nic przeciwko temu, że ona dupy innemu daje (Rdz 12:11-16). Idźmy dalej. Ojciec wydaje swoje córki na zbiorowy gwałt (Rdz 19:1-8), nie inaczej postępuje mężczyzna ze swoją – uwaga – konkubiną, którą potem na dodatek ćwiartuje (Sdz 19:22-30), niczym Kajtek Poznański lektorkę.

Niejaki Onan zasłynął wynalezieniem antykoncepcji, polegającej na wytrysku pozapochwowym (Rdz 38:1-10), acz zdaje się, że antykoncepcja to temat zakazany i w Polsce przynajmniej nie bardzo się przyjął.

Warto też wspomnieć, że pewna kobieta udawała prostytutkę, po to tylko, by uwieść swojego teścia (Rdz 38:12-30), zaś dwie córki Lota (mam nadzieję, że przynajmniej urodziwe) upijają swojego ojca, by ten je zerżnął (a w zasadzie one jego zerżnęły), acz jak najbardziej w celach prokreacyjnych, czyli są usprawiedliwione (Rdz 19:30-38). Napomknijmy też o świętym prawie męża: zabij żonę, jeśli zataiła ona utratę dziewictwa przed ślubem. Etyczne ideały pełną gębą.

W złożonej kwestii praw człowieka, starożytna idea „non violance” ma też swoje niezaprzeczalne zasługi.

I tak mamy do czynienia z nakazem podboju sąsiednich narodów i ludobójstwa. (Pwt 7:1-2), bo prawo wojenne mówi, że jeńców należy bezwzględnie wymordować wraz z ich rodzinami (Liczb 31:17). Opis mordowania dzieci na oczach ojców, oraz gwałtów na ich żonach (Iz 13:15-16), to w zasadzie drobnostka. Acz warto zwrócić uwagę na szczegółowo opisane prawo ojca, polegające na tym miedzy innymi, że nieposłuszne dziecko należy ukamienować, szczególnie jeśli chce zmienić wiarę. (Pwt 21:18-21).

Jak należy karać za homoseksualizm? Oczywiście śmiercią. (Kpł 18:1-22, 20:1-13), zaś za gwałt, przymusowym małżeństwem (Pwt 22:28-29). Dodajmy jeszcze do tego dyskryminacja chorych i niepełnosprawnych (Kpł 21:16-24) i mamy pełny obraz „non violance”.

Mógłbym coś jeszcze dodać, coś z tych okropności uznawanych za non violance, coś o gadających wężach, jednorożcach i innych Behemotach, ale mi się zwyczajnie nie chce. Świętujcie sobie beze mnie.

chudy chrystus-160326-1200180

10 komentarzy dotyczących “Świątecznie! Non Violance w teorii i w praktyce

 1. Piotr Opolski

  Poprzedni blog bardziej mi leżał.
  PoZdrawiam

  Polubienie

  • Panie Piotrze, tak to jest ze zmianami. Jednym się podobają drugim nie. Pilnie się wsłuchuję/wczytuję w opinie. Jak głosów przeciw będzie dużo, pomyślimy. Ukłony

   Polubienie

  • Ta wersja zdecydowanie gorsza.

   Polubienie

  • kamila789

   Czy wpisy nie są już ułożone chronologicznie? Próbuję znaleźć najnowszy i nie mam pojęcia, jak.

   Polubienie

   • Kamilo, przecież to jasne jak słońce. To blog w megaklasycznym układzie. Najnowszy wpis zawsze na górze. Pozdrawiam

    Polubienie

 2. Pingback: Świątecznie! Non Violance w teorii i w praktyce — | komp13

 3. normalnie czytam przez feedly to mnie to lotto, ale przy komentach to już musieć wejść.
  przedtem było lepiej.
  wracając do meritum mojej wizyty: to o kamienowaniu swojego dziecka i zatajaniu utraty dziewictwa – to je dobre!
  wesoły świąd!

  Polubienie

  • revelstein

   Żeby zobaczyc momenty bez potrzeby wchodzenia wystarczy uaktywnić funkcje „threads” w prawym górnym rogu Boga tuż pod kategoriami

   Polubienie

 4. aaa jeszcze jedno.
  Andrzej z gołą klatą, to w „kusa pokusa” powinien być…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: