Świątecznie! Non Violance w teorii i w praktyce

icon-tol-story-black-55Oto świętujemy (świętujecie) cudowne powstanie z grobu pewnego gościa. Tak, tak moi drodzy, to Żydzi zabili Chrystusa, bohaterskiego Polaka z Podhala, który w naszej obronie poświęcił swe dostatnie życie ekonomicznego emigranta tęskniącego jednak za ojczyzną. Nie zdążył wrócić do hal, bo zawisł na krzyżu. Jak przekonuje pewien znamienity katolicki publicysta, nota bene z mojego ulubionego dziennika, nie ma jednak tragedii, bo “chrześcijanie wierzą, że na krzyżu przemoc została pokonana”. I dodaje: “Świat starożytny wniósł najmocniej w nasze współczesne życie ideę “non violance” która po wiekach stała się europejskim etycznym ideałem”. 

No, to zacytujmy cóż to za ideały wniósł do naszej kultury i naszego życia ów świat antyczny. Non Violace i etyczny ideał? Bardzo proszę!

Jak się czyta pewną najważniejsza dla katolików księgę (zaraz po teczkach bezpieki, bo te są jednak najświętsze i najważniejsze) to znajduje się pasjonujące wprost przykłady „non violance”. Bo jeśli myślimy na przykład o tak drogich każdemu bez wyjątku katolikowi wartościach rodzinnych (z odrobiną obowiązkowo wyuzdanego seksu), to taki Abraham podtyka własną żonę faraonowi i nie ma nic przeciwko temu, że ona dupy innemu daje (Rdz 12:11-16). Idźmy dalej. Ojciec wydaje swoje córki na zbiorowy gwałt (Rdz 19:1-8), nie inaczej postępuje mężczyzna ze swoją – uwaga – konkubiną, którą potem na dodatek ćwiartuje (Sdz 19:22-30), niczym Kajtek Poznański lektorkę.

Niejaki Onan zasłynął wynalezieniem antykoncepcji, polegającej na wytrysku pozapochwowym (Rdz 38:1-10), acz zdaje się, że antykoncepcja to temat zakazany i w Polsce przynajmniej nie bardzo się przyjął.

Warto też wspomnieć, że pewna kobieta udawała prostytutkę, po to tylko, by uwieść swojego teścia (Rdz 38:12-30), zaś dwie córki Lota (mam nadzieję, że przynajmniej urodziwe) upijają swojego ojca, by ten je zerżnął (a w zasadzie one jego zerżnęły), acz jak najbardziej w celach prokreacyjnych, czyli są usprawiedliwione (Rdz 19:30-38). Napomknijmy też o świętym prawie męża: zabij żonę, jeśli zataiła ona utratę dziewictwa przed ślubem. Etyczne ideały pełną gębą.

W złożonej kwestii praw człowieka, starożytna idea „non violance” ma też swoje niezaprzeczalne zasługi.

I tak mamy do czynienia z nakazem podboju sąsiednich narodów i ludobójstwa. (Pwt 7:1-2), bo prawo wojenne mówi, że jeńców należy bezwzględnie wymordować wraz z ich rodzinami (Liczb 31:17). Opis mordowania dzieci na oczach ojców, oraz gwałtów na ich żonach (Iz 13:15-16), to w zasadzie drobnostka. Acz warto zwrócić uwagę na szczegółowo opisane prawo ojca, polegające na tym miedzy innymi, że nieposłuszne dziecko należy ukamienować, szczególnie jeśli chce zmienić wiarę. (Pwt 21:18-21).

Jak należy karać za homoseksualizm? Oczywiście śmiercią. (Kpł 18:1-22, 20:1-13), zaś za gwałt, przymusowym małżeństwem (Pwt 22:28-29). Dodajmy jeszcze do tego dyskryminacja chorych i niepełnosprawnych (Kpł 21:16-24) i mamy pełny obraz „non violance”.

Mógłbym coś jeszcze dodać, coś z tych okropności uznawanych za non violance, coś o gadających wężach, jednorożcach i innych Behemotach, ale mi się zwyczajnie nie chce. Świętujcie sobie beze mnie.

chudy chrystus-160326-1200180

Opublikował/a

Niektóre opisywane tu wydarzenia mogą być wytworem mojej fantazji a nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane. Jakiekolwiek podobieństwo do osób powszechnie znanych i nieszanowanych jest jednak jak najbardziej zamierzone i nieprzypadkowe.

10 myśli w temacie “Świątecznie! Non Violance w teorii i w praktyce

  1. Panie Piotrze, tak to jest ze zmianami. Jednym się podobają drugim nie. Pilnie się wsłuchuję/wczytuję w opinie. Jak głosów przeciw będzie dużo, pomyślimy. Ukłony

  2. Czy wpisy nie są już ułożone chronologicznie? Próbuję znaleźć najnowszy i nie mam pojęcia, jak.

  3. Kamilo, przecież to jasne jak słońce. To blog w megaklasycznym układzie. Najnowszy wpis zawsze na górze. Pozdrawiam

 1. normalnie czytam przez feedly to mnie to lotto, ale przy komentach to już musieć wejść.
  przedtem było lepiej.
  wracając do meritum mojej wizyty: to o kamienowaniu swojego dziecka i zatajaniu utraty dziewictwa – to je dobre!
  wesoły świąd!

  1. Żeby zobaczyc momenty bez potrzeby wchodzenia wystarczy uaktywnić funkcje „threads” w prawym górnym rogu Boga tuż pod kategoriami

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.