Kaca po stodole nie da się wyleczyć kolejną stodołą

muzeum-160318-1200600

Z hukiem otwarte przez prezydenta Muzeum Polaków Ratujących Żydów, jest powodem do dumy. Bo to my byliśmy bohaterami, wszyscy inni zaś to tchórze i zdrajcy, a przy okazji kłamcy odzierający nas z godności. Muzeum ma kształt stodoły, co mnie akurat kojarzy się zupełnie z czym innym, niż ratowaniem Żydów. To że byli Polacy ratujący Żydów to fakt i szacun dla tych wszystkich, którzy tak postępowali. Nie była to jednak postawa szczególnie popularna, co usiłuje się nam dziś na siłę wmówić. Problem zaś prawdziwy w tym, że nawet pan prezydent specjalnie nie ukrywał, iż owo Muzeum to odtrutka, próba poprawienia sobie samopoczucia i odwrócenia uwagi od innej stodoły, usytuowanej kiedyś w Jedwabnem.

Moje przekonanie znakomicie podtrzymują wszelakie prawicowe szczujnie, w których czytam:

„Polityka historyczna realizowana przez prezydenta przywraca Polakom godność. Świadomość historyczna rządu demaskuje przekłamania, rzuca jasne światło na fakty i rozbraja manipulacje. Rzeczy nazywane są po imieniu – dobitnie i jednoznacznie. Po dzisiejszych wspaniałych uroczystościach w Markowej, należy zająć się odkłamaniem oszczerstw wokół Jedwabnego“.

No, to teraz wiecie po co nam potrzebne było muzeum Ulmów. By zakryć wstyd i narodowe wyrzuty sumienia. Tym bardziej, że Jedwabne to tylko symbol, Jedwabnych bywało w polskiej historii znacznie więcej. Niestety, metoda zbij termometr a nie będziesz miał gorączki w tym wypadku triumfuje.

:: REKOMENDOWANE DZIŚ — Dywanowe naloty na polską prawdę historyczną

Wedle różnych źródeł za pomoc Żydom, Niemcy zabili od 700 do ponoć 5 tysięcy Polaków. Trudno te liczby zweryfikować. Podobnie trudno zweryfikować, ale z zupełnie innego powodu, choćby dlatego, że nikt takich przypadków skwapliwie nie liczył nie mówiąc o nagłaśnianiu, ilu to Polaków trudniło się donoszeniem na Żydów, czasami wręcz polowaniem, wydawaniem ich w ręce Gestapo, rozkradaniem ich dobytku. I jak sądzę nie robili tego z patriotycznych pobudek, niekoniecznie też dla sławy.

Takich danych nie było, nie ma i nie będzie, w związku z tym nie ma szans na powstanie w jakiejś dającej się określić przyszłości, nie mniej ciekawego Muzeum Żydów Wydanych przez Polaków. Tym samym nie ma szansy, by prezydent (jakikolwiek, gdziekolwiek, kiedykolwiek) rzekł przy okazji jakieś krzepiące zdanie i to nic, że jak zwykle było by ono dość banalne.

Opublikował/a

Tu jest to samo co w gazetach tylko inaczej. Pewne nieistniejące fakty najprawdopodobniej zostały całkowicie zmanipulowane.

3 myśli w temacie “Kaca po stodole nie da się wyleczyć kolejną stodołą

 1. Historia to:
  Zbiór faktów minionych, dokonanych w przeszłości, z których – co najwyżej – można wyciągać wnioski na przyszłość.
  ” Polityka historyczna ” – to przekłamywanie zaistniałych w przeszłości faktów i naginanie ich do bieżącej polityki oraz własnych profitów!
  Duda panakaczyńskiego nie zna historii, powtarza jak małpa – za panemprezesem…
  Byli Polacy, którzy pomagali Żydom, ryzykując własne życie. Byli też tacy, którzy Żydom urządzali pogromy, którzy: palili, wyrywali trupom złote zęby, donosili, ochoczo przywłaszczali mienie zamordowanych…Korzystali z szantażu, warunkując ” nie doniesienie” – od wyłudzonych ” marności „…
  Stanisław

  1. Masz racje Stanislaw, moja rodzina przez takich wlasnie polakow zginela.I tylko tyle mam do powiedzenia w tej sprawie .Nie lubie atysemityzmu i atysemitow.

 2. Czytałam kiedyś wypowiedź ocalonej Żydówki, która mówiła, że i ratujący, i donoszący stanowili promil społeczeństwa. Przeogromna większość miała Żydów i ich los głęboko w dupie. Co w sumie też było deklaracją po jednej ze stron.

twój komentarz:

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.